jess
06.10.04,09:35
SZČO si vytvorila s.r.o., v ktorej je spoločníkom-konateľom. Teraz platí odvody ako SZČO a za konateľa neberie žiaden príjem. Budúci rok chce ukončiť živnosť /napr. v marci/ a bude pracovať už len v s.r.o..
Poraďte mi prosím na základe akej zmluvy ho mám zaradiť spoločníka-konateľa s.r.o., aby sa mu započítali roky do dôchodku, aj prípadná PN a aby sme platili, čo najmenšie odvody.
Jozef Mihál
06.10.04,07:48
Aby bol kráľ aj oblečený aj nahý, to šlo len v tej rozprávke.

Ale k veci.
Na jeho mieste by som ako spoločník v spoločnosti žiadne príjmy za prácu nepoberal. Tým pádom ako spoločník neplatil žiadne odvody.

Kedže chce mať započítavané roky na dôchodok a mať PN, tak na to nech sa prihlási na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné nemocenské poistenie. Výšku vym.základov a z toho vyplývajúcich odvodov a budúcich dávok si tu stanoví sám.
jess
06.10.04,08:48
Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Pekný deň!
luebchenko
06.10.04,09:44
Možno vykonávať funkciu konateľa (zapísaný v OR) bez akejkoľvek odmeny? Alebo ju napríklad fakturovať spoločnosti ako SZČO?

Ľuba
Jozef Mihál
06.10.04,10:08
Fakturovať určite nie.

Pokiaľ ide o odmeňovanie, o tom hovorí § 125 odsek 1 písmeno f).
Odmeňovanie konateľov patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia spoločníkov.
Ak rozhodnú, že odmena je 0 (nula), tak bude 0.
luebchenko
06.10.04,11:32
Papier znesie všetkohttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Keď to po vzájomnej dohode budem fakturovať ako dáku službu pre firmu v ktorej som konateľom (denné oprašovanie šéfovskej stoličkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif alebo administratívne práce vo všeobecnosti), a nepoberám tam žiadnu mzdu, bude to OK? Vysvetlím, prečo ma to trápi: Ako SZČO po novom platím odvody aj zo živnosti, zároveň za mňa platí odvody aj zamestnávateľ-firma kde som aj konateľ. Na moju otázku v Soc.poisťovni, či budem mať aj dupľovaný dôchodok, sa tam na mňa také mladé žieňa mrklo, odhadlo mi vek a s úprimnosťou neskúsenej mladosti skonštatovalo: "A to si myslíte, že kým vy pôjdete do dôchodku ešte nejaké dôchodky vôbec budú?" Zlatá, ale skoro ma vystrelo. Takže moja snaha je minimalizovať alebo radšej optimalizovať (znie lepšie) odvody. Čo by ste pán Mihál odporučil?Ľuba
Jozef Mihál
06.10.04,13:33
Nech Vám firma vypláca ako konateľovi podiely na zisku. Tie nie sú predmetom dane a tým pádom sa nezapočítavajú ani do vymeriavacieho základu. Samozrejme nebudete ani zamestnancom tej firmy - len konateľom.
Horeuvedené platí od r.2005.

Súčasný stav je taký, že konateľ nie je podľa zákona o SP považovaný za zamestnanca len podľa zákona o ZP.
Takže ak aj konateľ dostáva nejakú odmenu ktorá sa považuje za príjem zo závislej činnosti (zákon o dani z príjmu), tak z tejto odmeny nejdú odvody do SP. Len do ZP.

Keď to zhrniem:
- okamžite prestaňte byť zamestnancom, ak ním súbežne s konateľstvom ste
- buďte aj naďalej konateľom
- podľa možností nech Vám už zamestnávateľ v tomto roku nevypláca odmenu za činnosť konateľa
- od r.2005 začnite poberať ako konateľ podiely na zisku. Nebudete z toho platiť žiadne odvody.

