elPi
06.10.04,10:21
Znenie druhej vety § 12 ods 1 ZP hovorí:
"Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu."

Príklad z praxe:
- zamestnanec platený úkolovou mzdou, 40 hod. pracovný týždeň,
- zaradený v 2. stupni (42,- Sk/hod),
- dovolenkový priemer má 55,- Sk/hod (440,- Sk/deň),
- mesiac má 21 dní, z toho 1 sviatok

Mzda zamestnanca:
- 1 deň (8 hod) sviatok 440,- Sk, t.j. 55,- Sk/hod
- 1 deň (8 hod) vyšetrenie u lekára 440,- Sk, t.j. 55,- Sk/hod
- 10 dní (80 hod) dovolenka 4400,- Sk, t.j. 55,- Sk/hod
- 9 dní (72 hod) úkolová mzda 2664,- Sk, t.j. 37,- Sk/hod
mzda za mesiac spolu 7944,- Sk, (priemer 47,28 Sk/hod)

Otázka:
patrí tomuto zamestnancovi doplatok do minimálnej mzdy 360,- Sk
za položku úkolová mzda vo výške rozdielu hodinovej mzdy (42 - 37 = 5) za odpracovaných 72 hod ?
:confused:
vladan
06.10.04,09:26
elPi, a prečo ste mu zaplatili iba 37,- Sk/hod, keď on má mať 42,- Sk? Ak má v pracovnej zmluve dohodnutých 42,- Sk, tak by ich mal mať vyplatené. Skús priblížiť, možno je v tom nejaký háčik :-)
elPi
06.10.04,10:12
Nó ... ja by som mu bol aj možno dal viac, ale ...

(Je to len príklad aby sa ľahšie rátalo, ale odvodený z konkrétnych viacerých prípadov)
Upresňujem - pracuje sa tam na úkol, a v pracovnej zmluve sú dojednané úkolovú mzdu, ktorá je zaradená v 2. stupni, t.j. normy času sú postavené na 42 korunovej hodinovej sadzbe.
Za odpracovaných 72 hodín vyrobil napr. 100 ks voľačoho po 26,64 za kus teda spolu zarobil tých 2664 Sk. Tá priemerná 37 korunová hodinovka mu z toho vyšla (akože).

Takže:
- mesačnú minimálnu mzdu (6080 x 1,2 = 7296, resp. 21 dní x 8 hod x 42 Sk = 7056) prekročil,
- podľa citovenej litery zákona však minimálnu mzdu prepočítanú na odpracované hodiny nedosiahol,
vladan
06.10.04,11:58
aha, už chápem...
takže skúsim odpovedať: takže doplatok do minimálnej mzdy nebude. Prečo? Lebo keď si pozrieš § 120 ods. 2 ZP, tak tam máš uvedené čo sa do mzdy nezapočitáva - pre potreby zistenia minimálneho mzdového nároku.
Čiže... keďže tvoj zamestnanec mal preplatený sviatok (bol doma, nepracoval) a preplatené ošetrenie a dovolenku aj tieto dni sa zarátavajú ako odpracované. Čiže tvoj výpočet 47,28 je správny, je vyšší ako jeho mzdový nárok 42,- Sk, takže si dodržal Zákonník práce, teda znenie § 120.
Pekný deň
elPi
06.10.04,18:46
Ja chápem ods. 2 toho § 120 ZP v súvislosti s vyčíslením "čistého odpracovaného času" a k tomu vyčíslenie "čistej mzdy za prácu" bez tam uvedených položiek, ktoré sú charakteru príplatkov a zvýhodnení, čo by skresľovalo výšku základnej mzdy dosiahnutej prácou, keby sa tieto položky nepoužili (t.j. nie v nadčase, nie vo sviatok, nie v škodlivom prostredí, nie v noci).

A je tu jeden dôležitý moment - definícia mzdy v § 118 ods. 2 ZP (skrátim to):
"Mzda je peňažné plnenie ... za prácu ..." ,
ale ďalej aj veta druhá:
" Za mzdu sa nepovažuje ... najmä náhrada mzdy, ..."

Takže mne to vychádza tak, že doplatok v obdobných prípadoch patrí, takže zrejme musím prejsť dozadu niekoľko mesiacov v tej firme všetkých úkolárov, lebo mzdový sw (ten istý ako Tvoj), mi ten doplatok neriešil asi korektne. A to som nepovedal, že tam majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, pár dní robia dlhé smeny potom niekoľko dní sú doma a to už ten soft vôbec neberie do úvahy.
;)
vladan
07.10.04,04:51
elPi, hodila som to do svojho softu a fakt máš pravdu, doplatok do minimálnej mzdy tam musí byť. Som si myslela, že môžem vychádzať zo svojho príkladu, ale ja tam dávam ešte výkonnostné prémie, čo sa do mzdy započítava (sorry za dezinformáciu).
Ale ešte k tomu softu - ak používaš Olymp, tak je to tam zapracované, že program ti dáva automaticky doplatok do minimálnej mzdy. Len možno u teba je to trošku problematické, ak máš nerovnomerne rozvhnutý pracovný čas. Neskúšal si kontaktovať tvorcom softu (ak ti to program nepočíta), že kvôli čomu?
Ešte raz prijmi ospravedlnenie :-)
Pekný deň
elPi
07.10.04,05:36
A ešte to robí zaujímavé veci:
Do denných okienok naťukám skutočne odpracovaný čas. Napr odrobí 10 dní po 12 hodín, takže má odrobených 120 hodín a potom 5 dní nemusí prísť do roboty - náhradné voľno. Normovaný fond pracovného času je splnený. ALE:
- na páske ukáže odpracované hodiny 120,
- na mzdovom liste napíše odpracovaných 10 dní a 80 hodín,
- na predpočet doplatku do min. mzdy berie do úvahy vykázané odpracované dni (10), ktoré si vynásobí 8 hodinami, takže to porovnáva na 80 hodín nie na 120.

Tvorcom sw chcem volať, keď presne zistím čo to vlastne robí, ako reaguje, aby som im to mohol detailne vysvetliť v porovnaní na zákonné úpravy.

Vďaka za reakcie, aj to veľmi pomôže aby sa nad vecami človek hlbšie povŕtal.
:confused:
elPi
07.10.04,05:39
A ešte mi napadlo k tomu § 120 ZP z pohľadu motivácie zamestnanca pracujúceho na úkol:

... posedím si, porobím pomaličky, budem sa tváriť že pracujem, normu nesplním - nevadí, veď mi aj tak doplatia ....
vladan
07.10.04,07:12
elPi, mne tiež robia zamestnanci nadčasy (podobne ako u teba), ale ja im to dávam cez položky 140 (práca nadčas) a 145 (príplatok za prácu nadčas). Skús ponechať v políčkach normálne 8 hodín a pridaj položky 140 (145) a uvidíš čo to urobí.
Skús a potom sa ozvi :-)
Pekný deň
Veva
07.10.04,13:16
Ak ide o nerovnomerne rozložený pracovný kalendár ,ale vždy dodrží v danom mesiaci
fond pracovnej doby tak prečo nenahráte prácu na každý deň a potom aj program je tak stavaný, že kalendár ja na 8 hod. , a určite to čo by mal byť nadčas sú hodiny NV
to ako dávate do dennej dochádzky ? A dobre ste pozreli ten mzdový list lebo základná doba je 10 x 8 = 80 a pod tým nie sú vyčislené ako nadčasy ? A máte mesačne odmeňovaného zamest. alebo hod. ?