anavki
17.11.13,09:03
Ak má podnikateľ kúpené auto na leasing v roku 2012 môže si účtovať pohonné hmoty, cesty do práce a domov a služobné cesty?
Leasing sa do nákladov nedával, keďže si za rok 2012 v daňovom priznaní účtoval paušálne výdavky.
Keby prešiel toho roku na hotové výdavky - vieme dať teda do nákladov benzín aj leasing?
ĎAKUJEM.
Ivka
Indeed
17.11.13,09:11
Základna otázka riešená už xy-krát,len googliť...

keby prešiel na skutočné výdavky, viete "dať do nákladov" benzin , a všetky náklady na prevádzku, to znamená naklady na udržbu a servis,
leasingové splátky však NIE
anavki
17.11.13,14:02
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, len som si chcela overiť, lebo v zákone je, že musí byť auto v osobnom vlastníctve, a nebola som si istá, či keď je auto na leasing, ide už o osobné vlastníctvo. Teda aj keď ešte nie je splatené, môžeme dávať do nákladov PHM?
Indeed
17.11.13,14:05
a ne , ? šak essential, davat do nákladov PHM,
ak nie PHM,tak čo iné ???
cinky16
17.11.13,16:40
ale osobné auto moze odpisovat ak ho zaradi do majetku firmy, ci nie? opravte ma, ak sa mylim
Stefan2005
17.11.13,16:43
... ak ho zaradí, veru že môže
anavki
17.11.13,18:32
Som začiatočník a preto by som si chcela overiť čo znamená zaradiť auto do obchodného majetku firmy - tzn., že v technickom preukaze je uvedené IČO? A asi zaregistrované na DÚ a zaplatená daň - cestná a aj iná ešte? Ďakujem
cinky16
17.11.13,18:42
Automobil musi byt pisany na firmu, oznamovaciu povinnost na DU netreba ("prihlasenie" auta) zaplatite rocnu cestnu dan, podla prislusneho kraja, pod ktory spadate do konca januara 2014
anavki
17.11.13,18:47
Jedná sa o SZČO, fyzickú osobu, ale auto má kúpene na leasing minulý rok, a tak na dokladoch figuruje leasingová spoločnosť - to nevadí?
nika.sum
17.11.13,18:59
leasing ma ako sukromna osoba alebo ako SZCO?
marjankaj
17.11.13,19:05
A táto otázka je k čomu dobrá?
Súkromná osoba a aj SZČO je tá istá osoba. Podáva iba jedno daňové priznanie.
Rozhodujúce je, či je auto zaradené v obchodnom majetku. Kedy ho do obchodného majetku zaradí je iba na rozhodnutí daňovníka.
V zákone o dani z príjmov nie je ani jedna zmienka o povinnosti, aby v technickom preukaze muselo byť uvedené IČO.
Nakoniec každá SZČO ani IČO mať pridelené nemusí. Tak ako si ho má do toho techničáku zapísať?
Nevymýšľajte si tu kdejaké blbosti. Úplne stačí čo si vymýšľa Kažimír a aj iní ministri.
nika.sum
17.11.13,19:25
ja nic nevymyslam, pytam sa preto, lebo sa mi v tej otazke nezda poznamka, ze ma auto na leasing, ale ze ho nedaval do nakladov nakolko platil pausalne vydavky. Ak ma leasing ako SZCO tak preco by nemohol davat pri realnych vydavkoch "leasingove splatky do nakladov", resp. odpisovat, samozrejme pokracovat v odpisovani tak akoby bolo odpisovane v predch.obdobi.
marjankaj
17.11.13,19:37
Lebo splátky nie sú daňovým výdavkom. Daňovým výdavkom sú odpisy.
A ak ten leasing uzatvoril keď ešte nebol SZČO, tak prečo by si ho neskôr nemohol zaradiť do obchodného majetku a odpisovať?
nika.sum
17.11.13,19:39
napisala som resp, odpisovat. A ked uz ide o splatky, tak predsa z nich ide pri leasingu urok do nakladov. Co sa tyka ICO, neviem sa k tomu vyjadrit, nazory su rozne a ja neviem ako DU reaguje pri kontrole.
marjankaj
17.11.13,19:40
Napísal som keď ešte nebol SZČO.
marjankaj
17.11.13,19:52
Napríklad ak niekto podniká na základe autorského zákona(nemá pridelené IČO), tak ako by si do techničáku dopísal IČO? Ako by teda zistili, či ide o SZČO alebo bežného občana?
Je teda rozdiel, či má leasing ako SZČO alebo fyzická osoba?
Ak áno tak uveď, v ktorom zákone je to stanovené.
nika.sum
17.11.13,19:56
ak si zobral auto ako nepodnikatel a nema ho este splatene, je majitelom vozidla leasingovka, moze si ho zaradit a odpisovat? ja si myslim, ze nie. Ale ak je to inak, rada sa necham poucit.
marjankaj
17.11.13,20:00
To by si podľa teba nemohol leasované auto odpisovať nikto?:eek:

No úplne stačí ak si prečítaš zákon o dani z príjmov §2m

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
nika.sum
17.11.13,20:15
takze je uplne jedno, ci mam auto na leasing ako podnikatel alebo nepodnikatel. To iste potom musi platit pri akejkolvek fakture, ci uz za tovar alebo sluzbu. Je jedno ci je napr. faktura za mobil na moje ICO alebo nie.
marjankaj
17.11.13,20:16
Pozrel som do technického preukazu a tam sa vyžaduje údaj.
Dátum narodenia/IČO:
Keďže auto môže vlastniť fyzická alebo právnická osoba(o iných vlastníkoch neviem), tak pre fyzickú osobu by sa mal zapísať dátum narodenia a pre právnickú osobu IČO.
Zrejme policajtov v tomto neškolili, a možno ich "presvedčili" podnikateľky, ktoré nechceli uviesť svoj skutočný vek, tak radšej uviedli IČO. Alebo podnikatelia sa chceli vytiahnuť, že majú IČO.
Zákon to predsa priamo nezakazuje. Musí tam niečo byť uvedené jedno alebo druhé.
A takto si "podnikatelia" sami v tom narobili bordel.
marjankaj
17.11.13,20:17
Nevyjadril som sa dosť jasne? Každý podnikateľ predsa nemusí mať pridelené IČO.
Viď obchodný zákonník. Iba ak ho má pridelené
§ 3a
(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
nika.sum
17.11.13,20:18
neviem, neviem ci je to tak :-)
marjankaj
17.11.13,20:26
Pozri aj zákon o účtovníctve §10.
Vyžaduje uvádzať IČO?
Pozri aj ústavu SR čl. 2.

Nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
marjankaj
17.11.13,20:29
Veď to píšu v ÚSTAVE SR.:eek:
Čl. 2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
nika.sum
17.11.13,20:30
ja som rada, ze si ma poucil, naozaj dakujem (a myslim to uprimne).
marjankaj
17.11.13,20:36
No možno sa niekto nájde a dá sem citáciu zákona, ktorý vyvráti, čo som písal. Zase ja nie som právnik a všetky zákony nemám naštudované.
anavki
18.11.13,06:57
Ďakujem za informácie, boli mi užitočné .... neviem ako sa tu vkladá spoločná odpoveď preto píšem len cez koment.... Dá sa tu vložiť aj spoločná odpoveď pre všetkých?
marjankaj
18.11.13,07:26
Ty si sama nemôžeš odpovedať.
Ak si vieš odpovedať sama sebe, tak si nemusela zadávať otázku.:eek: