yrtat
18.11.13,12:39
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne dedičstva. Po smrti môj starého otca bol dom prepísaný nasledovne: 1/2 domu prepísaná na starú mamu, 1/2 domu prepísaná po 1/3 na troch bratov. Nedávno nám zomrela aj stará mama , čiže opäť po nej čo vlastnila 1/2 domu sa bude dom rozdeľovať na troch bratov. Jeden z tých bratov je môj ocino, ktorý vlastí po starom ocovi 1/3 domu a teraz po svojej mame bude opäť dediť 1/3 domu. Lenže môj ocino sa chce tohto dedičstva zdať. Môja otázočka znie: čo je vlastníckom tej 1/3 je lepšie ju darovať jednému z bratov alebo predať bratovi za 1 €, čiže urobiť kúpno-predajnú zmluvu. Ten brat, ktorému to chce dať buď darovaním alebo predajom má priateľku, ktorá si robí zálusk na ten dom. Je možné do kúpno-predajnej alebo do darovacej zmluvy uviesť , že kým ten brat bude žiť, predať dom bude len môcť so súhlasom môjho otca. Ide nám o tom, aby ho tá jeho priateľka neobrala o dom, kým bude žiť. Ďakujem za radu.
draik
18.11.13,12:22
Váš otec teraz vlastní 1/6 domu (1/3 z 1/2). Dedičia môžu už v rámci dedičského konania uzatvoriť dedičskú dohodu, v ktorej sa dohodnú na rozdelení dedičstva a na ďalších podmienkach. Nie je potrebné majetok najprv predediť a až potom znovu prevádzať. V rámci dedičského konania sa teda môžu dohodnúť na tom, že Váš otec prenechá svoj podiel svojmu bratovi (odplatne alebo bezodplatne). Podmienka, aby predaj podielu v budúcnosti podliehal súhlasu nevlastníka, je však nereálna. Otec si však môže dohodnúť predkupné právo.
Ak by Váš otec odmietol dedičstvo, nastupovali by ako dedičia jeho potomkovia, tedy Vy a Vaši prípadní súrodenci.
kopretinka
18.11.13,12:28
nech si otec nechá svoj diel,potom vás ujova priateľka nemôže o nič obrať.....inak tomu nezabránite....
arizona
18.11.13,12:29
Ak sa uz teraz bojite, ze dom ktori by otec daroval bratovi nejakym sposobom ziskala cudzia osoba,otec sa moze s bratom dohodnut,napr. ze ho bratovi dlhodobo prenajme. Treba vypracovat kvalitnu zmluvu a dohodnut podmienky.

Lebo ak by ho aj tvoj otec daroval, nemoze si urcovat podmienky. Ak ma ta zenska na neho vacsi vplyv,lahko brata nenapadne presvedci,aby jej neskor prepisal cast domu, ktoru dostal darom.Proti tomu darca moc nezmoze,lebo novy majitel si moze so svojim majetkom robit co chce.
yrtat
18.11.13,13:07
len sa nám jedná o to, že brat ktorý tam momentálne býva je nezodpovedný a robí si tam párty každý večer a bojíme sa toho, že spôsobí nejakú škodu susedom - vyhorí alebo niečo podobné a potom ako vlastní 1/3 bude následky znášať aj môj ocino.
kopretinka
18.11.13,13:21
otcovi nezáleží na dedičstve,keď sa ho chce vzdať v prospech nezodpovedného brata.
nechápem,prečo potom riešiš to,či o ten dom ujo príde,alebo či ho podpáli...
yrtat
18.11.13,13:41
lebo mu stále záleží na jeho bratovi
arizona
18.11.13,14:39
lebo mu stále záleží na jeho bratovi
Ked je taky nezodpovedny ako pises, tak tym sa co vyriesi,ak mu svoj diel podaruje?
Myslis, ze bude zodpovednejsi,alebo prestane chlastat a robit party? Nechapem tu suvislost...
yrtat
18.11.13,16:20
Hoci ocinov brat je nezodpovedný, môjmu ocinovi záleží hlavne na tom, aby kým bude jeho brat žiť, tam býval až kým nezomrie a neprišiel o dom. Lenže my sa obávame toho, že ak ten jeho brat napríklad urobí nejakú škodu / napr. od cigarety sa chytí horieť aj vedľajší susedov dom/, tak ak by bol teraz dom písaný aj na môjho ocina, tak škodu by znášal aj môj ocino , keďže dom nie je poistený a jeho brat poistku nechce platiť. Preto chceme dom dať na brata, ale nejako to ošetriť, aby tam proste až do smrti dožil . A ak si už dom podpáli a spôsobí škodu susedom, tak nech si nesie zodpovednosť sám. Ak by bol písaný dom na môjho ocina hrozí, že škody bude znášať aj on.
kopretinka
18.11.13,16:23
tak keď ten dom podpáli,to môže,ale prepísať na frajerku nemôže? :eek:veď tak či tak o dom príde,bude na ulici.tak nechápem,čo furt riešite.

