ANNA54
19.11.13,20:04
zdravím Vás. mám problém, viete mi poradiť? učiteľka jazykov, v posledných dvoch rokoch nem. poistená viac ako 270 dní, ako zamestnanec. od 1.7.2013 je nezamestnaná. chce si otvoriť jazykovú školu ako szčo. Jej zdravotný stav nie je najlepší. uvažuje o dobrovoľnom nemocenskom poistení z max. vymeriavacieho základu od 1.12.2013. Z akého VZ jej budú vyplácané nemoc. dávky, ak ochorie v januári 2014 ?

Je pre ňu vhodné dobrovoľné poistenie? Pomôžte! Ďakujem
Katy a R
19.11.13,19:19
samostatne nie je možné dobrovoľné nemocenské poistenie. Len si môže vybrať niektorý balík sociálneho poistenia, obsahujúci NP (napr DP+NP). O vhodnosti musí porozmýšľať sama - iné poistenie, ako dobrovoľné totiž momentálne mať nemôže.
v tebou popísanej situácii bude nemocenská dávka počítaná z pravdepodobného VZ (z minima) - aj keď by sa prihlásila z max VZ.. zo skutočného VZ sa totiž počíta dávka až po 26-tich týždňoch trvania dobrovoľného poistenia. - viď zák o SP §§ 54-57
krater
07.12.13,20:26
chcela by som nadviazat na podobnu otazku... ak sa chcem prihlasit na DNP z maxima...kvoli lepsej materskej... ale hrozi mi rizikove takze budem musiet ist hned na PN... budem musiet aj pocas PN platit do DNP.... aby som mohla cerpat MD z DNP kolko mesiacov ho musim riadne platit aby mi vznikol narok? DAKUJEM!
veronikasad
07.12.13,22:12
V súčasnom období máš aké nem.poistenie ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (započítava sa len predch. ukončené poistenie) ?
krater
08.12.13,06:40
Momentalne ukoncujem RD a zmestnavatel zvazuje ci ukoncime PP poradili mi nech este nastupim do zamestnania cim obnovim poistenie a v pripade ze sa dohodneme so zamestnavatelom na ukonceni PP 270dni budem splnat?!.... neviem co je na tom pravdy....budem rada ked mi poradis...
veronikasad
08.12.13,07:27
Počas RD máš prerušené nem.poistenie (neplatí pre nárok na materské v súčasnom zamestnaní). Ak ukončíš pracovný pomer a prihlásiš sa na dobr.poistenie, nárok na nemocenské z dobr.poistenia mať nebudeš. A stratíš aj nárok na nemocenské a materské z ochrannej doby, ktorá zanikne vznikom nového poistenia.

Či sa obdobie rod.dovolenky bude započítavať do 270 dní nem.poistenia pre účely nároku na materské zodpovedne odpovedať neviem. Ak ano, a chcela by si materskú z max. vymer.základu, musela by si dobr.poistenie (celý balík) platiť 26 týždňov - ako som už písala vyššie, nárok na nemocenské ti z neho nevznikne.
Možno by ešte pomohlo uzatvorenie dobr.poistenia pred ukončením prac.pomeru - kvoli nároku na materské z prac.pomeru, ale to sa poraď v sociálnej poisťovni.
Rovnako, ak máš rizikové tehotenstvo, oznám zamestnávatelovi skončenie RD, vyčerpaj aspoň deň dovolenky a choď na PN-ku a potom ukonči pracovný pomer dohodou. PN-ka bude trvať ďalej a nemocenské bude vyplácať SP.
krater
08.12.13,09:08
Dakujem za odpoved... nie tehotna zatial nie som ;-) bezohladu na DNP... bolo mi poradene ze ked po skonceni RD nastupim este do prace na par dni kedy sa poistenie ktore bolo prerusene RD opat obnovi a tym padom splnam do buducna 270dni poistenia za posledne dva roky aj ked nasledne ukoncim PP je to pravda?
