jan rada
18.11.13,10:54
Po mnohých úvahách z čoho urobiť údiarničku na občasné údenie domácich klobások či vlastnoručne nachytaných rýb som sa rozhodol pre starý dvestolitrový sud od nafty. Pred tým než ho "otvorím" karbobrúskou, samozrejme urobím všetky opatrenia (výplach vodou a saponátom, wapkou, napustenie vody) aby som nespôsobil sebe či inému ujmu, aj keď pri rezaní sudu od nafty nehrozí nebezpečenstvo výbuchu výparov tak ako napríklad pri benzínovej nádrži.
Mám už premyslené ako si zo suda vyrobím údiarničku, ako do údiarničky privediem dym z nepriameho ohniska, ako vyrežem otvor na vkladanie údenín na údenie. Taktiež viem, že budem údiť studeným dymom na pilinách z tvrdého dreva, toto riešiť nemusíme.
PROSÍM len o radu - aby sme sa nezacyklili úvahami čo bezpečnosť, čo životné prostredie, čo s odpadom a podobne - ako najlepšie vyčistím sud od nafty, aby nesmrdel a aby som sa vyhol kontaminácii? Verím že to už niekto skúšal, myslel som že najjednoduchšie by bolo po vyrezaní otvoru či odrezaní dna (tak či tak to plánujem urobiť) v sude založiť oheň a vypáliť sud do "do žerava" :)
Ďakujem za inšiprácie
:) všetkých poraďakov ktorých sa dotklo že som vymedzil nejaké mantinely a sú takí odborníci čo majú naštudovanú hygienu výživy obyvateľstva na SZU a pozývam na zabíjačku :) keby ste len vedeli čo všetko súkate do seba...
Dám ruku do ohňa za to, že v mojich klobáskach vyúdených v takejto údiarničke bude menej chémie a karcinogénov než v tých z obchodu...
Stefan2005
18.11.13,10:03
lujza.j
18.11.13,11:05
Nie je jednoduchsie kupit novy sud?neviem ci by som chcela udene z takejto udiarnicky.....
arizona
18.11.13,13:39
Z naftoveho suda urobit udiarnicku na potraviny? Radsej by som zohnala novy sud :-(
buchač
18.11.13,13:49
Vzhľadom k vynaloženej práci , čistiacim prostriedkom , vode atď by som sa určite obrátil na iné riešenie ...a aj krajšie ...

http://www.okfish.sk/rybarske-potreby-kemping-program/grily-a-udiarne
jan rada
18.11.13,14:00
odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky. Prosil som o radu ako vyčistiť sud, neriešil som ako minúť peniaze... verte mi, aj túto stránku poznám.
BXLmiami
18.11.13,14:01
Starý sud od nafty je dobré na jedinú vec a síce do odpadu.Na nič iné rozhodne vhodný nie je a už vôbec nie na nejaké jedlo.
jan rada
18.11.13,14:02
odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky. Prosil som o radu ako vyčistiť sud, neriešil som ako minúť peniaze... verte mi, aj týmto som sa zaoberal.
jan rada
18.11.13,14:03
odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky. Prosil som o radu ako vyčistiť sud... pokiaľ by mi nevadil pôvodný obsah sudu neriešil by som čistenie... verte mi, aj týmto som sa zaoberal.
jan rada
18.11.13,14:04
odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky. Neviem si predstaviť odstrániť zvyšky a zápach zo sudu vyvetraním :)
jan rada
18.11.13,14:20
odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky.
marjankaj
18.11.13,14:24
A to tu robíš nejaký kvíz? A nikto nevie uhádnuť správnu odpoveď?:---
janrada
18.11.13,14:30
neeeeeeeeeeee :) len nechcem polemiku co je zdrave, co je vhodne, co je bezpecne....
Proste mam stary sud vo velmi dobrom stave, bohuzial tam niekedy bola nafta a potrebujem to teraz vycistit a verim, ze nie som sam kto sa s tym stretol. Som presvedčený že ak by som ho najskôr poriadne vymyl WAPkou a potom ho otvoril a aspon pol dna v nom nakladol otvorený ohen, ze by sa to vypalilo. To ci by niekto z toho jedol ci pil ma fakt nezaujima. Keby som napisal ze ho chcem vycistit lebo ho chcem na dazdovu vodu zase by tu boli zacyklene odpovede... Mam predstavu, mam sud, nechcem kupovat nic co mi niekto od chaty ukradne a polozil som jasnu otazku a chcem jasnu odpoved a nie aby si niekto nahanal body za to ze napise prispevok.
buchač
18.11.13,15:24
OKI ....tak inak ...

Otázka je sprostá ,stupídna a nevhodná !!!

Je v podstate nezodpovadateľná , nakoľko normálny jedinec ani neuvažuje nad takýmito riešeniami použitia barelu od nafty .
BXLmiami
18.11.13,15:29
To je možné,že je odpoved neužitočná.Napriek tomu som Ti ju dala a dám znovu.A ak z toho urobíš udiareň,nezabíjaj prosím členov svojej rodiny a svojich priateľov výrobkami vyudenými v danom sude.Ponúknuť môžeš len toho,ktorého nenávidíš.
marjankaj
18.11.13,15:30
Sám si nejaký zacyklený:eek:
arizona
18.11.13,15:31
Tebe budu asi vsetky nazory neuzitocne,lebo sa ti snazia vyvratit tvoju predstavu. Ale ty si najlepsie rozumies,ako to "nezacyklit", takze vyspliechaj wapkou a zacni udit :-/ ...minule tu jeden hladal radu, ako z vypustenej zumpy urobit pivnicku, tiez mu to nik neodporucal,ale nenechal sa odradit a spravil si po svojom :-)
Tweety
18.11.13,15:33
Takže v skratke, kto chce kam pomôžme mu tam. Veď on najlepšie na svojom zdraví pochodí, či ten sud je ešte užitočný alebo nie. Len nechápem, ak si je istý tým svojím názorom, prečo sa potom pýta ostatných.
jan rada
18.11.13,15:33
:) odpoveď hodná buchača.... neriešme urazenú ješitnosť a ak nemáš nič konštruktívne tak nereaguj ty obchodný zástupca rybárskych potrieb... :D
bodliak
18.11.13,15:36
Kľudne si urob aj zo starej záchodovej misy polievkovú... veď ju stačí správne vyčistiť.
expeeert
18.11.13,15:41
Zober karbobrúsku, drôtený kotúč a brúúúúús až kým sa sud nebude zvnútra lesknúť ako psie... proste lesknúť :) Ale mňa na klobásky nepozývaj, dúfam že ich nebudeš predávať po jarmokoch... :)
marjankaj
18.11.13,15:43
Možno chce dodávať klobásky svokre.
Arzenik mu v lekárni nepredali. Svokrina fotka nestačila:---
buchač
18.11.13,15:46
Nerieš moje odpovede ...
Obe dve boli k téme .
Že Tebe nevyhovuje ani jedna ( a nie iba moje ) odpovedť , tak chyba je určite v nás .
My ostatní sme nenormálni , len Ty si proste IN .

Zvyšok je o ničom ...
kukučka
18.11.13,15:46
Vyskúšaj, uvidíš.
marjankaj
18.11.13,15:49
Veď povedal, že on ich jesť nebude.:eek:
jan rada
18.11.13,15:52
daj fotku, máte doma? :D
Tweety
18.11.13,15:52
Ty teda máš fakt charakter, keď chceš kámošov pozvať na fajnotu z naftovej údiarne.
jan rada
18.11.13,15:53
expeert - konečne aspoň pokus o koment "k veci" ... vďaka ;)
bodliak
18.11.13,15:58
K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří především dvě vady, komplementárně spojené. Je to: neschopnost udržet myšlenku a druhá vada: neschopnost myšlenku opustit.
marjankaj
18.11.13,15:59
Tak načo sa s tým sudom chceš srať?:--- A kto tie klobásky nebude chcieť, tak nech nechá tak.:D
Tweety
18.11.13,16:00
A možno aj to mäso nebude len také hocijaké.
bodliak
18.11.13,16:00
Máme, môžeš sa prísť nažrať.
Keď doješ, netreba umývať. Len spláchni.
marjankaj
18.11.13,16:01
Že by z kafilérky?:---
marjankaj
18.11.13,16:04
Tá tvoja diagnóza je lepšia ako od Dr. Hausa. :cool:
Tweety
18.11.13,16:04
ALe veď si urob po svojiom ak ti budú chutiť, tak dobrú chuť. Ale ale aby si ich predával, tak to chce odvahu, silný žalúdok a možno aj OI.
marjankaj
18.11.13,16:07
No možno to bol niekto z rodiny. :---
bodliak
18.11.13,16:36
Mýliš sa, to nie je o zvykoch. Ty nepatríš ani do chlieva, lebo aj prasce si zaslúžia čistý válov.
buchač
18.11.13,17:30
Po tej úprave textu v zadaní " OTÁZKY " by som dodal ...

