werdza
18.11.13,05:10
Dobrý deň, na internete som veľa hľadala, našla som o slobodnom povolaní dosť, aj teda, ako ho založiť. Ale nenašla som nikde odpovede na moje otázky. Dočítala som sa, že pri založení živnosti si môžem dať viac druhov, za každý si doplatím. Ale, ako je to v slobodnom povolaní? Som vyštudovaná na umeleckej SŠ. V poslednej dobe sa venujem hlavne fotografovaniu a prišiel čas, že sa dostávam zo štádia fotenia zadarmo do štádia, že mám občas zákazky. Fotografovanie som našla, že je zaradené do živnostenského podnikania, ale ja okrem neho aj píšem články o fotení pre rôzne stránky (na jednej som zamestnaná na základe zmluvy o dielo) na druhej som zatiaľ nová a riešia, ako mi budú vyplatené honoráre, najlepšie by bolo pre nich, keby som im vedela vystaviť faktúru. A ešte k fotografovaniu a písaniu aj chcem predávať svoje maľované obrazy na plátne cez rôzne umelecké portály. Ale novinárčina a maľovanie obrazov spadá do slobodného povolania, fotografovanie zas do živnosti, tak som to našla na webe.
Keby som si založila slobodné povolanie, tak by som k nemu mohla zaradiť aj fotografovanie?
Ako je to so slobodným povolaním a platením do zdravotnej, ak som zamestnaná?
KEJKA
18.11.13,05:59
najlepšie je si to skombinovať, tam kde nie je slobodné povolanie, tam musíš mať živnosť. Z hľadiska daní a odvodov je to jedno, aj tak budeš SZČO a vzťahujú sa na teba všetky pravidlá. Len je možnosť uzavretia napr.autorských zmlúv a trochu si pomôcť optimalizáciou - ale to ti vysvetlí účtovníčka, je viac možností a samozrejme treba vedieť ovládať všetky pravidlá.
mimochodom - slobodné povolanie sa nezakladá.