mimotemyprosím,odstúpte,niekto mi stojíte na kábli.
Xanti
18.11.13,16:25
tak keď ten dom podpáli,to môže,ale prepísať na frajerku nemôže? :eek:veď tak či tak o dom príde,bude na ulici.tak nechápem,čo furt riešite.

mimotemyprosím,odstúpte,niekto mi stojíte na kábli.
Vieš ked dom zhorí, a on bude na ulici bez peeňazí je asi lepšie, ako ked ho frajerka zmanipuluje aby jej dom prepísal a ona ho potom predá, jej ostanú peniaze a on bude na ulici bez peňazí ...
Ale priveľmi to komplikujú.
kopretinka
18.11.13,16:29
tak keď ten dom podpáli,to môže,ale prepísať na frajerku nemôže? :eek:veď tak či tak o dom príde,bude na ulici.tak nechápem,čo furt riešite.

mimotemyprosím,odstúpte,niekto mi stojíte na kábli.
Vieš ked dom zhorí, a on bude na ulici bez peeňazí je asi lepšie, ako ked ho frajerka zmanipuluje aby jej dom prepísal a ona ho potom predá, jej ostanú peniaze a on bude na ulici bez peňazí ...
Ale priveľmi to komplikujú.
tak potom,keď o dom príde,môže ho podpáliť........a má o ďalšie bývanie vystarané
arizona
18.11.13,16:32
Hoci ocinov brat je nezodpovedný, môjmu ocinovi záleží hlavne na tom, aby kým bude jeho brat žiť, tam býval až kým nezomrie a neprišiel o dom. Lenže my sa obávame toho, že ak ten jeho brat napríklad urobí nejakú škodu / napr. od cigarety sa chytí horieť aj vedľajší susedov dom/, tak ak by bol teraz dom písaný aj na môjho ocina, tak škodu by znášal aj môj ocino , keďže dom nie je poistený a jeho brat poistku nechce platiť. Preto chceme dom dať na brata, ale nejako to ošetriť, aby tam proste až do smrti dožil . A ak si už dom podpáli a spôsobí škodu susedom, tak nech si nesie zodpovednosť sám. Ak by bol písaný dom na môjho ocina hrozí, že škody bude znášať aj on.
Tak to vyrieste tou zmluvou o dlhodobom prenajme,ako som pisala vyssie. Do zmluvy si dajte, ze za vsetky platby,udrzby a skody je zodpovedny prenajomca a prenajimatel nenesie ziadnu zodpovednost.Prip. dat ako podmienku aj nejake to poistenie...
yrtat
18.11.13,16:38
Ďakujem vám všetkým za rady. Je to zložité a ťažko sa mi to tu celé aj vysvetľuje, uvidíme na dedičskom konaní čo bude.
kopretinka
18.11.13,16:40
bude to,čo sa súrodenci dohodnú.....nikde nie je spomenuté,aký názor má ten druhý a tretí