JanaSys
17.11.13,13:52
- je to pokračovanie tejto otázky (http://www.porada.sk/t227585-ju-cestovne-nahrady-auto-v-osobnom-vlastnictve-bsm.html#post2434241)

Podľa listu z DU, ktorý sa odvoláva na pokyn Finančného riaditeľstva, by som v prípade, že som používa osobné motorové vozidlo na podnikanie (občasné pracovné cesty) a zakaždým doniesla papier o zániku daňovej povinnosti, mala zaplatiť cestnú daň za celý rok:

Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M,N a O, ktoré je evidované v SR a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), podnikateľská činnosti daňovníka nezaniká, ale naďalej trvá, v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:
- sezónnej práce podnikateľa
- práceneschopnosti
- nedostatku pracovných príležitostí
- z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.

Ak vozidlo bolo predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia, daňovník zaplatí daň za celý kalendárny rok vo výške ročnej sadzby dane v súlade so všeobecne záväzným nariadením príslušného vyššieho územného celku.

Pracujem z domu, raz, dvakrát do mesiaca idem do Blavy kvôli ďalšej práci, papierom a podobne. Po dotaze na našom DU mi nevedeli nič povedať, že oni to len tiež dostali a musia sa tým riadiť.
srska
17.11.13,13:22
JanaSys
17.11.13,14:29
Vďaka, na budúci rok asi zvážim iné možnosti - napr. prenájom auta. Len by som toto chápala pri firemnom aute, nie pri súkromnom.
marjankaj
17.11.13,20:29
A tu je ústava
Čl.2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

DU je štátny orgán ak sa nemýlim.
Ten ich pokyn ťažko možno nazvať zákonom, keďže to neprešlo v parlamente.
Teda na ten ich pokyn môžeš hodiť bobka.:cool:

No ak by si sa chcela predsa riadiť tým pokynom, tak na budúci rok ťažko to auto odhlásiš, keďže tam ti to akože zakazujú. Teda ti nezostáva iné, ako platiť daň z motorových vozidiel až kým to auto nepredáš.:rolleyes:
Jullie T.
10.12.13,16:53
To myslíš úplne vážne, že sa treba vykašlať na to nariadenie DÚ a vypočítať si daň podľa toho ako som odovzdala papiere o zániku daňovej povinnosti???Nebude z toho prúser :-) ??? Inak to nariadenie DÚ...ako pri aute v podnikaní ..povedzme...ale pri súkromnom aute...už ten názov, že súkromné auto hovorí o tom, že môj úmysel je mať to auto hlavne na súkromné účely a len ak treba aj na podnikanie....