liduska
22.03.06,08:27
môže podnikateľ vystaviť za poskytnutú službu len príj.pokl.doklad odberateľovi ?Alebo musí v ž d y vystaviť najskôr fa . Stretávam sa s takýmto postupom v praxi.
Pampie
22.03.06,07:32
Ja osobne by som radšej vystavila faktúru a potom príjmový doklad. Neviem či týmto napr. neporušuje zákon o ERP. Podľa mňa keď niekto niečo predáva v hotovosti zákazaníkovi tak by mal mať ERP. Ale opravte ma ak sa mýlim.
evina
22.03.06,07:40
Ja osobne by som radšej vystavila faktúru a potom príjmový doklad. Neviem či týmto napr. neporušuje zákon o ERP. Podľa mňa keď niekto niečo predáva v hotovosti zákazaníkovi tak by mal mať ERP. Ale opravte ma ak sa mýlim.
Nie každý, kto poskytuje služby a úhradu berie v hotovosti musí mať ERP. Činnosti, ktoré túto povinnosť majú sú presne uvedené vo Vyhláške 55/1994 v znení neskorších predpisov. Ak to obom stranám vyhovuje stačí vypísať PPD.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=159656&postcount=2
Zita5
22.03.06,07:40
môže podnikateľ vystaviť za poskytnutú službu len príj.pokl.doklad odberateľovi ?Alebo musí v ž d y vystaviť najskôr fa . Stretávam sa s takýmto postupom v praxi.


Nie je jasné o aké služby sa jedná , všeobecne najskôr faktúra a k úhrade v hotovosti sa vypíše PPD, slúži ako doklad k zaúčtovaniu do PD a potrvdenie o platbe pre stranu platiteľa .
liduska
22.03.06,08:20
podnikateľka robí opatrovanie detí, chodí do domácností. Evina prečítala som si čo si odporučila ale tam je len písané či treba alebo netreba reg. pokladňu ale či treba fa alebo nie som sa tam nedozvedela.
evina
22.03.06,08:24
podnikateľka robí opatrovanie detí, chodí do domácností

V tomto prípade platí to, čo som povedala vyššie, ak to obom stranám vyhovuje staší PPD.
liduska
22.03.06,08:27
Evina píšeš, že keď to obom stranám vyhovuje tak môže vyst.len príj.doklad lenže ja jej idem robiť účto a mńa to zaujíma či to tak môže robiť ďakujem
Jana Acsová
22.03.06,08:32
V tomto prípade platí to, čo som povedala vyššie, ak to obom stranám vyhovuje staší PPD. Doplním ešte odpoveď Eviny:
Ak sa podnikateľka nechce dostať do dôkaznej núdze pri daňovej obhajobe, doporučujem aj stručnú zmluvu, aby bolo zrejmé koľko, kedy a za čo? Od tohto sa odvíja aj prípadné zostavenie účtovnej závierky a vykázanie pohľadávok podnikateľky. Pokladničný doklad sa môže na zmluvu odvolávať.
evina
22.03.06,08:34
Evina píšeš, že keď to obom stranám vyhovuje tak môže vyst.len príj.doklad lenže ja jej idem robiť účto a mńa to zaujíma či to tak môže robiť ďakujem
Áno môže. Príjmový doklad musí obsahovať všetky potrebné náležitosti a je uznaným účtovným dokladom aj bez faktúry..


