jofoSVK
20.11.13,11:14
Ukladal som eps 100 v hrúbke 2x 4cm. Na vrch som položil fóliu. Nepoužil som systémovú dosku. Rozvody podlahového kúrenia mi Ú-čkami prichytili rovno do polystyrénu. A tu je môj problém. V mieste kde sa had ohýba o 180 stupňov mi zdvihol hornú vrstvu polystyrénu.

Ako poter pôjde anhydrit. Keď som volal firme, ktorá mi pôjde robiť potery, povedal že mám ten polystyrén prichytiť klincom. Na to že som prekladal spodné špráy aby neboli tepelné mosty, tak mi príjde divné to uchytiť klincom.

Mali ste niekto takýto problém ? Ako ste ho riešili ? Ďakujem za každú radu.

..Takže je hotovo. Kúrenie zaliate poterom. Polystyrén som nakoniec väčšinou prichytil šikmo klincom cez dve vrstvy polystyrénu (2x 4cm). Niekde som len podstrekol nízkoroztiažnu penu a hornú vrstvu zaťažil tehlou. Cca 84 m2 robili necelé dve hodiny. Cena za m2 anhydritu aj s prácou 11,50 eura. Rovinnosť vyzerá v pohode, takže som spokojný.
Na jednom mieste keď ťahali hadicu na liatie poteru, tak sa uvolnil had, ale mal som nachystané plastové príchytky, tak ho zase prišpendlil o polystyrén. Betón by ma vyšiel lacnejšie, ale neľutujem tie peniaze naviac. Pre mňa je aj veľká výhoda, že stačí tenšia vrstva anhydritu oproti betónu.
draik
20.11.13,10:43
Rozvody máte uložené systémom "slimák"?
expeeert
20.11.13,10:47
Anhydrit je pri spracovaní riedky ako blato, ak to neprichytíš, tak anhydrit ti podtečie pod polystyrén a celý zdvihne - robí to hlavne pri krajoch. Namiesto klincov použi kotvy, aké sa používajú na zatepľovanie.
jofoSVK
20.11.13,12:01
A je lepšie použiť plastovú alebo pozink, teda nejakú kovovú ?
jofoSVK
20.11.13,13:43
presne tak, a v mieste ohybu mi had zdvihol aj 4 cm polystyrén o ktorý je prichytený...
Richard
20.11.13,14:30
Pri anhydrite treba hlavne poriadne zalepšiť netesnosti medzi jednotlivými plochami polystyrénu (ty si to prekryl fóiou) a potom tiež po bokoch ku dilatačnej pene.
Ak sa ti polystyrén len mierne dvíha a vieš ho zatlačiť nohou, tak to myslím netreba riešiť. Anyhydrit budú liať od ďalej od steny aby nepodplával, svojou váhou vydutý polystyrén zatlačí tak ako ty s nohou.
Ak sa vydúva príliš silno, tak to treba pritlačiť ale pochybujem že by to hadica až tak neprimerane ťahala, potom je skôr zle položená hadica.

Normálna firma by si mala prísť pred vyliatím pozrieť terén a zhodnotiť to.
funtasta
20.11.13,17:49
no ja som sice daval na kari siet ale tiez som daval viac vrstiev EPS koli vyrovnaniu nerovnosti skokov atd.
moj napad je takyto urob malu dierku do vrchneho odskoceneho EPS vopchat tam pistol s PUR penou strekni tam PUR penu zataz tehlou...
vysledok> obe vrstvy zlepene spolu /ak tomas dobre preplatovane tak nedvihne uz
ziadny teplny most
ziadna diera kade pretecie poter
lapejko
20.11.13,18:20
podlepiť purpenou a zafixovať veľkým klincom šikmo, po vytvrdnutí peny klinec odstrániť...ak je rúrka podlahovky otočená o 180 stupňov, nejedná sa o slimáka/špirálu ale o meander, čo je ten horší variant...anhydrit je tiež ten horší variant poteru, tzv drahá časovaná bomba.
funtasta
20.11.13,19:54
po klinci mu ostane diera durch vsetky vrstvy ktoru zase bude penit ked nechce tepleny most mnou navrhovana varianta so zatazenim tehlou EPS dosky mi pride jednoduchsia aked pouzije nizkoexpanynu PUR penu nemal by byt problem co sa tyka anhydritu nemam az tak vyhraneny nazor ale do kupelne by som si ho tiez nedal.. skor som fanusik betonu a kari siete ale kazde reisenie ma svoje pre aj proti
btw neni 8 cm EPS malo dost ludi tu dava viac pri novostavbach
alltracboy
20.11.13,20:06
myslim, ze to s tym tepelnym mostom ktory vytvori klinec trochu prehanate :D Inak ked sa bojis klinca, daj tam hrubsie drevene spajdle, plastovy trny.. proste nieco co to udrzi dolu. Ale ako niekto pisal, pokial je dobre spraveny igelit tak to anhydrid zatlaci vahou. Hlavne nech su dobre hadice pripevnene aby sa nestalo ze polystyren sadne a hadica ostane v lufte.
jofoSVK
21.11.13,05:38
Skúsim tú nizkoexpanznú penu. A tehlu na vrch. Ja som sa hlavne bál, že po zatlačení polystyrénu nohou a vyliatí anhydritu, by sa aj pod ním zdvihol znova polystyrén.
Pôvodne tam mám navrhnutý betón + kari sieť. Ale myslím, že k podlahovke je predsa len vhodnejší anhydrit. Ďalšia vec je, že v projekte bol pôvodne podlahový eps v hrúbke 5 cm. No, veď je to už aj sedem rokov dozadu. A viac ako 8 cm mi nevyšlo pre výšku prekladov zárubní a schodiska (navrhnutého na 5 cm izolácie. A zabudol som napísať, že je to rekonštrukcia 90 ročného domu..
jofoSVK
21.11.13,05:42
Jasné že pár klincov ma nezabije. Len keď som ukladal eps a prekrýval som špáry hornou vrstvou a teraz tam narvem klinec. Dom má 5 miestností na prízemí a pod obývačkou je pivnica. Hádaj kde mi zdvihlo polystyrén ? Samozrejme nad pivnicou.. Inak dom je typu jazvečík, všetky miestnosti za sebou.
alltracboy
21.11.13,13:34
klince alebo cokolvek treba zapichovat sikmo.
lapejko
21.11.13,17:20
kari sieť je zbytočná, stačí 3 cm kvalitného poteru : www.bekotec.therm.cz
lapejko
21.11.13,17:21
opravujem:www.bekotec-therm.cz
rbezko4
27.11.13,23:57
osobne by som to podlepil nizkoexpanzkou, ale je aj spec. pena na polyst. a zatazil. ked to zaschne uz s tym nepohnes....
jofoSVK
02.12.13,14:38
Vyskusal som obidva sposoby, aj nizkoroztiaznu penu streknut pod polystyren a zatazit.
Aj klinec zarazit sikmo. Najskor som klincom urobil dieru, napatlal nizkoroztiaznou penou plastovu hmozdinu do polystyrenu, nasunul ju do diery a poistil to klincom. Drzalo to dobre a je to ten najjednoduchsi sposob. Ale funguju oba sposoby.
jofoSVK
02.12.13,14:38
Potvrdzujem, to je ten spravny sposob. Drzi to dobre.