Nedá mi nepripojiť poznámku. Som rád, že túto otázku som dostal priamo tu, na verejne dostupnom mieste a nie vo forme súkromnej správy - a tým sa k tejto odpovedi dostali viacerí, nie len jeden človek. Týmto ďakujem za porozumenie.
vladan
06.10.04,13:57
... citát p. Mihála: ...od r.2005 začnite poberať ako konateľ podiely na zisku. Nebudete z toho platiť žiadne odvody...
Ľubka, želám veľa úspechov firme, v ktorej si konateľkou, aby mala zisk - lebo ináč bubáčiky nebudú! :-)))))))
Pekný deň
Jozef Mihál
06.10.04,14:23
Povedzme si úprimne, ktorá malá s.r.o. podniká skutočne so stratou...
A ešte jedna poznámka - ak už aj, a tá vykazovaná strata je napríklad aj vďaka platu a odvodom konateľa, tak tým, že plat a odvody konateľa "nebudú", sa strata presne o danú sumu zníži, či dokonca zisk sa zvýši...
Nezabúdajte, že v roku 2004 po reformách treba "optimalizovať" inak, ako sme boli zvyknutí do roku 2003.
-------------
chápem :-))) tón príspevku vladan, ale reagujem hlavne preto, že podobné "protiargumenty" počúvam často: ...veď my nie sme ziskoví...tak o akom zisku hovoríte...
vladan
06.10.04,18:03
... citát p. Mihála: ...od r.2005 začnite poberať ako konateľ podiely na zisku. Nebudete z toho platiť žiadne odvody...
Ľubka, želám veľa úspechov firme, v ktorej si konateľkou, aby mala zisk - lebo ináč bubáčiky nebudú! :-)))))))
Pekný deň...ááááále :-(
.... a to mal byť vtipný príspevoooooooook :-) (teda aspoň pokus o ftip)
nič "nekalé" som tým nemyslela :-)))
luebchenko
07.10.04,09:34
ďakujem ďakujem - už aj si píšem výpoveď! A ak to dozajtra doručím do SP tak to stihnem ešte ku 30.9. no nie? Inak, s tým ziskom je to ozaj bledé, ale ak nebudú odvody... Každopádne to bude rozumnejšie.

Pán Mihál - zaujímal by ma Váš názor na túto problematiku aj z hľadiska výšky (možno nejaký predsa len bude) dôchodku. Nárok naň budem mať za cca 20 rokov :) - samozrejme čo bude o 20 rokov je vo hviezdach - dnes nevieme, ani čo nás čaká v budúcom roku. Tie rôzne piliere čo si teraz vymysleli - vyzná sa v tom niekto? Môj názor je, snažiť sa aspoň ako tak zabezpečiť cez rôzne dôchodkové pripoistenia a štátu dávať nevyhnutné minimum. Alebo sa mýlim?