§ 10

Účtovný doklad
1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Samozrejme neuvažujem , že podnikateľka je platiteľom DPH.
liduska
22.03.06,08:52
Janka nepochopila som o akú konkrétne zmluvu sa jedná , myslíš uzatvorenú s klientom ?
Jana Acsová
22.03.06,16:25
Janka nepochopila som o akú konkrétne zmluvu sa jedná , myslíš uzatvorenú s klientom ?Áno ... a následne k tomu už len príjmové pokladničné doklady na príjmy v zmysle zmluvy.
S.Skrabakova
22.03.06,16:32
Mozem sa teda nieco uistit... My ako firma budeme poskytovat Internet a WiFi siet. Budeme s nimi mat zavezne zmluvy...niektory budu platit prevodom, ale ty co budu v hotovosti, tak teda staci, ak im vypisem PPD? Ta cena sa nebude menit..len pokial by chceli zmenit rychlost, ale toje uz o niecom inom... Takze bude stacit ten PPD???
Manual
22.03.06,17:06
Mozem sa teda nieco uistit... My ako firma budeme poskytovat Internet a WiFi siet. Budeme s nimi mat zavezne zmluvy...niektory budu platit prevodom, ale ty co budu v hotovosti, tak teda staci, ak im vypisem PPD? Ta cena sa nebude menit..len pokial by chceli zmenit rychlost, ale toje uz o niecom inom... Takze bude stacit ten PPD???
Ano stačí PPD, pretože ak bude uzatvorená zmluva tak v časti cena alebo platobné podmienky bude stanovená cena za službu. Ak to bude chcieť niekto overiť, (kontrola) predložíte mu zmluvu. A ak by chcel niekto zvýšiť rýchlosť, tak jednoducho sa spraví dodatok k zmluve a zmeníte znova cenu za vyššiu rýchlosť pripojenia a znova stačí len PPD. Je to normálny postup.
PS: aj napr. súkromný zubár dáva len PPD, ale v ambulancii aj v čakárni má cenník na verejne prístupnom mieste a týmto sa aj preukazuje pri kontrole.
Pekný večer...:)
liduska
22.03.06,19:38
a ako je to v prípade keď mi klient donesie zmluvu z poisťovne o poistení v zahraničí , je na nej napísané, že suma bola uhradená ale nie je k tomu nič viac žiadny príjmový doklad. Stačí len toto na zápis do denníka ?
Manual
22.03.06,19:51
a ako je to v prípade keď mi klient donesie zmluvu z poisťovne o poistení v zahraničí , je na nej napísané, že suma bola uhradená ale nie je k tomu nič viac žiadny príjmový doklad. Stačí len toto na zápis do denníka ?
Lidka, každá úhrada sa dá preukázať aj v zahraničí. Či to bolo v hotovosti alebo cez BU. Klient má vždy doklad o tom že zaplatil /pokiaľ ho nestratil/ a keby aj, tak poisťovňa vydá potvdrenie, že bola vykonaná platba.
liduska
23.03.06,04:19
Janko asi som sa zle vyjadrila, mne nejde o preukázanie , že to zaplatil ale o to že mne nedal doklad o zaplatení a chcem vedieť či to môžem zaúčtovať len na základe tejto zmluvy, kde je napísané že to zapatil, ale príjmový doklad mi nedal./ zrejme stratil./
Manual
23.03.06,06:00
Janko asi som sa zle vyjadrila, mne nejde o preukázanie , že to zaplatil ale o to že mne nedal doklad o zaplatení a chcem vedieť či to môžem zaúčtovať len na základe tejto zmluvy, kde je napísané že to zapatil, ale príjmový doklad mi nedal./ zrejme stratil./ Na základe zmluvy nie, lebo tam je dohodnutá len výška sumy, ale skutočná úhrada, datum atď. tam nie je. To máš ako u líz. zmluvy, tam máš aj datum DPH a iné veci ale zaúčtovávaš úhradu až na základe BV. No musí to nejak zohnať, chápeš, ako účtovník nemáš nič v rukách o vykonaní platby.
Pekné ráno...:)
liduska
23.03.06,11:42
veď práve na tej zmluve je aj dátum a suma kedy to bolo uhradené ale je to len zmluva
Manual
23.03.06,11:46
veď práve na tej zmluve je aj dátum a suma kedy to bolo uhradené ale je to len zmluva Ak je to všetko v zmluve, tak ako doklad použi zmluvu.
viktoria
25.06.06,08:45
Mozem sa teda nieco uistit... My ako firma budeme poskytovat Internet a WiFi siet. Budeme s nimi mat zavezne zmluvy...niektory budu platit prevodom, ale ty co budu v hotovosti, tak teda staci, ak im vypisem PPD? Ta cena sa nebude menit..len pokial by chceli zmenit rychlost, ale toje uz o niecom inom... Takze bude stacit ten PPD???

Ako účtuješ pohľadávky? Raz ročne celú sumu na rok dopredu, alebo každý mesiac príslušnú čiastku?
DPH odvádzaš na základe PPD-u?
Je mi jasné , že pre podnikateľov treba vystaviť riadnú faktúru, ale čo s občanmi, ktoré sa nepovažujú za zdaniteľnú osobu?
evina
25.06.06,13:18
Ako účtuješ pohľadávky? Raz ročne celú sumu na rok dopredu, alebo každý mesiac príslušnú čiastku?
DPH odvádzaš na základe PPD-u?
Je mi jasné , že pre podnikateľov treba vystaviť riadnú faktúru, ale čo s občanmi, ktoré sa nepovažujú za zdaniteľnú osobu?

Ak pozrieš na prvú stranu tejto témy nájdeš odpoveď...
O.i. i to, že pre podnikateľov nemusíš vždy vystaviť riadnu faktúru, túto môže nahradiť zmluva , pokladničný doklad, len musí spĺňať všetky náležitosti podľa § 71 zákona o DPH v prípade platiteľov DPH.
Pre občana vystavíš pokladničný doklad.

Pozri aj http://www.porada.sk/t12956-platby-not-poplatkov-dph.html?highlight=n%E1le%BEitosti+dokladu