Xanti
08.12.13,09:08
Ano je to tak.
krater
08.12.13,09:12
dakujem!!! a este jedna otazka... studovala som si to DNP a nejako mam pocit ze uz uz rozumiem a zrazu sa stracam... vycitala som na porade info ze ked sa zena prihlasi do DNP vcas ako otehotnie aby splnala podmienku 27 tyzdnov z maxima ma narok na MD z DNP... ale je tam podmienenie ze niekolko platieb do DNP musi odist? ked zena hned po prihlaseni zostane na PN na rizikovom... az do MD... ked je toho casu bez prace ma narok na PN z DNP? snad sa pytam zrozumitelne ak nie ospravedlnujem sa ;-)
Xanti
08.12.13,09:16
Má nárok na PN z DNP ak je splnená podmienka 270 dní poistenia, a ak sa stihne prihlásiť v 6-8 t tehu tak stihne do nástupu na MD aj lehotu 26t poistenia aby mala nárok na MD zo skutočného VZ. Lebo PN ak začne kedykoľvek v čase od 1 dna do 26 týždna poistenia bude len minimálna.
veronikasad
08.12.13,09:17
Ak má splnenú podmienku 270 dní poistenia, môže zostať po prihlásení z max. vymer. základu na PN-ke, avšak nemocenské jej bude vyplácané z minima. Ak dobr.poistenie bude trvať viac ako 26 týždňov, materské bude vyplácané zo skutočného vymer.základu.
krater
08.12.13,09:21
Dakujem ste uzasne :-) este drobnost... skutocneho vymeriavacieho zakladu je? lebo toho casu uz bude ukonceny PP... ako som pisala na zaciatku :-(
veronikasad
08.12.13,09:23
Skutočný vymer.základ z dobr.poistenia = suma ktorú uvedieš na prihláške a zaplatíš z nej pomernú časť poistného pred nástupom na PN-ku. Minimálny VZ v roku 2013 je 393€, od 1.1.2014 402,50€
krater
08.12.13,09:25
ahaaa a pomernu cast je to nejako podmiene kolko som musela DNP zaplatit lebo tam hrozi to rizikove tehu po mojich zdravotnych problemoch...
veronikasad
08.12.13,09:29
Stačí jeden deň pred PN-kou, pomernú časť vypočítaš mesačný vymer.základ/počet kal.dní v mesiaci*počet dní poistenie (v tomto prípade 1). Tabulku odvodov s jednotlivými % nájdeš na stráne sociálnej poisťovne.
Katy a R
08.12.13,09:33
ešte maličkosť! - prihlasovať sa z max VZ je veľmi nerozumné (zbytočne vyhodené peniaze!) - lebo tam by si mesačne zaplatila na poistnom asi 1300 eur .. a max materská je cez 700 eur asi
krater
08.12.13,09:34
Ok uvidim ci to vobec bude aktualne ale dakujem za kazdu radu... v pripade ze sa k tomu dopracujem rada sa este na vas obratim ;-)
Xanti
08.12.13,09:35
Veru Katy má pravdu, ak prídu ludia na SP a povedia, že chcú z maixma dobrovolné poistenie oni im radi povedia že suma je 3930 eur .. pritom max. na PN a MD je suma 1179 eur takže takú sumu stačí tento rok.
krater
08.12.13,09:38
ano to som citala ze na maximalnu matersku ti staci z tej sumy lebo tam je obmedzeny ten vymeriavaci zaklad pocitany na 1den takze z uplneho maxima by to nemalo ziaden vyznam ;-)
krater
10.01.14,11:49
ahoj prepac ze opat otravujem potrebujem odpoved... RD mi skoncila 7.12. podla vasej rady som este odpracovala 3dni v praci z ktorych mi boli zaplatene odvody a obnovilo sa poistenie... takze vratane predchadzajucej RD splnam 270dni poistenia? Pisali sme o tom vyssie... ak som vedena na UP a poberam podporu a v juli by som isla na MD budem mat na nu narok? A ak ano z coho by mi ju socialna vypocitala? DAKUJEM!!!