olinka6226
20.11.13,12:53
Dobry den,

prisla som poprosit o radu. Prebieha nam kontrola vo Vszp za roky 2010-2013, dodala som im doklady, ktore sa tykaju poistencov, ktori su z ich poistovne. Pani vsak odo mna pyta aj vykazy, mzdove listy a rekapitulacie miezd za zamestnancov, ktori nie su poistencami VSZP. Ma na to narok? Co ochrana osobnych udajov, kedze tito poistenci nie su poisteni v tejto poistovni?

Druhou otazkou je: mame konatela, ktory poberal v rokoch 2010-2013 symbolicku konatelsku odmenu (v roku 2013 je dodatok postaveny tak, ze pracuje kazdy den), kontrolorka mi vytyka, ze na zaklade konatelskej zmluvy nemozem platit poistne za konatela a mam zmenit zmlvu na pracovnopravny pomer. Viem, ze nema pravdu, kedze konatel sa podla paragrafu 5 zakona o dani z prijmov povazuje za zamestnanca a takisto spada pod paragraf 11 zakona o zdravotnom poisteni. Akurat pre neho neplati statut minimalnej mzdy, do ktorej sa ma kontrolorka pravdepodobne snazi dotlacit.

Prosim o Vase rady, nazory i skusenosti. Dakujem
Ing. Ľubomír Janoška
20.11.13,13:22
Kontrola z VšZP by Vám mala vedieť citovať konkrétne zákonné ustanovenie, na základe ktorého si pýta údaje osôb, ktoré nie sú klientmi VšZP. Profesionálny kontrolór vie, na čo má zákonné právo a vie si ho zdôvodniť. Na Vašom mieste by som argumentoval asi tak, že "nepodarilo sa mi zistiť zákonný dôvod, aby som Vám mohla poskytnúť požadované údaje... :)
olinka6226
20.11.13,13:48
Dakujem za odpoved, Ide o to, ze tieto udaje neboli v liste, kde hlasili kontrolu a ziadali zoznam dokumentov. A teraz mi to vlastne oznamila za pochodu a ja narychlo neviem co robit. Ci neporusim ochranu udajov a povedzme si otvorene, co chce kontrolovat na poistencoch inej poistovne?
Ing. Ľubomír Janoška
20.11.13,15:43
Keby som bol na mieste kontrolórky, chcel by som sa uistiť, že dáta, ktoré ste mi dali, sú úplné a že ste nikoho "nevynechali".
Ale - na druhej strane - tieto dáta by som si vyžiadal s citáciou príslušného právneho predpisu, ktorý ma oprávňuje oboznámiť sa s osobnými údajmi klientov iných poisťovní a ktorý Vám ukladá povinnosť poskytnúť mi tieto údaje. Preto si myslím, že by ste sa k tomu mali oficiálne postaviť systémom "rada by som Vám údaje poskytla, ale neviem, či som oprávnená to urobiť... podľa akého predpisu Vám mám poskytnúť tieto údaje?".
PS - konkrétne u VšZP by ma vzhľadom na osobitný status medzi zdravotnými poisťovňami neprekvapilo, že môže mať širšie oprávnenia než komerčné poisťovne.