lotina
18.11.13,10:13
Poprosím o radu, dorábal som si na pozemku, ktorý mám zaradený do majetku chodník a prišla mi faktúra za štrk cca.600Eur a dovoz materiálu a práce bágra cca.1000Eur. Neviem si s tým poradiť, môžem ju celú zaradiť do OV, teda ako technické zhodnotenie majetku, alebo ten dovoz a prácu mám zaradiť do služieb? Poradí mi niekto? Ďakujem
tictac7
18.11.13,09:15
a kde je otázka?
KEJKA
18.11.13,09:21
všetko si daj do majetku.
Dav
18.11.13,09:21
Dostávam aj vystavujem....
Vystavené: predaj služieb a spotreba materiálu na vykonanú službu
Dodané : ak sa všetok materiál komplet zabudoval, osadil, atď - oprava,
ak nie, tak rozdeliť faktúru na opravu/služby a materiál
lotina
18.11.13,09:38
Prepáčte, faktúra je dodaná a materiál sa zabudoval celý, ide mi o to či mám celú faktúru zaradiť v JÚ do ostatných výdavkov a následne potom zvýšiť technické zhodnotenie majetku o celú sumu( vrátane sumy za prácu toho bágra a dovozu) alebo dať do ostatných výdavkov len materiál, prácu dať do služieb a následne technicky zhodnotiť majetok len o sumu toho štrku.Moc potrebujem poradiť, lebo som sa už pýtal na to viacerých kompetentných a ich názory sa rozchádzali. Tak som z toho na nervy.
lotina
18.11.13,09:51
ďakujem , teda do majetku môžem zaradiť aj tie práce? Niekto mi spomínal, že sa hodnota majetku môže navyšovať len do kolaudačného rozhodnutia, ale to je asi nejaká kačica, či nie?
KEJKA
18.11.13,11:26
tak sa opýtaj na § alebo dôvod, prečo to deliť?
samozrejme, ak už bola kolaudácia a ide o opravu, tak je to náklad, ale zasa len sa bavíme o kompletnej faktúre - materiál plus služba.
lotina
18.11.13,11:26
Tak poprosím ešte upresnenie, pretože Dav radí inak, aby som nespravil chybu a potom ma budú daňováci naháňať. Faktúra dodaná, suma 1850 Eur, z toho 680 Eur štrk, ostatné práce a dovoz materiálu. Celú ju dám do ostatných výdavkoch a v knihe majetku sa mi zvýši jeho hodnota o 1850eur. Môžem to takto s kľudným svedomím urobiť? Ďakujem za odpovede.
KEJKA
18.11.13,21:14
DAV iba upresnil, že ak sa dodaný materiál nezabuduje, nespotrebuje, tak ho treba nechať "na sklade" teda musíš fa rozdeliť.
Centrum
19.11.13,06:44
Podstatné je uvedené v úvode otázky, " dorábal som si ". teda nejde o žiadnu opravu ani údržbu, ale vytvorenie niečoho nového, čo tam ešte nebolo. Jednoznačne celá FA ( materiál + práca, služby ) zvyšuje hodnotu majetku.
lotina
21.11.13,10:55
Ďakujem, takže do majetku,aj keď jeuž rokpo kolaudácii.Ano, dík.