dagjanik
17.11.13,22:45
Mám živnosť popri zamestnaní a hrozí mi že budem začiatkom budúceho roka prepustený zo zamestnania, mám takýto problém: na to aby som dostal podporu v nezamestnasti a nevznikla mi odvodová povinnosť stačí živnosť pozastaviť alebo ju musím ukončiť a pokiaľ ukončiť tak v tomto roku alebo stačí v budúcom, respektive s akým predstihom pred zagestrovaním sa na UP ako nezamestnaný ?
Vopred ďakujem za každú radu .
Anik
18.11.13,07:19
Živnosť stačí prerušiť, alebo zrušiť, keď sa Ti skončí pracovný pomer. Ku dňu nahlásenia sa na ÚP nesmieš mať aktívnu živnosť. Pri prerušení je to najmenej na 6 mesiacov - zaplatíš 4 eur kolok.Do 6 mesiacov sa musíš znovu rozhodnúť čo ďalej. Prerušená živnosť sa samaspustí nanovo - čo sa pomerne často stáva, keď človek zabudne na ten správny dátum. S tým sú spojené najmä odvodové opletačky.
Pri zrušení, je to zadarmo. Novú živnosť si môžeš otvoriť kedykoľvek avšak zaplatíš za živnostenský list.
Ak máš len 1 živnostenský list a ten sa = 1 živnosti , plánuješ podnikať po skončení poberanie dávky v nezamestnanosti. Asi by som ho zrušila.
Avšak ak platí, že plánuješ podnikať aj ďalej a máš starý ŽL a na ňom ja neviem 10 predmetov činnosti , tak by som radšej prerušila a dávala pozor na dátumy.
Rozhodnúť sa musíš sám.
Veľa šťastia
pizzanoel
19.11.13,15:05
z tvojej otazky mam pocit ze chce dostat prispevok v nezamestnanosti ale ma to hacik a to ten ze mas zivnost.... teda ak chces dostavat podporu v tom pripade musis zivnost zrusit, lebo ak by si ju iba pozastavil tak urad prace ta aj tak bude povazovat za podnikatela, lebo zivnost mas len pozastavenu... teda stale si pre nich zivnostnik...este by som podotkla ze zivnost musis pozastavit minimalne na 6 mesiacov....
Anik
19.11.13,18:02
pizzanoel neviem ako si prišla k tvojmu tvrdeniu, že musí živnosť zrušiť - ako som vyššie napísala stačí aj prerušiť a za tým si stojím, zbytočne zavádzaš