Ľuba
Jozef Mihál
07.10.04,09:43
Môj názor je, že ak má niekto voľné peniaze (všetkým, čo sa ozvú s tým, že ich nemajú, vopred odkazujem, že ich možno nemajú práve preto, lebo platia vysoké odvody), mal by ich investovať tam, kde je to práve najrozumnejšie.
V situácií, v akej Slovensko práve je, sú najvýhodnejšie investície do nehnuteľností alebo do perspektívnych firiem.
Určite nie do I.piliera, kde síce dnes je výpočet dôchodku nastavený pomerne atraktívne, ale to je DNES. Čo bude o 20 rokov ?
II.pilier ? Keď si vezmete, že správcovská spoločnosť Vám zo zákona vezme z Vašich príspevkov 1% a ďalších 0,08% z kumulovanej sumy aktív, vyzerá to na dobrý biznis pre správcov, nie pre občana.
Jediná výhoda účasti na systéme dôchodkového zabezpečenia je, že príspevky znižujú základ dane. Ale zase - kde máte zaručené, že o 20 rokov štát nezdaní dôchodky, ktoré vtedy budete čerpať ? Zoberte si diskusiu, ktorá bola na septembrovej schôdzi NRSR, či bude aj dôchodcom priznaná nezdaniteľná časť. To, že momentálne dôchodcovia na nezdaniteľnú časť nemajú nárok, nie je nič iné, len šikovným obchvatom zavedené zdanenie dôchodkov pracujúcich dôchodcov.
Janca
07.10.04,09:54
P.Mihal mam konkretny dotaz:
Myslite, ze je dobre uvazovanie, ak chcem z doterajsieho subehu /zamestnanec a SZCO/ tu zivnost este do konca roka zrusim /novela zakona o zdr. poisteni od 1.1.2005 ma nuti k plateniu odvodov, aj ked pomerna cast prijmu zo zivnosti je pod 3.000 Sk mesacne/ a urobim novu kombinaciu subehu /zamestnanec a s.r.o. len ako statutar bez prijmu/?
Z dovodov, ktore nechcem uvadzat je mi velmi vyhodne zostat v zamestnaneckom pomere, ale na druhej strane mi umoznuje zamestnavatel si privyrobit. Myslim, ze naklady na zriadenie tej s.r.o. /neberiem do uvahy vklad/ ma menej zatazia ako nezmyselne platenie do ZP, do ktorej davam uz tak dost vysoky odvod ako zamestnanec.
Dakujem za analyzu.
Jozef Mihál
07.10.04,10:10
Ak budete príjmy z s.r.o. čerpať vo forme podielov na zisku, tak je to určite výhodnejšie, ako keď ste ich poberali ako živnostník. A ako som tu už dnes niekde písal, ako zamestnanec, ak si necháte čiatočný úväzok a symbolickú mzdu (s ešte symbolickejšími odvodmi, čo poteší aj zamestnávateľa), tak Vám pravdepodobne zostanú aj tie zamestnanecké výhody, o ktorých hovoríte.
Janca
07.10.04,10:17
Len skoda, ze tu druhu cast mzdy + 38% mi zamestnavatel asi na fakturu od mojej s.r.o. nepreplati. To nemam celkom odvahu si pytat, lebo aj tak mi vychadza uz dost v ustrety. Ale uvidim, mozno sa najde vhodna prilezitos o tom pohovorit.
Dakujem za Vas cas a odpoved.
Katty
07.10.04,12:09
...taká mini otázočka, dajú sa vyplácať podiely na zisku ak firma len vznikla a ešte nemala podané DP z príjmu a vlastne ešte nie je jasné či vykáže zisk alebo stratu????
Janca
07.10.04,12:16
Hovorime o event. podieloch na zisku, ak vznikne s.r.o. v r. 2004, teda vyplacaju sa bez zdanenia po prvykrat v r. 2005 za rok 2004. Mne vsak islo o to, ze tento prijem nevchadza zatial do ziadneho VZ pre odvody a teda je tu urcita moznost ovplyvnenia si alebo rozhodnutia sa, ci platit viac odvodov ako je nutne, ked ich platim myslim privysoke uz ako zamestnanec. Su to vsetko len uvahy, ale musim brat do uvahy vsetko. Samozrejme stratu v s.r.o. si musim vysporiadat sama. Tu vsak nemienim vykazovat uz z dovodu, ze nechcem podnikat aby som na tom prerabala a taktiez pre potreby kontaktu s bankou ich "stratova s.r.o." absolutne nezaujima, tak isto ani "stratova SZCO".
Jozef Mihál
07.10.04,12:28
To tvrdím a opakujem v posledných dňoch stále i ja. Zákony sa v roku 2004 zmenili a ďalšie zmenia od 1.1.2005 a preto sa treba preorientovať z doterajšieho uvažovania o "optimalizácií" a zvyknúť si na nový spôsob rozmýšľania ako na to. Doteraz zrejme väčšina s.r.o. zisková nebola alebo len symbolicky. Vďaka daňovej reforme a reforme "odvodových" zákonov sa ukazuje, že byť v zisku sa oplatí.
Katty
07.10.04,12:30
to je jasné ale ja som mala na mysli modulovú situáciu že spoločník nie je zamestnancom a jediný jeho príjem je podiel na zisku, na ktorý však musí čakať celý rok a na základe DP a potom VZ si môže rozdeliť zisk bez dalšieho zdanenia alebo odvodovania, takže v priebehu roka nemá žiadny iný príjem...a nemôže si vyplácať nejaké "preddavky podielov na zisku"...
Jozef Mihál
07.10.04,12:31
Katty - čo tak vziať si z s.r.o. pôžičku...
Jasné, čo úroky - buď vráti (fakticky sám sebe) aj s úrokmi - ale tie zvýšia s.r.o. príjem = vyšší základ dane = daň, to nie je dobré,
alebo úroky nebudú a príslušná suma neexistujúcich úrokov bude nepeňažný príjem tejto osoby - spoločníka. Keďže však spoločník ako fyz.osoba má nárok na nezdaniteľnú čiastku vyše 80.000, asi ho to trápiť nemusí - tento nepeňažný príjem aj tak on nezdaní.

Ou jaj, ťažká, ale zábavná je táto daňovo - poistná matematika...
Katty
07.10.04,12:43
teoreticky ale len bezúročnú ak sa dá :D

ale na druhej strane môžem ako spoločníčka s.r.o. pracovať v tejto s.r.o. bez zmluvy a bez mesačného príjmu s tým že si na konci roka iba rozdelím zisk v rámci týchto podielov? Budem teda iba dobrovoľne poistená kvôli rokom do dôchodku a ZP...
Janca
07.10.04,12:44
Katty mne konkretne napr. islo o to, ze napr. pri tom istom prijme v r. 2004 som nemusela odviest napr. pri subehu zo zivnosti ziadane odvod do ziadnej poistovne, nakolko nedosahoval min. VZ a v r. 2005 mi pri takom istom prijme ako v r. 2004 hrozi platit navyse do zdrav. poist. 920 Sk. Myslim, ze je na zvazenie nieco s tym urobit, nie ? Preto pri s.r.o. by mi nevadilo cakat na ten prijem zo zisku /ak by samozrejme bol/ ale usetrim minimalne 920 x 12 = 11.040 Sk.
Katty
07.10.04,12:45
jasne Janča