Dáš ruku do ohňa ???
Keď budeš vypaľovať ten sud a oheň už bude festovný ...vtedy daj a obe ...
Môžeš aj hlavu , nech Ti sprostosti oheň vypáli ...
kopretinka
18.11.13,17:35
to je vtip?
pavol54
18.11.13,17:54
Najprv nám odpovedz: videl si už niekedy udiareň a fungujúcu udiareň? lebo potom by si tak stupídnu otázku položiť nemohol, alebo nám tu hoď funkčný nákres udiarne zo suda
pavol54
18.11.13,17:57
možno je z Valaskej tam ich robia z verných strážcov respektíve nemých tvárí
Martin1310
18.11.13,19:34
Ludom čo majú karavany sa občas stane že do nádrže na vodu omylom natankujú naftu a je na to prípravok s ktorým sa potom táto nádrž vyplachuje takže môžeš skúsiť týmto smerom hladať.
Osobne si ale myslím že ked ho riadne vypáliš tak to bude ešte lepšie, nafty by som sa nebál skôr by som sa bál ak je pozinkovaný uvolnovania plynu ktorý horením zinku vzniká, je jedovatý, sú z toho horúčky.
kukučka
18.11.13,19:42
Prekvapilo ma to množstvo negatívnych komentárov, asi všetci jazdíte na autách, že?
No a pozrela som si odkaz aj na profi udiarne, tiež boli aj
z pozinkovaného plechu.
Ako a čím sa údi vo veľkovýrobniach? Našťastie si mám kde kúpiť klasicky pripravované údeniny.
Martin1310
18.11.13,19:51
No mne išlo skôr oto vypalovanie, pri údení teplota nebude nikdy dostatočná na to aby zinok naozaj horel na to treba vysokú teplotu , plech už musí svietiť na červeno a to sa v údiarni nedeje ale aj tak mám s toho taký blbý pocit pretože som tú horúčku raz mal, rovných 42 ale to som ten plech zváral.
Udenie vo velkovýrobniach už nemá nič spoločné s týmto domácim udením.
vlado 33
18.11.13,20:08
buchač
18.11.13,20:11
Kukni , čo mne napísal ....

jan rada (Dnes 15:00) odpoveď neužitočná, netýka sa položenej otázky. Prosil som o radu ako vyčistiť sud, neriešil som ako minúť peniaze... verte mi, aj túto stránku poznám.

