abca
17.11.13,11:29
Dobry den,

mam otazku, ako je najlepsie postupovat:

Ido o pracu z domu a na zivnost, obvolavanie ludi, aby prisli na "serioznu mimoriadnu udalost spolocnosti..... ide len o rekladmnu zalezitost a prevzatie darceku nie je nicim podmienene", ......kedze su uzivatelmi pevnej siete a vyhrali darcek.

Praca zacala ako "skolenie", ktore si ohodnotili 80eur, Co to zahrna? Tri dni po 2,5h aktívneho telefonovania vo firme plus par hodin z domu, ktore nie je zaplatene a stoji podla ich nazoru 80 eur.

Hned prvy den som hovorila o pracovnej zmluve, o platovych podmienkach. Bolo mi slubene, ze v treti den "skolenia" mi ju daju. Fakt je den, ze v treti den skolenia som ju len podpisala a doteraz nemam.

Po skolenie som dalsie tri dni som aktivne v kuse obvolavala ludi, v jeden den tahala skoro 12h.... kedze ludia neveria, bola nizka ucast. dokonca som dostala zoznam, kedy som obvolavala ludi na strednutie len den v predistihu, t. j. akcia sa konala na druhy den.

Zavoli ma, ze ma chcu pocut vo firme, prisla som a 3 hodiny cakala , pytala som si vacsi zoznam ludi,kedze, aby mi bolo zaplatene je potrebnych 10 parov, s rezervou aj minimum 12-14, lebo stari ludia to lahko rusia z dovodu choroby. Zo zoznamu 50 ludi nie je sanca navolat, nakolko je vela neplatnych cisiel, ci akcie sa konala v maji, ci iz nemaju manzela lebo zomrel, su sami.......

Reakcia pracovnicky firmy, jedna totatlne nervozna, chodila ako furia, klopala nohami, no strasne, teda reakcia: "vradte mi telefon, a zmluvu nemate vsak? No tak?."

Poznamka: vzdy ked som tam bola vracali im ludia telefony, taktze firma je cisto pochybna a pôodobna kauze "smelinari"

Mobil som nevratila, co som odmietla, zmluvu doteraz nemam, zivnost mam zial zalozenu.

Ako je v tomto pripade najlepsie postupovat? Len cez inspektorat prace, ci az policiou? Je to nelegalne zamestnavanie?

Dakujem velmi pekne.
misoft
17.11.13,10:41
abca - jedno naznačím - bez lajstra makať a potom ho*no dostať - toť také naše.
Pokiaľ nemáš niečo na papieri, tak sa ani nehnem. Ak sa hneš a lajstro nemáš - môžeš len plakať. Podnet na IP podať môžeš, ale ti garantujem, že tá "pofidérna" firma všetko zatají - veď predsa nie je žiadny písomný dôkaz. A že si volala v ich mene? Firma o ničom nevie. Že si pretelefonovala svoje peniaze - tvoj problém. Že máš ich telefón - a kua - a odkiaľ ho máš, nešľohla si ho? A už firma má na teba páku, zaplať za telefón, lebo je ich v tvojom vrecku. Len aby si ešte nemala problémy s ich právnikom, keď ti niečo doručí......
Katy a R
17.11.13,10:44
Sama už poznáš riešenie .. vybodni sa na to a utekaj kadeľahšie.
Ak by si chcela niečo dokazovať - stálo by ťa to veľa námahy a výsledok :confused: - mierne povedané "nijaký".
ber to ako skúsenosť - poučenie ...
abca
17.11.13,11:00
Mam zmluvu co sa tyka skolenie, mam zmluvu o zapozicani telefonu, mam maily, co mi poslali zo zoznamom ludi, mam text co som muselela hovorit
abca
17.11.13,11:02
tak isto mobil a sim karta je sluzobna, vacsinou to tak chodi, ze riaditel nie je vo firme a podpise zmluvu, ked pride, ..., no dotycna si neuvedomila jak s ostatnymi vybabrla a robili kedze odovzdavali mobili, zrejme zadarmo a nechali tak, ze ked zvysi na mna hlas a budu takto so mnou arogantne jednat, ze sa zkladnem a odovzdam mobil, tak ako ostatne
misoft
17.11.13,11:03
Ale nemáš to podstatné - zmluvu o vykonaní práce so stanovenou odmenou, časom. Maily so zoznamom - ten si vycucám z palca. Školenie je jedna vec, robota druhá......
abca
17.11.13,11:05
dokazat sa da, slovaci to vzdavaju, a preto slovenski pochyvni podnikatelia prekvtaju, alebo mafianske praktiky
abca
17.11.13,11:07
toto jasne hovori, ze to cista firma nie je, aj to je dalsi dovod



