uhliar
17.11.13,16:33
Teda 1 vlastník pri x-tom počte vlastných bytov v jednom bytovom dome znamená vždy ako 1 vlastník = 1 hlas?
sito
17.11.13,16:01
Nie, nie! Nepoznáš ho dobre.

Za každý byt jeden hlas, ak má šesť bytov, jeho zdvihnutie ruky sa počíta šesť krát, za každý byt jeden hlas. Toto čítaj, zas a zas.

Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
erik555
17.11.13,16:05
ked aj plati do fondu oprav za kazdy byt, tak preco by mal mat iba jeden hlas?
uhliar
17.11.13,16:52
Prepáčte mi, ale nerozumiem vám. nemiešajme hlasovanie napr. s tým, ako postupovať pri uplatnení § 11 a. Tu predsa nemôže platiť to, že jeden vlastník má x-bytov a tým sa počíta ako by bol x násbným vlastníkom. V katastri je na tých 6 bytov zapísaný jeden vlastník pod tým istým menom to znamená, že 6 bytov v dome = 1 vlastník zo 6tými hlasmi pri hlasovaní!!
uhliar
17.11.13,17:01
sito to by znamnenalo aj to, že vlastník poveruje svoich nájomníkov ako by vystupovali ako vlastníci a on potom má 6 vlastníkov?
sito
17.11.13,17:10
uhliar, ako to môžeš hentak chápať? ... spoluvlastníci ... a spoluvlastníci ... je rozdiel!

Deťom zomrie posledný rodič, je jedno ktorý. Deti je šesť, zdedili byt po rodičoch, každý jednu šestinu, ale oni nemajú šesť hlasov, lebo? Lebo majú len jeden byt, musia sa dohodnúť, ak nie, ich hlas je neplatný! Že?
luja5
17.11.13,17:29
@ uhliar: Prepáčte aj Vy mne, ale pre zmenu nerozumiem ja Vám:). Takže podľa Vás ak sú napríklad na LV zapísaní traja vlastníci k jednému-tomu istému bytu (každá osoba je tam zapísaná samostatne, v osobitnom riadku len pre túto osobu, so všetkými náležitosťami týkajúcimi sa len tejto osoby a podotýkam, že každá osoba je tam zapísaná ako účastník právneho vzťahu výslovne ako VLASTNÍK), tak podľa Vás pri uplatnení § 11a ide o troch vlastníkov?
uhliar
17.11.13,17:56
Luja5 prepáčte Vy mne, ja predsa hvorím, pardon píšem o JEDNOM vlastníkovi ktorí vlastní viac bytov. Na 6 LV je vždy zapísané jeho meno. Pri sčítaní počtu vlastníkov v jednom dome, ktorý má napr. 21 bytov a 6 vlastní jeden vlastník, bude počet vlastníkov pre daný dom len 21 - 6 + 1 = 15. Alebo sa mýlim? ten 6 bytový vlastník má ale 6 hlasov pri hlasovaní podľa 182ky.
Teda 6 hlasov sa nerovná 6 vlastníkov nie je tomu tak?
nika.sum
17.11.13,18:11
ja neviem co tu stale tocite dookola. Za kazdy byt je jeden hlas, je uplne jedno kolko vlastnikov vlastni jeden byt. Ak vlastni niekto 6 bytov tak ma potom 6 hlasov. Ak nejaky byt ma sest vlastnikov rozhoduju len 1 spolocnym hlasom (cize sa musia dohodnut). Takze plati 1 byt = 1 hlas
marjankaj
17.11.13,19:13
No ak vieš čítať, tak si prečítaj, čo ti napísal Sito. Hlavne to červené si čítaj, až kým to pochopíš.
uhliar
17.11.13,19:14
tu nejde o o to "koľko vlastníkov vlastni jeden byt" ale o to, že JEDEN VLASTNÍK vlastní vac bytov, to je to podstatné. Že ten vlastník má viac hlasov ktorý sa rovná počtu bytov nie v tom prípade dôležité, tak je to nika.sum
sito
17.11.13,19:40
uhliar, nebudem preskakovať písmenka, len otázniky, akože sú napísané.

tu nejde o o to "koľko vlastníkov vlastni jeden byt"

Tu ide o to, že ak si uviedol príklad, dom má 21 bytov, teda hlasov, ale rozhoduje v dome skutočne len 15 ľudí, ktorí majú tých 21 bytov prevedených do osobného vlastníctva.

Polopate, že?