:D :D :D :D :D
vlado 33
18.11.13,20:25
buchač
18.11.13,20:37
...a rovno do gágora .... :D :D :D
pmajap
18.11.13,21:08
viktorviktor
19.11.13,13:16
nie som chemik ani železiar, je plechový sud nasiakavý?
Smradľavé vínové sudy sa čistia vypaľovaním - zostanú voňavé, alebo bez zápachu stuchliny, takže sud vypáliť a použiť. Prípadne by som použil chémiu na umývanie motora od oleja.
Pre tých čo nevedia z čoho všetkého sa dá urobiť udiareň http://podhajska-rk.szm.com/cerceris/cerc.html
Tweety
19.11.13,13:22
ALe on nemá vínový sud.
viktorviktor
19.11.13,19:10
v texte zadávatela ..."založiť oheň a vypáliť sud"
súhlasím ..."takže sud vypáliť a použiť"
vlado 33
19.11.13,19:32
Mal som udiareň na ryby, (pozváranú) pretože som rybár. V živote by ma nenapadlo, údiť v udiarni od nafty už len z princípu, bude, nebude to obsahovať niečo jedovaté. A hrdzavý sud na dvore je toho dobrá reklama.
Martin1310
19.11.13,21:51
Takmer všetok kovový materiál ktorý si nový kúpite je mastný a sú to ropné produkty, je to preto aby nehrdzavel, takže takmer čokolvek vyrobené z kovu bolo volakedy od niečoho čo sa vyrába z ropy a teraz čo, nikto sa toho ani nechytí alebo čo?
Každý pozinkovaný plech čo si kúpite bol máčaný v kyselinách a používa sa aj v potravinárstve.
Kov je nenasiakavý. Oproti tomu bordelu čo dýchame denodenne z áut je toto uplné nič. Je to len blbý pocit ale inak nič.
allgreen
19.11.13,22:11
Normalne ho poumyvaj, vypal zo dva razy potom este prebrus a mas udiaren jak hrom.A ak ten sud poudis par dni naprazdno nachyta na seba sadze klbasky budu tip top.
madasi
20.11.13,08:51
dávnejšie sa na čistenie nádrži od nafty používal piesok alebo štrk tuším potom klasický saponát, wapka a keď ju vypáliš tak v tom nevidím problém. Však keď budeš údiť tak tie výrobky budeš aj tak vešať a nie pokladať na steny. Keby každý vedel čo všetko zje ako to bolo upravované verte zomreli by sme od hladu
vlado 33
21.11.13,08:25
Ešte by ma zaujímalo keď vypáliš ten sud, spáliš aj gumové tesnenie ktoré je vo falci čo spája bočnú a čelnú stenu suda. Ako tu spálenú gumu odtiaľ dostaneš? Už si viem predstaviť ako ten magľajs kvapká na ryby.
Martin1310
22.11.13,23:34
ak je to ako píše, starý sud tak tam žiadne tesnenie nebude.
Indeed
23.11.13,04:22
jan rada,presne tak ako si písal ,
sud treba vypáliť ohňom alebo nejakým horákom,

potom dobre vystriekať vodou /ale až keď vychladne/

a potom si ho možeš osadiť kam chceš...

...a týchto teoretikov si nevšímaj, oni su na seba strašne namyslení....

inak aj tento celý portál je taký nejaký metrosexualny a uletený...

a prefeminizovaný.....
Indeed
23.11.13,04:40
ja som videl , sud osadí do zeme a dym bude viesť k nemu dymovodom,z ohniska osadeného tiež v zemi max vo vzdialenosti 2 m od tohto suda
klasť oheň rovno pod udenými výrobkami,je najlepší spoosob
ako dosiahnuť aby v nestráženej chvíli zhoreli....
kukučka
23.11.13,18:03
Koho je viac, účtovníkov a či účtovníčiek, čo povieš? Mňa skôr prekvapuje, čo tu dennodenne robia muži ako ty a vôbec to nepíšem ironicky, ale zo zvedavosti.
buchač
23.11.13,18:17
Kukuč ....mňa osobne nedávaj do súvislosti s Indym ...:D :D :D
Ja som metrosexuál ...akurát to metro mi chýba , ba dokonca ni do Metra nechodím ...

Jemu sa nečuduj ...ON je xproste INÝ ...
vlado 33
23.11.13,18:42
Indeed: to si prehnal, sledujem tvoje posledné príspevky a som v nemom úžase.
Indeed
24.11.13,11:16
ja som v nemom užase OD ZAČIATKU ako sem chodím, a prekonáva tento portál len www.modrykonik.sk
janrada
24.11.13,12:33
ĎAKUJEM VŠETKÝM, KTORÍ REAGOVALI KONŠTRUKTÍVNE A K VECI.
Ostatným ďakujem za účasť, nevedel som, že vás až tak vytočí moje usmernenie že mi píšte k veci a ak nemáte s podobným skúsenosť tak si svoje analýzy a múdrosti nechajte na inú príležitosť. No ego je ego, asi som si dovolil moc nepočúvnuť odborné a podložené argumenty. Bohužiaľ takto býva ak sa niekto nevie odosobniť a myslí si že jeho "erudovanosť" je úmerná počtu príspevkov čo sem zavesil.

