tomas112
18.11.13,19:20
Dobrý deň. Na základe dodatočného dedičského konania po nebohom otcovi sme ja a brat zdedili podiel v urbári. Pôvodne som vôbec netušil že sa jedná o urbár avšak v priebehu tohto roka prišli poštovou poukážkou peniaze na otcove meno. Informoval som sa preto u odosielateľa a zistil som že zdedené pozemky sú súčasťou urbáru. Mám nárok na podiel zo zisku (alebo ako sa to presne volá - ten pravidelný ročný výplatok pre podielnikov) urbáru aj so spätnou platnosťou aj za obdobie, ktoré ešte nebolo dedičsky vysporiadané? Pre úplnú presnosť dodávam že otec, po ktorom sme dedili umrel v roku 2009 a dodatočné dedičské konanie prebehlo v apríli tohto roku. Chcem sformulovať žiadosť o výplatok a aby som to sformuloval správne chcel by som sa radšej poradiť.
luja5
19.11.13,09:53
Napíšem len na základe osobnej skúsenosti, preto možno nie s odbornou presnosťou:
Nárok na podiel zo zisku z hospodárenia od urbáru má dedič aj za roky, za ktoré ich neprevzal poručiteľ, pokiaľ urbár podiely vyplácal a pokiaľ podiely poukázané na meno poručiteľa neprevzal niekto iný. U nás pošta vyplatila podiely otcovi (mama zomrela pred doručením pošt. poukážky), zároveň však otec oznámil urbáru, že mama zomrela a za ďalšie roky urbár nič neposielal (dedičské konanie trvalo dlhšie). Po preukázaní môjho dedičského nároku urbár mi zaslal nevyplatené podiely za predchádzajúce roky naraz, jednou poštovou poukážkou.
V Tvojom prípade urbár zrejme nevedel o úmrtí otca, ak v tomto roku poslal peniaze na jeho meno. K obdobiu po roku 2009 (napr. podiely za rok 2009 vyplácané v roku 2010) je otázne, či urbár nejaké podiely vôbec vyplácal a ak áno, tak ak ich rovnako poslal na otcovo meno, či ich nemohol vybrať niekto iný z rodiny (ako tomu bolo u nás). Môžeš napísať aj urbáru, pričom podľa mňa nie je podstatné, ako presne sa budeš vyjadrovať. Keby si vedel, ako som sa vyjadrovala ja, ktorá som netušila ani len to, čo je to urbár a ako to tam funguje;):). Oni pochopia, o čo ide. Predpokladám, že si urbáru zaslal doklad o Tvojom dedičskom nároku. Nadväzne by si mal byť pozývaný na zhromaždenia urbárnikov, kde sa môžeš toho dozvedieť viac...
pepa78
19.11.13,10:09
ako píše luja5, mi sme dostali aj za roky čo to nebolo vysporiadané v dedičstve
BXLmiami
19.11.13,10:31
My sme toho roku investovali,takže asi by si skôr doplácal.Vysadili sme kopu stromkov.Ale ako píšu ostatní,nárok na vyplatenie je,ak sa vyplácalo.
giza25
28.03.14,16:36
pokiaľ viem, tak peňažné plnenia sú podľa občianskeho zákonníka vymáhateľné 3 roky spätne, takže za tri roky by vám ich isto museli vyplatiť