qwerty01
16.11.13,15:10
Dobrý deň,

Máme s mamou taký problém. Otec zobral pred XY rokmi pôžičku z Cetelemu bez nášho vedomia. Suma tým, že neplatil vrástla na 23.000 €. Z vybratej čiastky sme nevideli ani cent, kedže otec neprispieval skoro vôbec na domácnosť. Otec označil mamu ako ručiteľku bez jej vedomia a sfalšoval jej podpis. Teraz pod XY rokoch mame siahli na BÚ, kde jej exekútor zmrazil účet a stav účtu je -23.000,- €. Rodičia sa len teraz rozvádzajú, ale spolu už nežijú približne 4 roky a moja otázka je, či sa vieme nejak voči tomuto brániť, aby sme tie dlhy nemuseli platiť. Otec nemá žiadne aktíva, ale ani mama poriadne. BSM nemajú rozdelené a otec by rád zobral všetko na seba, ak by sa dalo, ale nedokázal by to splácať aj kvoli tomu, že robí na dohodu a celé roky to neplatil. Prosím súrne potrebujem odpovede. Ďakujem...

EDIT: Mame prišlo ďalších -10.000,- €. Komunikovali sme s otcom, žeby to zobral sám na seba aj na súde. Nieje nejaká cesta, ktorá by nám (Mne a mame) pomohla zbaviť sa týchto úverov ? Značne má toho viacej a sme na pokraji zúfalstva. Mama nemá žiadny majetok, jediné čo má je výplata a nejaká finančná rezerva, ktorá je na starkinom účte (3.000,- €). Opakujem, že tieto peniaze niesú z hypotéky, ale z nejakých nebankoviek. Z vybratých penazí sme nevideli ani cent, kedže to otec prehral na strojoch a prepil. Prosím Vás o radu. :(
draik
16.11.13,18:09
Sfalšovaním účtu si akurát tak zarobil na prokurátora. Aj bez toho je možné dlh jedného z manželov uspokojiť z BSM. Pri delení BSM je povinnosť manžela nahradiť to, čo sa zo spoločného vynaložilo na jeho ostatný majetok.
qwerty01
16.11.13,21:36
To je to, že on nemá z čoho nahradiť svoj ostatný majetok...
julysak
17.11.13,05:15
Neviem, či to pomôže, ale :
získaj overenú fotokópiu ( originál !!!! ) zmluvy o pôžičke.
Potom sú 2 cesty
Obe ťažké

Grafologický posudok, že mamin podpis falšoval otec a
1,
podanie na súd, že mama nie je ručiteľkou (zavinil to cetlík, lebo pri uzatváraní zmluvy nebola osobne mama = neoveril si, či ona podpísala ).
Tým sa po rozvode pri delení BSM prenesie pôžička a exekútor na otca.
Mama si od neho môže vymáhať polovicu, čo jej strhnú do rozdelenia BSM.

2,
po BSM žalovať otca
qwerty01
17.11.13,16:46
Prvý krok sme podnikli, že všetky mamine financie teraz chodia na môj účet tj. výplata + d. prídavky. Tiež sme boli podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prečin úverového podvodu. Tiež sa chcem sptýať, či je možné, toho exekútora odohnať od maminich účtov, pretože som jej spravil finančný plán a týmto pádom nemá zmysel jej ani zabezpečovať dôchodok cez II a III pilier, kedže exekútor môže siahnuť aj na tie peniaze.
Peggynka
17.11.13,17:52
Môj muž tak išiel ručiť (však formalita...).Panáčik neplatil a nám prišla domov výzva.Ja som o tom dovtedy nevedela.V momente som napísala doporučený list s otázkou,prečo si neoverovali jeho stav a že máme BSM a ručenie nepovažujem za "bežnú" vec v manželských financiách a považujem preto toto ručenie za neplatné a pôjdem sa aj súdiť.Potom sa už neozvali.Viem,že to nie je rada,ale chcem napísať,že takéto veci sa mali riešiť hneď.Kedy sa mama dozvedela ?
draik
17.11.13,20:00
Na mzdu ani na účet jej exe nesiahne. Podľa judikatúry v oboch prípadoch nejde o majetok v BSM.
Ibaaktak
17.11.13,21:44
Je veľmi dôležité, či bral úver ako podnikateľ alebo ako občan a či zmluva vznikla pred dátumom 1.05.2004. Je potrebné uviesť druh úveru , napr. revolvingový alebo iný. Podla druhu úveru, /napr. či je spotrebiteľský/ dátumu a jeho vzniku existuje účinná obrana cestou
návrhu na exekučný súd na zastavenie exekúcie zmysle § 57 Ex. poriadku Pokial by boli splnené podmienky dátumu pred 1.05.2004
a úver je spotrebiteľský treba dôvodiť uistanovením § 879 písm. f ods. 3 a 4. na základe neexistencie písomnej formy zmluvy. Úver
sa považuje za bezúročný a bez poplatkov a nevylučujem ani jeho prípadné premlčanie, ktoré je možné v ex. súdnom konaní taktiež uplatniť Po dátume 1.05.2004 je to podstatne zložitejšie ale tiež možné.
qwerty01
20.11.13,12:17
Ona mala trvalý pobyt na starej adrese, čiže nechodili upomienky. Dozvedela sa to iba pred výplatou keď si kontrolovala účet, že má zostatok - 23,000,- € po novom - 33,000,- €
qwerty01
20.11.13,12:25
Tak úver bral ako Fyzická osoba. Právnická osoba nebol nikdy a už nikdy ani nebude. Úver bral 4.11.2010, ale má toho na rováši viacej.