Ja nemám patent na rozum a preto som sa tu chcel poradiť. Sami neviete čo všetko a odkiaľ žeriete a verte mi, opakujem sa, z takto vyčisteného suda budú tie klobásky zdravšie ako vaše z obchodu.
Takže sud som najskôr vypláchol wapkou a ekologicky odbúrateľným detergentom cez otvory, bol úplne prázdny, suchý, žiadnu ekologickú haváriu som nespôsobil - (informácia pre vrtalov typu - zabi bobra, zachrániš strom).

Do ešte mokrého a otvoreného suda som karbobrúskou zboku vyrezal otvor o rozmeroch 60 X 40 ktoré som potom pomocou pántov prinitoval a slúžia ako dvierka na vkladanie vecí na údenie. Predtým som sud ešte položil na bok a asi 5 hodín som v ňom udržiaval poriadny oheň. Po vychladnutí som ho skontroloval, žiadny naftový a ani iný smrad, paráda. ;)
Postavil som ho na trojnožku a zospodu priviedol cca 1,5 metrov dlhý dymovod z oddialeného ohniska ktorým budem privádzať studený dym z horenia drevených pilín z tvrdého dreva. Vnútri som namontoval príslušenstvo na zavesenie vecí na údeniea pre lepší pocit som ešte raz dnu založil oheň a kochal sa.
Ďakujem ešte raz všetkým ktorí nie sú len teoretikmi, ktorí sa stretávajú s praktickou stránkou života, neteoretizujú a ktorí ma nielen podporili ale poradili. Naozaj, len nevedomosť musí človeka viesť k takým invektívam, inak by sa toľko "odborníkov" nezapojilo :D
Ešte poznámka na záver - dúfam, že sa už nenájde žiadna trafená hus čo zagága ... :D
Indeed
24.11.13,12:38
.doporučujem do suda zaviesť teplomer , presnejšia informácia o teplote, postačí aj ten čo sa dáva do systemu ustredneho kurenia
arizona
24.11.13,12:39
pridaj foto, sme zvedavi co si vykuzlil :-)
janrada
24.11.13,12:43
inteligent, to sa hneď pozná :D
misoft
24.11.13,13:30
misoft
24.11.13,13:36
Na okraj: Vidieť, že si "inteligent" - každý, kto ti poradí, je podľa teba neužitočný a dáva neužitočné odpovede. Zamyslel si sa, že to skôr ty si tu neužitočný?
anto
25.11.13,09:50
Dôrazne upozorňujem od otvárania suda karbobrúskou, v sude sú zvyšky a výpary nafty a môže nastať výbuch!!!! U nás takto zabilo chlapa!!!!!!
marjankaj
29.11.13,09:14
Ja nemám patent na rozum a preto som sa tu chcel poradiť. Sami neviete čo všetko a odkiaľ žeriete a verte mi, opakujem sa, z takto vyčisteného suda budú tie klobásky zdravšie ako vaše z obchodu.
---------------------------------------------------
A to mäso budeš nakupovať v tescu alebo v inom podobnom obchode? Tak to bude naozaj zdravšie.:eek:
hubatá
01.12.13,10:28
Jan Rada už neodpovedá ....... nebol to on čo ho dávali v TV Fuj, že vybuchol z neznámych príčin a odtrhlo mu ruku? Ak bol pravák, jasne že už viac nenapíše ......
janrada
06.02.14,10:54
nie nebol som to ja, nereagujem na hlupe komenty nejakej hubatej
janrada
06.02.14,10:56
hlupak navzdy ostane hlupakom aj ked sa ukryje za anonymny nick hubata
Mercedes116
07.02.16,16:53
Prečítal som si celú diskusiu, a ako som zistil tak až na dve tri užitočné rady mu nikto neporadil,
je to proste dobou, je pravda len to čo je v obchode a v televízií a ak niečo človek chce nech si to kúpy,
a ak si to chce spraviť doma tak mu to asi všetci závidíte, inak fajn nápad ako použiť sudhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.png na niečo užitočné
buchač
07.02.16,17:07
Nemudruj....

Radšej buď užitočný a daj svoje riešenie..

Mimochodom, ako si pokročil so svojou stavbou ? Predsa len, sedem rokov je dosť dlhá doba...či ? ;)
http://www.porada.sk/t47331-zahradne-posedenie.html#post1133900
lujza.j
07.02.16,17:24
fuháá čo tu je na závisť....:eek:...