kedze nie je zmluva a pracovala som realne, je to nelegalna praca
veronikasad
17.11.13,11:26
Živnosť sa nevykonáva na pracovnú zmluvu. Obchodné vzťahy Inšpekcia práce nerieši.Pokial však nemáš kopiu obchodnej zmluvy, ťažko niečo vybavíš aj na polícii
abca
17.11.13,11:41
dohoda s firmou musi existovat, zle som to pomenovala, typ zmluvy ako pri obchodnom zastupeni, nejaky zmluvny vztah medzi mnou a firmou musi existovat, kedze zamestnali pracovnika na zivnosti,(zivnost je ich podmienka), bez zmluvneho vztahu, je to nelegalna praca
abca
17.11.13,11:43
tak isto je tam nevyplatenie mzdy, kedze som mala mat zist 3% z predaja, co som chcela vediet, aku trzbu mali z predaja, i to bolo jablkom svaru a ich dovodom na odovzdanie telefonu
Katy a R
17.11.13,11:44
držím palce ...
Katy a R
17.11.13,11:49
len si to ujasni - nemáš nárok na žiadnu mzdu (nemáš PP podľa ZP)
- možno nejakú províziu?? .. ale keď ti započítajú náklady na školenie, prípadne telefón ... ešte môžeš poriadne škodovať - to len aby si si dala pozor (nechcem ťa odrádzať!)
misoft
17.11.13,13:40
abca - 3% z predaja - no oni ti povedia, že predaj bol 0, teda dostaneš 0%
KEJKA
17.11.13,13:56
ked si si založila kvôli tomu živnosť, tak nehovor o mzde a o nelegálnej práci. Ak si nemala zmluvu, je to aj tvoja chyba. SZČO a jeho obchodný partner sú rovnocenné subjekty, ty si mohla a mala vypracovať návrh zmluvy o spolupráci, nie je dôvod, aby si pasívne čakala, až ju dostaneš od nich. IP s tým nič nemá. SZČO - prvé písmenko značí "samostatne" - tak si to uvedom a konaj v budúcnosti podľa toho.
veronikasad
17.11.13,14:21
Vystavila si firme faktúru ? Ak ano, a firma ti ju neuhradila, môžeš si pohľadávku vymáhať cestou súdu, príp. exekútora.
abca
17.11.13,17:07
takze podvodnikov sa takto podporuje..
abca
17.11.13,17:09
a takto pekne obchadzaju zakon, urcite sa da s tym nieco robit.... smelinarov a podvodnikov podporovat? Starych ludi klamat? A tak isto zamestnancov, to ze davali mobily, cize ukoncovali s nimi spolupracu? To je OK, tak nieco ine musi byt nie?

Nebude za tym to, ze aby nemuseli platit, daju to ako kvazi skolenie, tym sa kryju od povinnosti platenia mzdy, teda este ani zmluvnpravny vztah nemusi byt, potom si nieco vyhovoria...... a tak ludia prichadzaju a odchazaju a odovzdavaju mobily a na tu jednu dve ci tri akcie pri jednom skoleni sa navola....... a zadarmo pre nich
abca
17.11.13,17:18
co sa tyka predaja, musia tam byt doklady, ktore nemozu prisposobit inac mne (dat 0) a inac na uctovne a interne veci, inac to je zas podvod.......

KATI A R ja som to bezdovodne neukoncila, bolo to z ich strany, ked som si pytala zmluvy, podrobnosti ohladom zarobku a ziadala viac kontaktov na ich "akciu" , tak nervozita, zvysovanie hlasu a arogaantnejsie spravanie sa len stupnovalo...

co sa tyka faktury nie, lebo nemam realne udaje ohladom trzby, ktoru som chcela vidiet, no odmietli mi dat...., ale to ma nenapadlo..... mam im vystavit fakturu aj uviest plus 3% z predaja?

To skolenie bolo len cisto telefonovanie, realna praca, taktze nie je mozne nazvat skolenim, ked sa jednalo o cisto pracu..... par veticiek mi povedala co musim povedat, nie viac max 5 minut to nieco povedala..... je pre hlupacikov skolenie, citat vie kazdy......80 eur je to dobre nadhodnotene..... mozno mysleli ako ostrasujuci prostredok... no zial neuvedomili si, ze je to neprimerane vysoka, tak ako zmluvna pokuta musi byt primerana okolnostiam a pomerov ci ako to je v zakone, uz si nepamatam
veronikasad
17.11.13,17:21
Nejakú faktúru by si im vystaviť mala, ak s jej výškou nebudú súhlasiť vrátia ti ju na prepracovanie. Inak čakáš na euráčiky zbytočne.
abca
17.11.13,17:43
staci uviest len 3 % alebo je nutne pisat kontretne cisla?
Dakujem.