Michaela Telúchová
18.11.13,17:18
som mamička na rodičovskej dovolenke a pred nástupom na MD som bola zamestnaná na TPP na dobu neurčitú a môj pracovný pomer stále trva,popri rodičovskom príspevku som začala pracovať na dohodu s mesačným príjmom 143 eur.Keby som sa po skončení RD chcela vratiť na pôvodné miesto ,ale zamestnávateľ ma prepusti,z čoho sa mi bude rátať podopra v nezamestnanosti? Pripočíta sa mi výška príjmu z dohody k prímu z TPP a z toho sa mi vyráta výška dávky.
Xanti
18.11.13,16:22
Nie podpora sa ti vypočíta len z príjmu na dohodu .
Michaela Telúchová
18.11.13,18:18
lebo ja som sa dnes pýtala pani na Sociálke a tá mi povedala,že sa mi príjem z dohody priráta k príjmu z TPP a z toho mi vyrátajú potom podporu..som sa potešila ,lebo tým pádom by mi vznikol vyšší vymeriavací základ a teraz vôbec neviem čo mám robiť..preto som sa radšej ešte opýtala aj tu na fore .ty s tým máš skusenosť?
Xanti
19.11.13,05:44
Osobnú nie, ale na toto Mihál upozorňoval ked sa prijímal zákon, podľa ktorého sa z dohôd platia odvody. Lebo SP skúma príjem za 2 roky z posledných 3 rokov ... ak mamička na RD nerobí príjem má 0 eur, a tam môže dostať bud max. podporu ak čerpe den dovolenky, alebo podporu vypočítanú z príjmu pred nástupom na MD.
Ale ty príjem počas RD máš, takže SP ti má z čoho vypočítať podporu, a to práve z toho príjmu. :(

Ale zase bola novelizácia zákona... tak ktohovie http://www.porada.sk/t227297-podpora-v-nezamestnanosti-po-rodicovskej-dovolenke-praca-na-dohodu.html

Opíš svoj prípad cez kontaktný formulár SP http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s cez pracovné dni ti odpovedia temer okamžite a budeš vedieť ako na tom si ... držím palec.
Michaela Telúchová
23.11.13,11:10
ďakujem napísala som tam popísala som im celý prípad ..som zvedavá čo mi odpíšu.. lebo som na nete našla toto : http://www.blogovisko.sk/novela-zakona-o-socialnom-poisteni-k-1-11-2013-a-1-1-2014.html a v časti Poistenie počas MD,RD je písané ,že od nového oka by to mali rátať z vyššieho vymeriavacieho základu-teda z toho ktorý mi vznikol pred MD...ak som to správne pochopila..a prešla som si aj § 108 ods. 5 a tam píšu to isté.. ta ja už neviem... bože ja tekvica,že som si nezistila veci okolo tohoto skôr... :-( teraz sa nevám sama na seba ak som si kôli pár euráčom pokazila prípadnú dávku v nezamestnanosti :-(
Jana Motyčková
23.11.13,12:29
Ak pôjdeš na ÚP v r.2014, podpora sa vypočíta z príjmu zo zamestnania pred materskou. Ak pôjdeš na ÚP v r. 2013 podpora sa vypoćíta z dohody.
SP má pravdu v tom, že v prípade súbehu zamestnania a dohody sa spočíta príjem zo zamestnania aj z dohody. U teba ale za posledné dva roky je príjem zo zamestnania 0. V takom prípade po 1.1.2014 sa zistí aká by bola podpora vypočítaná z poslendých dvoch rokov (to je tá dohoda), zistí sa aká by bola podpora z príjmu pred materskou a bude sa vyplácať vyššía z nich.
Michaela Telúchová
23.11.13,18:09
Ak ma nevezmú späť do zamestnania tak na ÚP pojdem až v 2014 okolo mája predpokladám pretože RD mi končí 21.4.2014 a /určite mi dajú vyčerpať si dovolenku to je okolo 24 dní / ďakujem pekne za odpoveď som si trošku vydýchla :-) vôbec ma nepadlo ,že privyrobením aj ked smiešnou sumou na dohodu si môžem pokaziť prípadnú podporu :-( ..ja som trošku šmátrala po nete a našla aj novú Novelu zákona od 1.1.2014 kde toto píšu,ale nebola som si istá a potom mi aj Xanti poradila napísať priamo do soc. poisťovni tak ešte čakám aj potvrdenie odtiaľ..ale aj ty si ma trošku ukľudnila.vďaka