JANA LC
20.11.13,12:29
Dobrý deň,
Spoločnosť s.r.o. – mesačný platiteľ DPH - v roku 2005 nadobudla pozemky od neplatcu DPH.
Nekupovala ich za účelom neskoršieho predaja, ale na svoju podnikateľskú činnosť.
Na tieto pozemky – ostatné plochy – nikdy nebol zaúčtovaný nejaký náklad / doklad s možnosťou odpočtu DPH / – na ich údržbu, resp. na opravu...
Nie sú to stavebné pozemky, nie je na nich stavba, sú to len čisté pozemky.
Teraz ich ide predať fyzickej osobe – občanovi – nie SZČO.
Môže uplatniť §38 ods.2 zákona o DPH ? – teda oslobodenie - kúpna zmluva - predajná cena bez vyčíslenia DPH ? Samozrejme, že sa predávajú za cenu vyššiu, ako bola obstarávacia cena.

Potom účtovanie:
A., úbytok predaného pozemku v OC 541/031
B., predajná cena na základe kúpnej zmluvy v hotovosti, resp. na účet 211,221/641

Ďakujem za akékoľvek vyjadrenie !
mojto
20.11.13,12:09
o aký pozemok ide?
JANA LC
20.11.13,13:19
ostatné plochy
JANA LC
20.11.13,14:11
Našla som si ešte nejaké podobné témy, hoci sa s tým trápim zo dve hodiny, takže si myslím, že keď to nie sú stavebné pozemky, môžem uplatniť §38 ods.2, a to účtovanie je správne, lebo som to vyskúšala v Omege a súvaha je v poriadku.
KEJKA
21.11.13,11:54
aj čisté pozemky môžu byť stavebné pozemky, takže si to riadne over.
To, že na nich nie je stavba, nie je argument.
JANA LC
21.11.13,14:27
Mám to overené, je to mimo zastavaného územia obce, nachádza sa na nich les z náletov, kamenné bralo, žiadne inžinierske siete, nie sú to rovné pozemky... Veľmi pekne ďakujem za vyjadrenie, pozriete sa mi prosím na to účtovanie, už som to aj zaúčtovala a súvaha vyzerá v poriadku.
Pekný záver dňa !

Neviem prečo, aj keď som si dala sledovať tému, nič mi na e-mail neprišlo, preto píšem neskôr.
KEJKA
21.11.13,15:03
sledovať tému a posielať notifikáciu na mail sú dve rôzne voľby.
účtovanie je v poriadku až na účet 211 - cena pozemku bude zrejme vyššia ako 5000 EUR, nie?
JANA LC
21.11.13,17:27
na to som si dala pozor, predajná cena nepresiahne 5.000,- €
Prajem pekný večer !