kepso
17.11.13,10:19
Dobrý den. Chcel by som sa opytat. Mam 3 druhy prijmu. Zivnost + hpp+vpp . Za kazdu sa plati zvlast dan z prijmu.Teda zivnost zvlast,hpp zvlast a vpp zvlast. Zamestnavatel mi vsak odporucil platit dane suhrne za cely mesacny prijem. Viete mi o tom nieco viac povedat? dakujem
Dáša_
17.11.13,09:31
hpp a vpp máš u jedného zamestnávateľa?
kepso
17.11.13,10:24
nie , vsetko rozdielne
Katy a R
17.11.13,10:33
daň platíš vždy spolu z celkových zdaniteľných príjmov (celosvetových). Podávaš jedno DP - v tomto prípade DP typ B (v marci budúceho roka).
Ale u zamestnávateľa platíš preddavky na daň (mesačne).
U jedného môžeš (ale nemusíš) podpísať tzv "vyhlásenie" - to znamená, že ti uplatní nezdaniteľnú časť dane - a tie preddavky na daň budú nižšie.
U druhého zamestnávateľa to už nemôžeš uplatniť.
Podaním DP zaplatíš toľko, koľko ti výjde tvoja daňová povinnosť - ak budeš mať preddavkovo zaplatené viac - DU ti preplatok vráti. Ak menej - doplatíš ty DU.

tipujem, že zamestnávateľ ti doporučuje neuplatňovť si mesačne nezdaniteľnú časť - lebo ak máš vysoký príjem, tak by si mohol mať vysoký nedoplatok (milionárska daň) .. ??
kepso
17.11.13,10:53
no ano, ja sa v daniach nevyznam, zato sa pytam
veronikasad
17.11.13,11:30
aký hrubý príjem máš u zamestnávatela ?
Katy a R
17.11.13,11:41
ja osobne by som si uplatňovala mesačne (aj pri vysokom príjme) - radšej by som zaplatila až po DP. (nech DU úveruje mňa, nie opačne;))
kepso
17.11.13,14:04
hpp 650 , vpp 400 v hrubom oba
globalpartner
29.11.13,14:56
Dobrý, musím poda´t DP aj v prípade ak popri HPP -zučtovanie robí zamestnavateľ , mám aj živnosť s príjmom nižším ako je povinnosť podať DP- cca 300 EUR?
veronikasad
29.11.13,14:59
Pre posúdenie povinnosti podať DP sa príjmy sledujú spolu, nie živnosť samostatne. Pokial máš živnosť, nemôžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Musíš si sám podať DP typu B.