Patrik27373
20.11.13,16:11
dobrý deň, potreboval by som radu. V Prima Banke som mal zriadené povolené prečerpanie účtu vo výške 1500 Euro, ktoré bolo prečerpané. Na učet my pravidelne chodí plný invalidný dôchodok vo výške 290 Euro. Banka my prečerpanie zrušila a mne tým pádom nezostáva nič na živobitie, kedže tých 1500 Euro musím vrátiť. Kamarátka my povedala, že banka je my povinná dávať 195 Euro ako životné minimum. Môžete my povedať či to je pravda ?? a pokial áno, ako mám postupovať, aby sa to dalo takto spraviť. Či jednať s bankou, alebo SP ohladom toho dôchodku ??
misoft
20.11.13,15:27
Banka ti sama od seba prečerpanie účtu nevykoná. Jediným dôvodom ukončenia prečerpania účtu je skutočnosť, že nie si schopný platiť úroky a zároveň vyrovnávať prečerpanie. Inak sa úroky platia z prečerpanej sumy - inak v Prima banke je 19,9% p.a. - teda mesačne je úrok cca 1,66%
Druhá možnosť - vek.
Banka nie je nič povinná - ona obhospodaruje len tvoje peniaze, pre ňu neplatia pravidlá o životnom minime - to platí pre prípady zrážok a exekúcií. Okrem toho - z čoho ti nechá 195€, keď ty banke dlhuješ 1500€+úroky? Si uvedom, že si hlboko v mínuse - DLHUJEŠ, ty nemáš žiadne peniaze a to čo dostaneš by malo ísť na splatenie prečerpania.



Choď do banky a vybav si splátkový kalendár, potom bude niečo na účte, z čoho budeš žiť. Ale to bude znamenať, že dohodnutú sumu pre splátkový kalendár budeš musieť na 100% dodržiavať, lebo stačí jedno omeškanie a banka má právo ti zabaviť všetky peniaze na účte (i tie, ktoré v budúcnosti prídu) do tej doby, kým dlh nebude vyrovnaný. Alebo hádam nechceš dostať papierik od exekútora.
duves
20.11.13,15:29
Dobra sranda, nič srandovnejšie som ešte nečítal: "kamarátka my povedala, že banka je my povinná dávať 195 Euro ako životné minimum."

Ako uvadza misoft, treba sa dohodnut s bankou na splatkovom kalendari. Ak to včas nebude uhradene, odovzdaju pohladavku na vymahanie bud vymahačskej spoločnosti, ta cez exekutora bude vymahat žalovanu sumu. A to minimum čo spominaš, je myslene, že exekutor ti nesmie siahnut na životne minimum. Ale žiadna a banka a ani nikto ti nič posielat na živobytie nebude.

A inak, dost sa divim banke, že klientovi s príjmom 290€ da limit povoleneho prečerpania 1500€. Trochu s tym robím a taketo limity maju ludia s príjmom cez 700€ netto.
kukučka
20.11.13,15:55
No "srandovné" mi to nepripadá ani trochu, je predsa jasné, že nie dávať, ale myslela ponechať 195 z jeho 290 ID. Ani to, že Patrik nevie gazdovať so svojim dôchodkom a už vôbec nie to, že "divná" banka pomáha vyrábať bezdomovcov.
Nazývajme veci pravým menom - nie banka, ale konkrétny človek, ktorý má
v tej banke túto právomoc.
misoft
20.11.13,16:00
kukuč - možno - ale na rovinu - banka mu požičala peniaze, on však má tak malý príjem, že to asi nepostačuje.
To za prvé. Za druhé - banka (spomínal som skôr) nie je charita!!!! - ona len spravuje lóve. A keď požičia, tak ich chce späť.

Odpovedz si sama: požičiaš niekomu 1500€ a po rokju-dvoch ich chceš späť. No dlžník ti povie, že nemá z čoho žiť. Ako budeš reagovať? Buď mu navrhneš splátky, alebo nech zaplatí všetko (veď sú to predsa TVOJE peniaze), alebo pošleš na neho exekútora.

A to životné minimum - banka predsa mu neberie nejaké povinné zrážky -z toho by mu musela ponechať, banka si pýta späť pôžičku - a to je úplne niečo iné.
Katy a R
20.11.13,16:09
úplne si stačí prečítať zmluvu a podmienky k prečerpaniu, s ktorými si súhlasil a svojím podpisom si ich aj potvrdil.
Banka postupuje v súlade s nimi. Myslel si si, že banka nebude chcieť peniaze späť, ak tie podmienky nedodržíš ??
kukučka
20.11.13,16:16
Súhlasím, ja som nepísala, že je povinná...no nevieme kedy dlh vznikol, za akú dobu. Aby sme sa rozumeli, nezastávam sa ho, len sa pozastavujem nad jeho situáciou.
misoft
20.11.13,16:19
Presne! Na internete v podmienkách je to popísané jednoducho, ale na papieri (ktorý dostane pri službe Prečerpanie účtu) je toho viacej - ja som tiež raz použil Prečerpanie účtu (a svojvoľne mi ho nezrušili - pravidelne som uhrádzal, čo bolo treba) a podmienky boli na TROCH stranách!
mareko
20.11.13,16:21
Doplním Katy a R ....úplne stačí rozmýšľať a nie veriť bludom, ktoré hoc kto vypovie. Čo už dnes ľudia stratili zdravý sedliacky rozum?
Peggynka
20.11.13,16:39
A to zase idú Vianoce...Kedy tí ľudia pochopia,že sa majú prikrývať takou perinou,na akú majú ?
Patrik27373
20.11.13,18:57
Ano banka si to pýta späť, samozrejme jej to splatím, len hladám možnosti ako z toho von, spravil som chybu, teraz ju lutujem. V každom prípade nechcem exekutora......
kukučka
20.11.13,19:04
Bež do banky a snaž sa o dohodu ako ti radí misoft v prvom príspevku. Nech ťa ani nenapadne rušiť posielanie dôchodku, to si rovno môžeš chystať ďaľšiu kôpku pre exekútora.
kopretinka
20.11.13,19:31
dobrý deň, potreboval by som radu. V Prima Banke som mal zriadené povolené prečerpanie účtu vo výške 1500 Euro (nechápem,ako to mohli schváliť), ktoré bolo prečerpané.(ako prečerpané?to si minul viac ako 1500?) Na učet my pravidelne chodí plný invalidný dôchodok vo výške 290 Euro. Banka my prečerpanie zrušila(nezrušila,zrušil si si to sám,keďže si sumu 1500 minul) a mne tým pádom nezostáva nič na živobitie, kedže tých 1500 Euro musím vrátiť.(a čo si si myslel,že tie prachy ti dala banka len tak,že to nemusíš vrátiť?) Kamarátka my povedala, že banka je my povinná dávať 195 Euro ako životné minimum.(z akého dôvodu?) Môžete my povedať či to je pravda ?? a pokial áno, ako mám postupovať, aby sa to dalo takto spraviť. Či jednať s bankou, alebo SP ohladom toho dôchodku ??( o čom chceš jednať? ?)
ja nechápem,ako ľudia uvažujú:confused: