ramalina
17.11.13,14:48
Jeden vlastník má 3 bytové a 3 nebytové priestory, čiže 6 hlasov pri hlasovaniach. Na zvolanie zhromaždenia v našom prípade je potrebných 17 vlastníkov. Ibaže on získal súhlas iba 13-tich vlastníkov a započítal seba akoby mal 6 hlasov. Je takáto schôdza právoplatne zvolaná?
Ďakujem
ivka70
17.11.13,15:06
Ma 6 bytovych a nebytovych jednotiek a za kazdu ma 1 hlas, aj pri zvolavani schodze sa pocita jeho 6 hlasov kazdy samostatne.
Ak so zvolanim schodze suhlasilo 13+6 = 19 vlastnikov, je schodza pravoplatne zvolana.
uhliar
17.11.13,15:57
ivka70 ako si dospela k číslu 19? Prečo sa mieša počet hlasov s počtom vlastníkov? Ak má 1 vlastník 3 bytové a 3 nebytové priestory znamená vždy len 1 vlastník. Byt je predsa hmotná vec a hlas je nehmotný, ako sa môžu tieto miešať spolu?
ivka70
17.11.13,16:02
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - Zákon č. 182/1993 Z. z.
aktualizované úplné znenie - stav k 15. 1. 2013
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/

§ 14
...
(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome.
erik555
17.11.13,16:03
uhliar, ale ked plati do fondu za kazdy byt?
sito
17.11.13,16:08
Áno, predpis mesačnej úhrady za užívanie bytu sa počíta na bytovú jednotku, byt, ten je doručený jeho vlastníkovi, teda dostane šesť predpisov a šesť ročných vyúčtovaní. Predsa nie v každom byte je rovnaký počet osôb a nie rovnako sa odoberá voda, teplá voda v byte, tiež teplo.
uhliar
17.11.13,16:35
To je v poriadku! ja nepíšem o hlasovaní, ale o tom, že pri uplatnení § 11a sa hovorí len o vlastníkoch a nie o hlasoch. To teda znamená, že 6 bytov, k danej otázke od ramaline, je jeden vlastník hoci má 6 bytov a 6 hlasov.vždy je to len jeden vlastník a nie 6 vlastníkov.
sito
17.11.13,16:56
Pravdu máš, keď príde za správcom povie svoje meno, číslo domu, a je jedno ktoré číslo bytu, vždy mu je povinný správca predložiť všetky doklady týkajúce sa správy domu, aj tie na ktorých sú vraj osobné údaje.

Všetko čo sa týka správy domu sa týka aj jeho a šesť krát. Je vlastník šiestich bytov.

V § 14, odsek 5) je o počte hlasov vlastníkov.
uhliar
17.11.13,18:26
sito "Všetko čo sa týka správy domu sa týka aj jeho a šesť krát." Čo rozumieš pod pojmom správy domu? Áno platí 6x do FO, čo sa týka platieb všeobecne platí všetko 6.x. Ale čo sa týka počtu vlastníkov vždy bude figurovať v zozname vlastníkov len jedno meno ku každému bytu. Má 6 LV na ktorých je napísané vždy len jedno meno. Áno má 6 hlasov pri hlasovaní, je to však vždy len jeden a nie 6 vlastníkov. Je to proti logike tvrdiť, že ten majiteľ 6 tých bytov je aj 6 x vlastníkom v zmysle zákona 182/1993. On má len 6 hlasov nič viac. .
marjankaj
17.11.13,18:44
A prečo by namala byť právoplatne zvolaná? Je niekde uvedené kedy nesmie byť zvolaná?
Pozri § 7c ods.9. A pokús sa to pochopiť. Tam je uvedené kedy sa musí zhromaždenie zvolať.
marjankaj
17.11.13,18:56
To ti Sito musí čítať zákon? To si nevieš sám prečítať?
Čo je správa? Viď §6

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Kto je správca? Viď §8
sito
17.11.13,18:56
No ale čo ti hovorím, uhliar? Na katastri je zapísaný každý byt zvlášť a k nemu vlastník, prípadne jeho majetkový podiel na byte, priestore na bývanie. Ak niekto vlastní šesť bytov je ich vlastníkom ako jedna osoba, že?

Ak sa koná schôdza tak, na prezenčke musí byť meno vlastníka pri každom čísle bytu, samozrejme, že stačí jeden podpis vlastníka za všetkých šesť bytov, ktoré vlastní. Ak sú napísané za sebou a oddelené čiarkou.

Príklad: Byť č. 3; 6; 9; 12; 15; 18. Uhliar Bohuš
Jeden podpis, šesť hlasov, že?

iný: Byt č. 1 Uhliar, Anton, Jozef, Ján, Eliáš, Tomáš, Judáš.
Šesť podpisov, jeden hlas, že? Dohodnú sa ktorý bude dvíhať ruku, hlasovať.

Nechápeš?
nika.sum
17.11.13,19:04
mimotemy Preco su dve temy s rovnakym nazvom a kazda ma ineho zadavatela, ale mam pocit ze sa riesi to iste?
sito
17.11.13,19:10
Nie, nika, nie sú dve s rovnakým názvom. Táto je od ramaliny a druhá od uhliara. Tak nejak si to predstavuje Riško, každý svoju otázku na jeden problém. A kopec pravdy v komentároch, debate k otázke, nie k téme, že?
ramalina
17.11.13,19:10
To znamená, že ak by som napríklad vlastnila 11 z 20 bytov, môžem si zvolávať schôdze a odhlasovať všetko, čo mi príde na um (a podľa zákona na čo mi stačí nadpolovičná väčšina) a na ostatných nebrať ohľad? Veď to nie je akciovka...
nika.sum
17.11.13,19:11
Pri 11 z 20 nie uplne vsetko, na niektore veci treba dvojtretinovy suhlas.
Dokonca keby mal dom 9 bytov a z toho 6 bytov vlastnil 1 vlastnik, tak ma vyhodu pri akomkolvek hlasovani, aj vtedy ked treba suhlas dvoch tretin vlastnikov :-). Je to tak Sitko vsak?
sito
17.11.13,19:14
Nooo, keby traja z tých jedenástich neprišli na schôdzu a ostatní všetci, tak by to mohlo dopadnúť 8 : 9, že?
nika.sum
17.11.13,19:16
ale v tomto pripade je to hlupost si myslim, ja som pozerala ako puk, kde je moj komentar a vsetky tie co som tam predtym videla. Risko toto sa mi nepaci :-(.
sito
17.11.13,19:23
Presne tak, nika. Je vlastne neobmedzený pán pri hlasovaní, Odsúhlasiť si môže všetko, čo je v súlade so zákonom. Ak nie, traja alebo jeden z troch má možnosť využiť odsek 4) § 14, Zákona 182/1993. Ako rozhodne? Neviem.
ramalina
18.11.13,03:43
Dobre, pripúšťam, že môžte mať pravdu. Síce sa nie som o tom presvedčená, ale to neznamená, že je to tak nie je.
Viem však, že niektorí vlastníci podpísali žiadosť len aby sa dotyčného zbavili, pod nátlakom, keď dookola opakoval: podpíšte, podpíšte a pchal sa im do bytu. Je možné, že by vlastníci odvolali, povedzme čestným prehlásením, svoju žiadosť a tak zneprávoplatnili zvolanie schôdze??
nika.sum
18.11.13,05:32
a co tak na schodzi by prejavili vlastnu volu...to ze sa kona schodza, neznamena ze musi byt odhlasovane to co dotycny chce...