Gabr
06.10.04,10:30
Prosím poradiť,
v apríli sme kúpili tovar, ktorý sme v júli predali. Platcami DPH sme sa stali v máji 2004, ale faktúra za nákup tovaru, nám prišla až teraz v septembri. Je možné si uplatniť DPH va vstupe?
rene
06.10.04,11:21
Je to dosť zvláštne, že ste faktúru za tovar nakúpený v apríli, dostali až v septembri, pretože pre tuzemské dodanie tovarov a služieb zákon ustanovuje platiteľovi dane povinnosť vyhotoviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti /paragraf 71.../
Ak Vám dodal tovar ešte pred jeho zaplatením, nič sa tým nemení, malo to byť fakturované do 15 dní.
Pri registrácii si môžete odpočítať daň viažúcu sa k majetku/odpisovanému/...paragraf 55,teda nie zo zásob.
Ak faktúru budete účtovať až v septembri, DPH si uplatníte,ak je tam dátum dodania tovaru septembrový, ale ako to spravíte so skladom ?
ricij
06.10.04,11:48
Pri registrácii si môžete odpočítať daň viažúcu sa k majetku/odpisovanému/...paragraf 55,teda nie zo zásob.

Tu by som rád polemizoval s rene. Ako ste to mysleli? Nemôžem si uplatniť odpočet z materiálu na sklade v deň registrácie? Registrovali sme sa po 1. máji, dokonca som aj kontrolu mal a kočky kontrolujúce ani necekli. Aj zásoby sú majetok...
Anairda
06.10.04,15:22
Súhlasím s "ricij". Aj my sme si začiatkom roku uplatňovali DPH z tovaru na sklade v deň registácie. Ešte sme síce nemali kontrolu, ale snáď je to dobre. A čo myslíte, ak sa tento tovar predá za nižšiu cenu / v dôsledku poškodenia alebo také niečo/, musí byť rozdiel pripočítateľná položka?
Luba
06.10.04,16:13
Akýkoľvek tovar, keď sa predá za nižšiu cenu ako skladovú (nákupnú) napr. v dôsledku poškodenia, tak predajná cena je výnos a skladová cena je náklad, oboje daňové. T.j. aj keď sa predá so stratou, tak tam nie sú žiadne pripočítateľné položky. Iba keby sa vyradil zo skladu v dôsledku poškodenia, tak vtedy by to bol nedaňový náklad.
rene
06.10.04,17:21
Začiatkom roka 2004 platil ešte starý zákon o DPH, kedy bolo možné odpočítať daň viažúcu sa na kúpnu cenu tovaru a nehnuteľnosti...atď, ktoré kúpil najneskôr 12 mesiacov pred dňom, keď sa stal platiteľom / paragraf 4, ods.5/.
Od mája platí nový zákon o DPH, kde sa už tovar nespomína,len ,ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom.
Neviem, chápem ten zákon zle?
Vael
06.10.04,18:09
Pre "rene"

Novoregistrovaný platiteľ dane môže odpočítať daň viažúcu sa na cenu všetkého majetku, ktorý táto FO alebo PO nadobudla pred dňom registrácie za platiteľa dane, t. j.:
1. daň, ktorá je súčasťou obstarávacej ceny zásob napr. obchodného tovaru
určeného na ďalší predaj
2. daň, ktorá je súčasťou obstarávacej ceny iného hnuteľného majetku (nie zo
služobného osobného automobilu a jeho príslušenstva)
3. daň, ktorá je súčasťou obstarávacej ceny nehnuteľností

Zároveň doporučujem pozrieť DÚPP 10/2004 str. 97.
Luckasari
06.10.04,20:30
majetkom firmy sú aj zásoby, takže nárok na odpočítanie pred registráciou je aj zo zásob - Vael to pekne rozpísal

Gabr - každopádne je to dosť zvláštne, že ste nemali faktúru za tovar, ktorý ste kúpili, a dokonca ste ho už aj predali, ja by som sa určite po tej faktúre zháňala, veď mám tovar, potrebujem o ňom účtovať, zaplatiť faktúru, atď., no a samozrejme aj kvôli DPH by mi chýbala
no ale keďže ste ju nemali, tak ste si nemohli ani uplatniť DPH - ešte mi napadá, keďže ste ten tovar už predali, odvádzali ste z neho DPH, a pritom DPH z nákupu ešte nebolo uplatnené?! (fakt by mi veľmi chýbala ta fa, a zháňala by som si ju)

takže ak uvažujeme podľa zákona, možeme odpočítať DPH podľa starého pre zásoby platí zo zásob, ktoré sú ku dňu registrácie na sklade, vlastne detto aj podľa nového, mali by sme si ju odpočítať v prvom zdaňovacom období, vy ste však nemali faktúru, ďalej čítam nový zákon §55 ods. 2 - veľmi skrátene: DPH si môžem odpočítať, keď mám faktúru, vy ste ju nemali, máte ju až teraz, takže asi sa môže až teraz odpočítať

no ale stále si musím povedať, že z toho tovaru ste DPH už odviedli, keďže ste ho už predávali ako platitelia a neuplatnili - je všetko teda naozaj v poriadku?!, žiaľ s istotou sa vám to bojím povedať
rene
07.10.04,04:06
ďakujem za objasnenie, zle som ten paragraf pochopila, takže sa vlastne nič nezmenilo, môžu to byť aj zásoby aj majetok, len tam už nie je tých 12 mesiacov. Ešte, že som nemala registráciu žiadneho nového platiteľa, bola by som ho ukrátila o DPH zo zásob. Ešte raz vďaka. Pekný deň.
Gabr
07.10.04,08:07
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem.

Tiež som si myslela, že podľa nového zákona si môžem DPH odpočítať, keď príjmem faktúru, len som mala problém s dátumom dodania tovaru a registráciou.

Možno som mala byť naozaj trochu dôslednejšia a ustrážiť si to. Lenže v dnešnej dobe, keď sa nespoľahnete len na seba, tak sa potom môžete aj zblázniť. Určite sa polepším.

Všetkým Vám prajem príjemný deň.
Ivenka
13.03.05,21:36
Z tovaru - zásob nie iba z majetku. Mám to overené. Registrovali sme sa od 5/2004 a mám to overené z kontrolného oddelenia daňového úradu.