Ale môžeš sa opýtať, prečo len 15, a nie 21?
avalik
17.11.13,19:54
ale vlastnik moze splnomocnit na hlasovanie koho chce - ak chce splnomocni najomnika, ale kludne moze splnomocnit aj ineho suseda alebo bezdomovca ... ty nemas pravo do toho rypat ak je predlozene splnomocnenie splnajuce zakonne nalezitosti
nika.sum
17.11.13,20:02
uhliar, aj tak vam nerozumiem, mozno je uz vela hodin. Ale plati 1 byt = 1 hlas, 6 bytov = 6 hlasov a je uplne jedno ci je 1 vlastnik alebo 10 vlastnikov.
marjankaj
17.11.13,20:04
Asi nie iba hodín. Zrejme tá časová jednotka je oveľa vyššia.:eek:
Mária27
17.11.13,20:10
Ak mu chceš posielať pozvánku na schôdzu, stačí raz - vtedy je to 1 vlastník (odpoveď na otázku v nadpise).
Ak počítaš hlasy, vidíš toľko hlasov, koľko má bytov (odpoveď na otázku pod nadpisom).

Dopĺňam svoju odpoveď o tento môj názor:
Vzhľadom na § 11a sa vlastník 6 bytov považuje za jedného vlastníka. Vyplýva to zo znenia všetkých paragrafov zákona o vlastníctve bytov, ale asi najlepšie je to vidno z jednotného čísla v § 5 ods. 7:
(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.
nika.sum
17.11.13,20:20
to sa tyka mojej nechapavosti :-) ?
marjankaj
17.11.13,20:31
Čo je na tom k nepochopeniu? Roky sú vyššia jednotka ako hodiny.:cool:
nika.sum
17.11.13,20:33
to som pochopila, len ci sa tie roky tykali zadavatela alebo mna (kedze zadavatelovi vobec nerozumiem) :-D
marjankaj
17.11.13,20:57
Uhliar, a je v tom §11a(alebo v nejakom inom) napísané, že ak tých vlastníkov bude menej ako jedna štvrtina, tak že sa zhromaždenie NESMIE zvolať?
Veď v §7c ods.9 sa píše, že zhromaždenie rada zvoláva podľa potreby. Tak o čom to tu točíš?
julysak
17.11.13,20:59
marjankaj (Dnes 21:13) No ak vieš čítať, tak si prečítaj, čo ti napísal Sito. Hlavne to červené si čítaj, až kým to pochopíš
Ja myslím, že tu si udrel hlavičkou po klinčeku :
- uhlík síce vie čítať
- ale nechápe text
Chobot
17.11.13,22:03
1 byt = 1 hlas.

Ak má 1 vlastník 6 bytov, znamená to, že má 6 hlasov.

Ak jeden byt vlastnia 6 vlastníci, znamená to, že majú spolu 1 hlas.
marjankaj
17.11.13,22:09
Tibor, to platí pri hlasovaní na zhromaždení.
On myslel na §11a. Tam sa hovorí koľko vlastníkov(nie hlasov) má právo zvolať schôdzu.
Teda netuším, čo tým konkrétne sleduje. :eek:
nika.sum
18.11.13,05:36
ale aj podla toho § by to malo byt tak, ze ked vlastni 6 bytov, je sestnasobnym vlastnikom. Ved plati vsetko 6x, tak ma 6x "vacsie" prava ako ostatni. Podla mna...
svojar
18.11.13,07:09
áno Sitko, presne tak
svojar
18.11.13,07:13
aj ja si tak myslím ako nika.sum
marjankaj
18.11.13,07:39
Logicky áno. Ale paragrafmi to podložené nie je. Záleží ako si to kto bude interpretovať. Pri nezhodách sa možno obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol.
Alebo jednoduchšie, nezvoliť si takých zástupcov vlastníkov do rady a za predsedu. Iné sankcie za to asi nie sú.
uhliar
18.11.13,10:16
Vždy to budeme aplikovať na jeden obytný dom. Nehnevajte sa na mňa prijatelia, ale ani jeden z vás nedal mi odpoveď na možno zaujímavú otázku. Kus to rozoberme dobre. nechcem vedieť ako sa hlasuje, to vieme všetci. Tvrdiť že koľko vlastníš bytov toľko krát si vlastníkom, nemá logiku. vždy si len tá istá osoba, len si bohatší ako tí ostatní. Opakujem, podstate si vždy len tá istá osoba. to znamená že existuje vlastník ktorý má napr. 6 bytov v obytnom dome a má spolu 6 hlasov ale nie je 6x jano pipiška, len raz jano pipiška. nemá 6 manželiek len jednu, teda aj on je len jedna a tá istá osoba so 6 násobným hlasovacim právom nič viac. 6 hlasov teda neznamená 6 vlastníkov. Nemá ani 6x väčšie právo len také právo ako 1 vlastník. Odkiaľ beriete tie nelogické myšlienky? Bude sa jano pipiška
ako pipiška na šiestú?
mareko
18.11.13,11:21
Teraz si to riadne zaklincoval.....to si nemyslel vážne, čo si napísal na záver, pravda :v :v :v
marjankaj
18.11.13,11:31
A akú otázku? Žiadnu si nedal. V čom je problém?
Vlastník je jeden.
Hlasov pri hlasovaní má 6.
O čo ti vlastne ide?
nika.sum
18.11.13,11:41
Prepacte pan Uhliar, ja stale nechapem o co Vam ide. Ze Vas Jano pipiska zvolal schodzu a nemal na to pravo? Neviem presne co kvoli comu potreboval schodzu zvolavat, povodny zadavatel tvrdil ze mu to podpisali aj ostatni vlastnici.Ale o co ide vam? Ja nie som pravnik a nehladam medzi riadkami zakona. Podla mna je dolezite, aby si vsetci vlastnici splnili svoju povinnost, na schodzu prisli a vyjadrili sa pri hlasovani podla svojho rozumu, pan Pipiska bude hlasovat 6 hlasmi a pokial nevlastni viac ako polovicu bytov a NP (pri niektorych rozhodnutiach dve tretiny) tak mu to nemusi prejst, pokial vlastni taky pocet bytov, ze ma pravo aj sam rozhodnut, holt smola. Aj ked vlastnik siestich bytov je stale len jedna osoba, ale ci sa Vam to paci ma svojich 6 hlasov a to je vzdy viac ako 1 hlas. Takisto ma svoje povinnosti - 6 x platit do FOaU. Neviem co je na tom nelogicke, ked si myslim, ze ma 6x vacsie pravo ako 1 vlastnik? Skor si myslim, ze vy to s tou logikou prehate.
uhliar
18.11.13,14:27
tak to ešte raz vysvetlím o čo mi ide! situácia: obytný dom - 7 posch 21 bytov - 10 vlastníkov z toho 1 vlastní 12 bytov, ten jeden nemusí zvolávať žiadnu schôdzu lebo podľa "§11 a" splňa podmienku 1/4 vlastníkov môže zvolaž schôdzu - on má 12 bytov = 12 hlasov môže zvolať schôdzu lebo ten jeden tú podmienku splnil a na schôdzi kde je sám, si sám nadpolovičnou väčšinou odsúhlasí čo chce. Ostatní si môžu lízať laby!! je to tak! ja to vidím tak, aby pre "§ 11 a" neplatila podmienka čo byt to hlas, lebo to nedáva logika?
marjankaj
18.11.13,14:35
Teda ešte raz si to vysvetlil? A kedy si to vysvetlil prvý raz? Myslím, že iba teoretizuješ.
Alebo medzitým ten jeden vlastník odkúpil ďalších 6 bytov?
nika.sum
18.11.13,16:11
§ 11a

