buxzero
20.11.13,11:08
Za stieracom som si nasiel listok, s tym ze sa mam dostavit na policajnu stanicu a zaplatit pokutu. Dovodom je parkovanie na mieste verejnej zelene. V reale sa ale ziadnu zelen nejedna, je to vpodstate parkovisko ktore suvisle prechadza do betonovej neudrzanej plochy, ktore prechadza do strku, piesku. Je tam vysadenych zopar krikov (vysadenych brat s nadhladom, oni tam jednoducho rastu). Na pristupovej ceste na toto parkovisko je dokonca modra znacka P.

Hladal som si tento pozemok v katastri a nasiel som popis: "Pozemok, na ktorom su skaly, svahy, rokliny, vymole, vysoke medze s krovim alebo kamenim a ine plochy, ktore neposkytuju trvaly uzitok."

Chcel by som poprosit o radu, ako postupovat z pravneho hladiska.
duves
20.11.13,10:42
tak toto nechapem


a nechapem minuskovanie.


Ak vidim blba, čo parkuje tam, kde nema, tak fotografujem. Prečo si to neopravia po sebe? Rozbite chodniky, rozbite dlažby, zostavaju po nich blato a kaluže http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=131571&d=1384970657&thumb=1
tictac7
20.11.13,11:08
...si skôr myslím, že ten lístok nie je o tom, že parkuješ na zeleni, ale na nespevnenej ploche.... aspoň u nás také rozdávajú, lebo tiež to málokedy má dočinenia so zeleňou, či trávnikom....
Richard
20.11.13,11:13
Uveď konkrétne lokalitu, ideálne link na Google mapy. Záleží viac od lokality ako o definícii na katastri.
buxzero
20.11.13,11:49
No, ten listok praveze konkretne uvadza "verejna zelen".
buxzero
20.11.13,11:54
Odoslal som link v PM.
arizona
20.11.13,12:22
Mozno tam niekedy aj zelen bola zasedena a rastla. Ale ked tam nezodpovedni vodici parkuju, tak ju znicili a uz nerastie.
Rada? Parkoval si tam,kde nie je miesto urcene na parkovanie, takze sa s policajtami moc nedohadas.Ci je travnicek pestovany,alebo zanedbany, nehra ulohu...
Richard
20.11.13,12:52
$25 o cestnej premávke
"§ 25
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
a) v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti,
b) pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,
c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi,
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru „T“ na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,
e) na pripájacom alebo na odbočovacom pruhu,
f) na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor,
g) na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 m pred nimi a 15 m za nimi,
h) na mieste, kde by vozidlo zakrývalo zvislú dopravnú značku, vodorovnú dopravnú značku vyznačujúcu spôsob radenia do jazdných pruhov a určený smer jazdy cez križovatku alebo vyjadrujúcu doplňujúci údaj nápisom alebo svetelné signály,
i) na vnútornom jazdnom pruhu,
j) na vyhradenom jazdnom pruhu okrem vozidla, pre ktoré je vyhradený jazdný pruh určený, a ak nejde o vnútorný jazdný pruh,
k) na cestičke pre cyklistov,
l) vo vzdialenosti kratšej ako 5 m od začiatku a 5 m od konca pozdĺžnej súvislej čiary alebo nástupného ostrovčeka tam, kde by medzi touto čiarou alebo nástupným ostrovčekom a vozidlom nezostal voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m,
m) na moste,
n) pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,
o) na platenom parkovisku, ak vozidlo nemá zaplatený poplatok za parkovanie,
p) na električkovom koľajovom páse,
q) na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2,
r) na kruhovom objazde,
s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
t) na mieste, kde by medzi vozidlom a najbližšou električkovou koľajnicou nezostal voľný jazdný pruh široký najmenej 3,5 m,
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.



Ak si stál na vyznačenom parkovisku a mohol si byť uvedený do omylu tým, že nie je jasne definovaná plocha parkoviska (nevieš odlíšiť kde začína a kde končí a stál si niekde na rozbitom betóne a podobne) tak sa môžeš obhajovať. Inak si myslím že si tam nemal stáť.


Pozval som nejaké autoškoly z BA, môžeš pozvať ďalšie nech sa k tomu vyjadria ako "odborníci". /pod odpoveďami je pozývací formulár/.
bubkoch
20.11.13,13:01
stalo sa mi to iste, tvrdil som ze tam ziadna zelen nie je ... a policajt povedal ze ta zelen by tam bola keby tam neparkovali *** ako ja ... trval na 200 Sk a rozisli sme sas usmevom
misoft
20.11.13,16:15
Pokiaľ v katastrálnej mape mesta nie je označené trvale zastavaná plocha, trvale spevnená plocha - je to stále verejná zeleň, bez ohľadu, či je tam tráva, stromy, alebo len burina......
pavol54
20.11.13,18:04
zákon je pre každého rovnaký ale myslenie niektorých sprosté, za to že porušia zákon švacnú - keby si bol bližšie tak aj po hube
pavol54
20.11.13,18:10
Vytiahni zákon 8/2009 §60 ak bola značka správne umiestnená nič nenarobíš ak nebola podľa neho tak sa bráň zákon je pre každého rovnaký pre užívateľa, zriaďovateľa aj kontrolórov jeho dodržiavania. Len pozor na subjektívny výklad
pavol54
20.11.13,18:21
čo je napísaní v katastri nech ťa netrápi ja mám pole ornú pôdu a v katastri je napísané pastvina
Richard
21.11.13,09:03
Etiketa Porady - nemorailzujem nad otázkou. Slušne sa pýta, očakáva slušnú odpoveď. Odsúdiť druhých je to isté ako parkovať s vedomím zle (podľa otázky si nie je vedomý zlého parkovania). To že je tu bordel v parkovaní nie je vždy vina šoférov. Parkovanie na chodníku, je tiež téma nad ktorou sa môžeš rozčuľovať právom aj neprávom. Kľuďne môže parkovať ak dodržiava zákona hlavne ak tým neobmedzuje druhých. Ak sa budeme všetci správať s rešpektom k druhým tak to bude fungovať dobre.
duves
21.11.13,11:26
Jasne, nech vyskuša takto zaparkovať v rakusku. Tam mu ukažu slušnosť raz-dva.