arthurka
20.11.13,12:02
13rokov som platila príspevok v nezamestnanosti
tictac7
20.11.13,11:12
áno
arthurka
20.11.13,11:56
dakujem :)
arthurka
20.11.13,12:04
a nevzťahuje sa to dáko aj na podlžnosti voči socialnej poistovni? lebo som tam v sklze, tak či to s tym nema niečo spoločné, že dám si žiadosť a oni mi odpišu, že nemáte uhradené všetky odvody, tak nič nedostanete
veronikasad
20.11.13,17:37
Platila si si poistenie v nezamestnanosti ako dobrovolne poistená osoba (počas živnosti) v posledných 3 rokoch aspoň 730 kal. dní ? Do 730 dní sa započítava len kal. mesiac v ktorom bolo poistné zaplatené v lehote splatnosti
arthurka
23.11.13,17:05
to mam chapať tak, že ked som v priebehu dvoch rokov, zaplatila niečo po splatnosti tak podporu nedostanem? tak načo som to platila?
veronikasad
23.11.13,17:17
Pozri § 104 odst. 6 Zákona o sociálnom poistení


§ 104

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a

b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov, splnila podmienky podľa odseku 1, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa osobitného predpisu.2)

(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.

(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
23.11.13,17:27
Nato si mala myslieť, keď si sa na dobrovolné poistenie v nezam. prihlasovala.
arthurka
23.11.13,17:33
13 rokov to platim, potom sa dostanem do problemov, požiadam socialku o splatkovy, ten mi je zavrhnutý, koli tomu, že nemam zaplatene posledne tri splátky, ved koli comu som o ot žiadala? no asi preto lebo mam problémy....potom pridu exekucie, pasujem sa s tym ako sa dá, keďže musim platiť exekúcie a trovy, nemôžem predsa platiť normálne splátky, medzitým vam príde ešte vyrúbenie penále, takže to čo ste dali na trovy a penale by ste v pohode dali na tie splátky s ktorými sa s vami na socialke nikto baviť nebude a nakoniec ešte klinec do rakvy - nedostanete ani podporu, tak mi teraz povedzte, načo tu mám žiť v tomto štáte? A to som nikdy ani žiadnu PN nebrala, vôbec nič som od štátu nedostala, som ja ale pekne blbá veru :/ skvelý život
veronikasad
23.11.13,18:10
Dobrovolné poistenie v nezamestnanosti sa platí samostatne, nie je súčasťou pov. poistenia. Nie je to taká vysoká suma, aby sa nedala platiť načas, keď si sa preň rozhodla.
arthurka
23.11.13,18:14
nieje ale ja som to nevedela že to je tak
veronikasad
23.11.13,18:16
Pri pravidelnom spracovaní účtovníctva dobrá učtovníčka na takéto veci živnostníka včas upozorní.
arthurka
23.11.13,18:20
mala som paušalne vydavky, nikto mi nič nepovedal a ja predsa okrem toho co robim venujem sa vela veciam, bohužial okrem zakonov....v tomto štate však musite ovladať všetko a to sa neda.....končím, narobim si 10 deti a bude mi dobre, prepačte ale som nahnevana a bezradna :(
Mila123
23.11.13,18:21
nárek ti teraz nepomôže.......
arthurka
23.11.13,18:28
nenariekam, je mi to úplne jasne....bola som hlúpa
arthurka
23.11.13,18:32
ak si to niekto prečíta a robí tú istú chybu ako ja, aspoň bude vedieť čo má robiť :)
Mila123
23.11.13,18:39
nepomôže ti to, to nariekanie, musíš sa viac starať o svoje poistenie......
ale i napriek tomu, že by si bola poistená, nedostala by si PvN, nakoľko máš voči SP exekúcie......tak teda? ....