eLKa:)
20.11.13,08:45
Ahojte,
prosím o radu. Sme vzdelávacia spoločnosť, ktorá organizuje školenia. V obchodnom registri máme zapísanú činnosť Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti. Každému účastníkovi vydávame potvrdenie o absolvovaní školenia/kurzu/vzdelávania, pričom evidujeme jeho meno a priezvisko a dátum narodenia. V tomto prípad ide o kurzy neakreditované MŠ SR.

V druhom prípade robíme rovnakú činnosť, ale školíme akreditované aktivity. Na základe vyhlášky 97/2010 máme povinnosť evidovať katalogové listy účastníkov akreditovaného vzdelávania, kde evidujeme, nemo a priezvisko, dátum a miesto narodenia a podpis účastníka.

Je potrebné takýto IS v provm a v druhom prípade registrovať, či by sme sa mohli zariadiť podľa toho, že osobné údaje evidujem na základe iného zákona ako zákona o ochrane osobných údajov.

Vopred ďakujem za prečítanie môjho problému aj za reakciu.
Ing. Ľubomír Janoška
20.11.13,09:44
Dobrý deň,
ide o dva procesy, ktoré sú obsahom (takmer) totožné, ale majú odlišné právne základy.
V prípade akreditovaného vzdelávania je právnym titulom osobitný zákon - zákon 568/2009 v znení noviel v spojení s vykonávacou vyhláškou MŠ SR 97/2010. Spracúvajú sa údaje: meno, priezvisko, podpis a dátum narodenia účastníka.
V prípade neakreditovaného vzdelávania je právnym titulom buď súhlas dotknutej osoby alebo môže ísť o spracovanie pre potebu plnenia zmluvy (podľa toho mála, čo viem, by som sa prikláňal skôr k tej zmluve). Zoznam spracúvaných údajov by mal byť určený dohodou s účastníkom.
V každom prípade by som kvôli 2 rozličným právnym základom rozlíšil 2 účely spracovania (a 2 informačné systémy). Akreditované vzdelávanie iba zaevidovať, neregistrovať. Neakreditované vzdelávanie - vzhľadom na obmedzené informácie neviem zareagovať presnejšie (skôr by som odhadoval, že tu asi bude povinnosť registrácie).
Ing. Ľubomír Janoška
20.11.13,09:45
právny titul = právny základ :)
eLKa:)
20.11.13,10:28
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Skutočne si veľmi vážim Vašu pomoc. :)
eLKa:)
20.11.13,10:35
Ešte by som sa chcela spýtať, či tej registracii neakreditovaného vzdelávania by som nevyhla napr. keby som nezbierala dátumy narodenia. O účastníkoch by sme vedeli iba ich meno a priezvisko.
Ing. Ľubomír Janoška
20.11.13,13:13
1/ Vďačne :)
2/ Pre (základnú) registráciu nie je rozhodujúce, či spracúvate aj dátum narodenia. Možno by ste sa mohli vyhnúť registrácii "cez zodpovednú osobu" - ak by ste mali aspoň 20 oprávnených osôb, museli by ste mať zodpovednú osobu za dohľad a potom by ste nemuseli registrovať IS.