zuzineckah
17.11.13,10:34
prosím o radu skúsenejších. Dobehla ma vlastná blbosť, keď som v rokoch 2006 a 2009 neplatila riadne odvody do SP ako SZČO. V roku 2009 som živnosť pozastavila, neskor úplne zrušila (sťahovala som sa do iného štátu).
V r. 2011 si na mňa poisťoňa "spomenula" a vyrúbila mi doplatiť dlžné poistné, čo som v júli 2011 jednorazovo uhradila (bolo to cez 3 tisíc eur), dovtedy som posielala len pár drobných platieb, cca po 50 eur (na konci r.2010 mi prišla 1. upomienka po 4 rokoch...).
Dlžnú čiastku som hradila v hotovosti na pobočke a pani mi vtedy povedala, že o úrokoch sa bude jednať, ale pokiaľ ich aj vyrúbu, tak je šanca na odpustenie, prípadne zníženie, ale že to budeme prípadne riešiť až keď to bude aktuálne...

Teraz v piatok mi prišlo rozhodnutie zo SP, ktorým mi vyrubujú úroky vo výške 2500 eur. Po viac než 2,5 roku od úhrady dlžnej čiastky...
A teraz otázka, ako postupovať, pokiaľ sa budem snažiť o odpustenie prípadne aspoň zníženie tejto čiastky? Je pre mňa úplne nonsens, som momentálne na MD a žijem v inej krajine, TP mám však u našich na SVK. Určite sa voči rozhodnutiu odvolám, ale to je skor hra o čas. Vie mi niekto poradiť, ako správne postupovať, aby som nemusela tie úroky hradiť, prípadne aspoň znížiť tú sumu?
Prosím - neodsudzujte ma za to, že som odvody riadne neplatila. Bola som vo veľmi zložitej životnej situácii. Akonáhle som peniaze mala, vyrovnala som všetko do poslednej koruny (resp.eura). Potrebovala by som naozaj konštruktívne poradiť. Ďakujem
Indeed
17.11.13,10:14
jednoznačne treba napisať ŽIADOSŤ o odpustenie urokov,
Dav
17.11.13,11:10
zuzineckah
17.11.13,13:05
vďaka za odkaz. Urobím to teda tak, že sa odvolám voči tomu rozhodnutiu a zároveň priložím túto žiadosť. Bude to tak správne? To odvolanie kvoli odkladnému účinku...
Antonia Jendrišáková
18.11.13,15:45
Odpustili, ale len časť, ktorá bola premlčaná.
zuzineckah
27.02.14,11:57
Zdravím vospolok, tak dnes mi prišlo rozhodnutie, v ktorom mi podľa očakávania zamietli zníženie, resp. odpustenie úrokov :(
Trvalo to skoro tri mesiace, takže som získala iba čas, nič viac.

Chcela by som sa spýtať, žiadosť o splátkový kalendár možem napísať len "po svojom"? Žiaden formulár nemajú? Nič som na nete nenašla.
A druhá vec - keď mi to prišlo v 2 rozhodnutiach (2 dĺžne čiastky), mám na každú zvlášť poslať žiadosť? To obe možu rozložiť do tej maximálnej dĺžky (myslím tých 18 mesiacov, pokiaľ ich teda umožnia)??
UVádzajú, že žiadosť musí byť zaslaná do 3 dní, to myslia 3 pracovné dni? Myslí sa tým, že ja to mám poslať do 3 prac.dní? Alebo že to má byť na pobočke do 3 dní - pracovných alebo kalendárnych??? Prosím o radu, mám v tom hokej a nechcem to prešvihnúť (posielam z CZ, takže doručenie do 3 dní nehrozí, navyše to pošlem najskor zajtra a je víkend...)

Myslíte, že je reálna šanca, že mi vyhovejú, keďže som momentálne na MD??

Som z toho na prášky, strašne ma tá situácia trápi, nie som žiadna socka a platím za vlastnú blbosť. Keby som nebola na MD, ihneď nabehnem do práce a poriešim to rýchlejšie, ale takto mám dosť zviazané ruky :(

A zaujíma ma jedna vec, ak by mi niekto vedel odpovedať budem rada. Len čisto pre poriadok - nemala by SP dĺžne poistné (a následné) úroky vymáhať, resp. upozorniť na nedoplatok v nejakej lehote? Či žiadnu nemá?

Ďakujem za každú radu