slavica17
21.11.13,08:23
Prosím Vás obchodníci o názor na túto skúsenosť.Ponúkla som svoje výrobky do obchodu, kde sa majiteľka vyjadrila,že si neželá,aby som moje produkty ponúkala aj v inom obchode v ich meste,lebo ich chce mať v ponuke len ona.Vraj poruším obchodnú etiku,keď ich ponúknem aj vo vedľajšom obchode.Nezdá sa mi to správne,myslela som ,že platí aj nejaká sloboda obchodovania.
Richard
21.11.13,07:30
Je to bežná prax, nie je to však o etikete a slobode obchodovania, ale viac o dohode.

Každý sa chce nejak odlíšiť a preto je logické že má takú požiadavku. Je na tebe či to chceš akcpetovať a treba sa o tom otvorene porozprávať s obchodným partnerom.

Vždy záleží kto je v akej pozícii, podľa toho si vie "dávať" aj podmienky. Otázne či je to výhodne len pre ňu alebo aj pre teba. Je to všetko niekde medzi Vami a trhom.
jslancik
21.11.13,07:43
zdá sa to byť dobré pre tvoje výrobky, keď je o ne taký záujem. Na tvojom mieste by som to zakomponoval do zmluvy, čo s pani obchodníčkou uzavrieš. Ty jej sľúbiš čo chce ona, ale bude tam aj to, že ona nebude podobné výrobky brať od nikoho iného, a nejaký minimálny pravidelný odber. Máš predsa nejaké vlastné kapacity a ak chce, aby si neponúkala iným, musí tvoje kapacity vyťažiť. A zmluvné pokuty za nedodržanie. Aby to bolo odsledovateľné a férové. Ak nebude súhlasiť, asi nebude problém ponúknuť výrobky iným predajniam, a jej nie.