Ivi de LaCorke
19.11.13,19:49
Zdravím Vás,
mám zostavený internetový produkt, ktorý potrebujem distribuovať zákazníkom (v tomto prípade podnikateľom). Distribúciu k zákazníkom plánujem realizovať formov obchodných zástupcov, ktorí budú platení od výkonu.
V súčasnosti si nemôžem dovoliť zamestnávať ľudí, keďže v začiatku potrebujem minimalizovať náklady, čiže obch. zástupcov budem riešiť určite ako externých pracovníkov.
Je mi jasné, že s živnostníkmi je najmenší problém, čo sa týka zmlúv, účtovníctva a následných uznaných nákladov.
Nie však všetci "adepti" majú vôľu si okamžite otvárať živnosti, keďže majú logicky obavy, či sa im to oplatí resp. či im to pôjde.
Tým pádom som sa trochu obzeral po právnych možnostiach spolupráce s nepodnikateľmi. Ako vhodná alternatíva živnosti pre nepodnikateľov sa mi javí Zmluva o sprostredkovaní (príp. Mandátna zmluva).
Chcem sa teda informovať:
1. je na základe tejto zmluvy možné "zamestnať" nepodnikateľa pre výkon tejto funkcie?
2. aké sú moje povinnosti, ako "zamestnávateľ"?
3. ako to je potom s nákladmi, keďže jeho odmena je vlastne náklad, ale žiadny doklad mi nevystaví (živnostník mi napr. vystaví faktúru, ktorú priradím ku platbe z účtu). Stačí mi keď bude v nákladoch len výpis z BÚ a podložím to zmluvou o sprostredkovaní?
4. ako sa tento výdavok zaúčtuje?

Vopred ďakujem za pomoc =)