4326
22.03.06,06:39
Ahojte a dobré ránko všetkým,

prosím Vás ma niekto skúsenosť s prípadom, ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi krátkodobú pôžičku? Čo s takej pôžičky vyplýva podľa zákona o dani z príjmov? Pôžička je bezúročná a bude sa splacať v mesačných splátka. Jedná sa o 7000,00 SKK.
Ak pomôžete budem vďačná.
bepo
22.03.06,05:47
Lepšie by to bolo dať ako pôžička od súkromnej osoby lebo pri firemnej pôžičke výšku neplatených úrokov by si musela pripočítať k základu dane.Výšku splátky daj ako výplata v hotovosti a nech len podpisuje fiktívne prevzatie
4326
22.03.06,06:05
Neviem či som to správne pochopila.
Pôžičku poskytuje zamestnávateľ, na zmluvu o pôžičke je vyplatena v hotovosti pri podpise zmluvy. Zamestnanec bude túto pôžičku spácať firme v mesačných splátkach. Čiže splátky nemôžem dať ako výplatu v hotovosti. Možem mu jedine navýšiť výplatu o poskytnutú pôžičku, a to som si nie istá či sa nemá zdaniť.
A úroky si mám vypočitať podľa čoho, keď je pôžička bezpročná? Podľa úrokovej miery NBS?
Díky
Zita5
22.03.06,06:08
Odpoveď na túto tému by zaujímala aj mňa , tiež sme poskytli pôžičku zamestnancovi vo výške 15 000 Sk , ako je to najlepšie zúčtovať .Ak to poskytneme ako firma a bez úroku , čo z toho pre nás vyplýva a čo z toho plynie pre zamestnanca .
bepo
22.03.06,06:12
Pri veľkých firmách to bude problém ale konateľ môže dať pôžičku z vlastných a časť výplaty nepôjde na účet ale v hotovosti a tá hotovostná časť sa použije ako splátka.Inak sa použije bežná úroková miera napr v bankách ako nepeňažné plnenie
4326
22.03.06,06:27
Čiže, ak firma - nie konateľ - poskytne zamestnancovi pôžičku, hodnotu pôžičky mu vyplatím v hotovosti - nie cez vyplatnú pásku - neodvediem žiadnu daň. Ale z hodnoty pôžičky musím vyrátať predpokladané úroky, aj keď sa jedná o bezúročnú pôžičky, a tie sú zdaniteľným príjmom spoločnosti? Chápem správne?
Jana Acsová
22.03.06,07:02
Čiže, ak firma - nie konateľ - poskytne zamestnancovi pôžičku, hodnotu pôžičky mu vyplatím v hotovosti - nie cez vyplatnú pásku - neodvediem žiadnu daň. Ale z hodnoty pôžičky musím vyrátať predpokladané úroky, aj keď sa jedná o bezúročnú pôžičky, a tie sú zdaniteľným príjmom spoločnosti? Chápem správne?Hodnotu pôžičky môžete vyplatiť podľa zváženia. Osobitne v hotovosti alebo cez mzdu. Podkladom je zmluva o pôžičke. Daňová povinnosť z titulu prijatia pôžičky nevzniká, nakoľko tento príjem nie je príjmom zdaňovaným. Zdaňovaným príjmom podľa § 2 písm. c) (nepeňažné plnenie) je úrok, ktorý sa od zamestnanca nevyžaduje, čím sa dostáva do zvýhodnenia oproti iným daňovníkom. Nejedná sa o nepeňažný príjem zamestnávateľa, zamestnávateľ nemá z toho žiadne výhody. Je to len nástroj napr. jeho sociálnej politiky. Príjem má zamestnanec a to vo výške úrokov, ktoré od neho zamestnávateľ nepožaduje. Úrok sa pripočíta ako nepeňažný príjem k jeho mzde a zdaní sa spolu s ostatnými mzdovými položkami. Na výpočet príjmu sa použije obvyklé % používané komerčnými bankami pri porovnateľných typoch pôžičiek v mieste a čase plnenia.
4326
22.03.06,07:05
Milá Janka, zo srdiečka ďakujem za odpoveď.
Prajem pekný deň.
Jana Acsová
22.03.06,07:06
Podobne :)
mlyn16
22.09.06,09:43
Prosím o radu. Poskytli sme zamestnancovi pôžičku, z ktorej hradí aj
úroky. Mám dávať tieto úroky do oslobodených činností v tlačive DPH a ovplyvnia mi koeficient?