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

precitajte si to este raz, pisete nezrozumitelne a pletiete zvolanie schodze s hlasovanim. On sice podla mna by mal mat pravo zvolat podla tohoto pravidla schodzu, aj ked mozno sa da chytit toho slovicka vlastnikov....ale aj keby mal pravo zvolat schodzu, musi dodrzat to, ze vsetkych o nej musi pisomne informovat. Ostatne je uz aj na ostatnych vlastnikoch. Ak sa nezucastnia schodze, tak to je ich problem, hlavne v takomto pripade a potom nech si lizu nie len laby. Zucastnovat sa schodzi je povinnostou kazdeho vlastnika a na schodzi mozu hlasovat podla toho ako chcu...hlasovanim sa rozhoduje (a znovu sme pri tom 1 byt=1hlas). Myslim, ze uz bolo na vasu otazku odpovedane dost a je uz len strata casu Vam to tu dookola vysvetlovat.
Chobot
18.11.13,21:18
1. v tejto situácii môže zvolať schôdzu
2. Ak zvolá schôdzu, musí pozvať ostatných vlastníkov
3. na schôdzi, keďže vlastní väčšinu domu (viac, ako polovicu) má najväčšie právo rozhodovať o tom, čo sa v dome bude diať.

Ak to stále nechápete, škoda času...
uhliar
19.11.13,09:19
práva má 6x, ale je to vždy 1 vlastník = 1 človek a nie 6 človekovlastníci!! On 6 hlasov to je OK. Pre §11a ale je rozhodujúci počet vlastníkov, ktorí majú právo zvolať schôdzu a nie počet koľko oni majú hlasy.
Mária27
19.11.13,12:39
ano - doplnila som odpoved
uhliar
19.11.13,16:18
Chobot to je mi jasné a váš názor zdielam, ďakuujem.
uhliar
20.11.13,05:09
Konštatujem, že na moju otázku, " ak JEDEN vlastník v bytovom dome má 6 bytov znamená to 6 vlastníkov?" nikto z nedal logickú, právnicky správne a eticky odôvodnenú odpoveď.
Logická je: Jeden vlastník má 6 hlasov ostáva vždy len 1 vlastník.
Etická je: hlas, jeho počet vo vzťahu k vlastníkovi je len vyjdrením jeho sily v rámci kolektívu vlastníkov ale neznamená, nemôže znamenať že sa tým zvýši fyziicky počet vlastníkov.