ja som za s.r.o. preto aj jednu mám :D
NADEJKA
07.10.04,12:46
Dobrý deň poradcovia,prečítala som si všetky vaše príspevky a mám
v tom trošku "guláš".
Mám firmu, v ktorej sú dvaja konatelia .Obidvaja majú zmluvu o výkone funkcie a v nej stanovenú odmenu vo výške minimálnej mzdy, teda do konca septembra vo výške 6080,--Sk. Podlieha takáto mzda odvodom?Ja som totižto túto spoločnosť prebrala v domnení,že majú pracovnú zmluvu,ale pátraním som zistila,že to tak nie je. Ale zúčtovávajú si aj cestovné vlastným autom vrátane diét a ostatných výdavkov.
Za každé vyjadrenie ďakujem..
Janca
07.10.04,12:49
Katty uz som tu sondovala co k nej treba, ale mam obavu si to vsetko sama rozbehnut, lebo ak urobim chybu napr. v datume alebo niecom podobnom tak mam po 10. tis. Sk, co pre mna nie je mala suma. Ty si si ju zakladala sama ? Ale to uz zachadzam do inej temy, tak sorry.
Jozef Mihál
07.10.04,12:57
NADEJKA:
Na cestovné a diéty majú nárok, či majú pracovnú zmluvu alebo len zmluvu podľa obch.zákonníka.
Ako píšete, pracovná zmluva to nie je. Preto žiadne odvody do Soc.poisťovne, podľa zákona o SP nie sú považovaní za zamestnancov.
Ale ako konatelia s príjmom sú považovaní do 31.12.2004 za zamestnancov podľa zákona o ZP a z ich príjmu sa má platiť zdr.poistenie. Od 1.1.2005 ak prejde nový zákon o ZP v takej podobe, ako je, nebudú platiť z tohto príjmu ani na ZP.

Pokiaľ ide o daň, je to príjem zo závislej činnosti a platia sa preddavky atď ako u klasického zamestnanca.

...ak sa uvidíme na školení, pekne pomaly si to dopodrobna rozoberieme...
luebchenko
07.10.04,13:08
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Keďže sa zodpovedá len sám sebe, môže spraviť do firmy fiktívny vklad - či to bude naozaj tam v kase alebo nie nikoho nezaujíma a postupne si vyberať tieto peniažky späť (výšku vkladu i výberov možno podľa potreby a úspešnosti firmy regulovať - veď (v závislosti od účtovného programu) meniť sumy a príjm.pokl.doklad môže koľko krát chce - samozrejme pod tým istým číslom) a ku koncu to vyberie akože celé a vlk bude sýty i ovca celá, i žiť môžu šťastne až kým nepomrúhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

Ľuba

Akosi sme sa rozpísali - môj príspevok bol ku tému pôžičky od vlastnej s.r.o. z konca druhej strany tejto témy. Ten vklad si ku koncu roka dotyčná osoba samozrejme vyberie celý a potom si pekne vyplatí odmeny - aké sa budú dať.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
NADEJKA
07.10.04,13:29
Pán Mihál,srdečná vďaka za odpoveď.Na školení sa určite stretneme.
luebchenko
07.10.04,13:47
Pán Mihál nezávidím vám pri takom množstve možností a variácií. Spoločník,či konateľ s príjmom, bez, ako zamestnanec či len zmluva podľa OZ.... Najlepšie ak začnete pomaly ale isto podľa našich otázok i vlastných skúseností zostavovať tabuľku, kde na jednej strane budú všetky možnosti pracovno i nepracovnoprávnych vzťahov a na druhej strane odvody a potom už len zakrúžkujete čo sa platí a čo nie. Samozrejme privítame tipy, ako sa čo dá zabaliť pod nejaký iný, výhodnejší pláštikhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. A aby som si prihriala vlastnú polievočku, nezabudnite prosíííííím, že určite bude pribúdať zamestnancov, príp. konateľov či spoločníkov z EU. Teším sa na stretnutie, len dajte včas vedieť kedy.

Pekný zvyšok dňa prajem, ja už dnes končim
Ľuba