rene
06.10.04,09:08
Milí kolegovci, poraďte, kto viete !

S.r.o. dostala od spoločníka v roku 2003 pôžičku hotovostnú, ktorú som zaúčtovala 211/355. Spoločník sa rozhodol, že nebude žiadať vrátenie pôžičky. Môžem ju preúčtovať nasledovne : 355/ 413 ? Musí to schváliť nejaká rada ? Je sám spoločník a zároveň konateľ. Nechceme zvýšiť imanie zápisom do OR.
Ide vlastne o to, že žiadame úver a tá 355 nám "zhoršuje" obraz o firme. V pokladni nemáme toľko, aby som mohla pôžičku vrátiť.
ORLEN
07.10.04,08:20
Zvýšila by som ZI.
rene
08.10.04,14:44
A inak sa to nedá zúčtovať ? Len zvýšením ZI ?
Zuzka
08.10.04,14:55
Stretla som sa týmto problémom a spoločníci sa rozhodli zaúčtovať vklad na kapitálové fondy, práve kvôli banke, ktorá tiež mala výhrady k pôžičke. Banke sa to na kapitálových fondoch viac páči :-).
elPi
09.10.04,05:09
Podľa mňa dôjde odpustením dlhu vlastne k prekvalifikovaniu pôžičky na dar, takže by sa to malo zaúčtovať na kapitálové fondy - 413.

Nehovoriac o tom čo obnáša zvýšenie ZI - rozhodnutie VZ, následne dodatok a zmena spoločenskej zmluvy, zápis do OR ...

P.S.
K tomu účtu 355 - nemalo to byť 365? Je to predsa záväzok spoločnosti nie pohľadávka! Viď § 54 ods 3 postupov účtovania:
"(3) Na účte 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa účtujú krátkodobé záväzky, napríklad z pôžičiek od spoločníkov obchodnej spoločnosti, záväzky z dôvodu úrokov zo splatených vkladov spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti a v spoločnosti s ručením obmedzeným."
Paula
09.10.04,07:04
Tiež by som uvažovala o 413 kvôli OR.
ekin
09.10.04,14:15
suhlasim, pouzila by som úcet 365, aj ked po tom, co sám si daroval peniaze, by som odtial preúctovala na poskytnuté dary- 413.
elPi
09.10.04,16:33
Áno o to ide.

Pôvodné zápisy sa nemusia (nemôžu) zmeniť - jednoducho jednou sumou
365 / 413 a basta.
;)
valeriam
09.10.04,18:30
Keď to ostane na účte 413, čo to pre spoločnosť znamená? My máme takto vedené prostriedky už tretí rok. Môžu sa konateľom vrátiť? A čo úroky, nemusia sa účtovať, keď peniaze poskytli bezúročne na "preklenutie nepriaznivého finančného stavu?"
elPi
10.10.04,07:41
Ak niečo niekomu dám, darujem, tak to nebudem pýtať späť !!
Ak to však zostane v polohe pôžičky - aj keď bezúročnej, nemôžeme uvažovať o účtovaní na 413-ke! Bude to stále záväzok a súvahu si "neprikrášlite".

Ak sa raz niečo dostane na účet 413 - pasívum ako jeden zo zdrojov krytia aktív, tak to odtiaľ nemôžem odúčtovať (ťažko právne čistou cestou).
(Viď postupy účtovania - náplň účtu 413)
mudroš
10.10.04,12:12
Podľa mňa dôjde odpustením dlhu vlastne k prekvalifikovaniu pôžičky na dar, takže by sa to malo zaúčtovať na kapitálové fondy - 413.

Nehovoriac o tom čo obnáša zvýšenie ZI - rozhodnutie VZ, následne dodatok a zmena spoločenskej zmluvy, zápis do OR ...

P.S.
K tomu účtu 355 - nemalo to byť 365? Je to predsa záväzok spoločnosti nie pohľadávka! Viď § 54 ods 3 postupov účtovania:
"(3) Na účte 365 ? Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa účtujú krátkodobé záväzky, napríklad z pôžičiek od spoločníkov obchodnej spoločnosti, záväzky z dôvodu úrokov zo splatených vkladov spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti a v spoločnosti s ručením obmedzeným."

Ak má ísť o dar, tak by mala byť darovacia zmuva. inak by to mohol DÚ posúdiť ako odpustenie (prípadne premlčanie dlhu) a to by sa malo účtovať do výnosov a zvyšovalo by to základ dane !!!
elPi
10.10.04,15:10
Nesúhlasím!
Je tu treba rozlišovať o aký dlh ide!
Ak ide o odpustenie dlhu, ktorý bol pri vzniku súvzťažne účtovaný do nákladov, napr. nejaká faktúra, ťažko vymožiteľná pohľadávka, nákladové úroky a pod. tak ano, zánik záväzku iným spôsobom než uhradením (príp. zápočtom) ide do výnosov.
Ale dary a podobné zvýšenia aktív, ktoré neovplyvnili výsledok hospodárenia idú v pasívach na účet kapit. fondov.

Na ilustráciu výňatok z postupov účtovania (§59 ods. 6):
(6) Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné kapitálové vklady peňažné aj nepeňažné, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie podniku a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtujú najmä prijaté dary, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu a štátny príspevok. Analytické účty k účtu 413 sa vedú podľa jednotlivých kapitálových fondov s osobitným sledovaním darov, členských podielov a štátneho príspevku.
;)
rene
11.10.04,10:23
P.S.
K tomu účtu 355 - nemalo to byť 365? Je to predsa záväzok spoločnosti nie pohľadávka! Viď § 54 ods 3 postupov účtovania:
"(3) Na účte 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom sa účtujú krátkodobé záväzky, napríklad z pôžičiek od spoločníkov obchodnej spoločnosti, záväzky z dôvodu úrokov zo splatených vkladov spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti a v spoločnosti s ručením obmedzeným."[/QUOTE]...samozrejme, že tam malo byť 365, chybička se vloudila...

Ja to zrejme preúčtujem na 413, pretože on si tie peniaze nikdy nebude žiadať vrátiť/napíšeme nejaký dodatok k pôvodnej zmluve o pôžičke/.
Nebola som si istá, či sa môže urobiť zápis 365/413, pretože v súvsťažnostiach som takýto súvsťažný zápis nenašla.
Fany
15.11.05,09:22
Ako teda vlastne možno použiť, alebo znížiť 413-ku? Ak je tam dar spoločníka napr. 1 mil.? Možno to použiť na pokrytie straty, alebo ako?
anaka
25.08.08,08:16
Zdravím všetkých ľudkov na porade.
Našla som v tejto téme podobné príspevky ako ja potrebujem, ale sú už dosť staré, takže keby sa našiel dobrý človek čo mi odpovie na túto otazku. Díky vopred.
Štatutárny riaditeľ občianskeho združenia poskytol združeniu finančnú pôžičku, ktorá sa účtovala ako príjem do pokladne a protiúčet - dlhodobé pôžičky (pôžička na viac rokov). Teraz sa štatutár rozhodol odstúpiť od svojej pohľadávky a zrušiť pôžičku s tým, že zvyšok záväzku združeniu odpustí- čiže tie peniaze daruje. Vie mi niekto poradiť ako to mám zaúčtovať? Dá sa s týmto zrušeným záväzkom vyrovnať aj strata minulého obdobia? :confused: