Jarroo
21.11.13,08:32
Zdravím.Vie mi niekto poradiť? neviem sa rozhodnúť nad kúpou plynového kotla.
Mám troch kandidátov: Protherm Medveď 30KLOM,.Pegasus D30,Attack25EZ.
Sú to všetko liatinové stacionárne kotle,bez ohrevu teplej úžitkovej vody. S elektrickým zapalovanim a riadením výkonu.
.Kotol stacionárny chcem preto,lebo aj doteraz mám stacionárny-Renov18-,je to už kotol starý,dosluhuje a mimo neho mám ešte nový kotol na pevné palivo kúrime drevom ,inak od 1 mája do 18 novembra sme spálili 110M3 plynu.Suteren mám dosť velký,v byte máme liatinové radiatory,podlahové kúrenie nemienim robiť,tak nevidim dôvod vymeniť kotol za iný,kondenzačný ,alebo závesný.Jedine si musíme dať pozor,aby sme despadli do drahšej tarify.Drevo mám svoje z ovocných stromov nakolko som obnovoval sad.,mám ho ešte najmenej na dva roky aj potom,keď sa minie si drevo viem zohnať.
Dnes už vypadol Pegasus ,ten už nechcem zostali,len ATTAC a Protherm Medveď


Jaro!
lapejko
21.11.13,17:31
prečo stacionár a prečo nie kondenzačný?
Stefan2005
21.11.13,17:43
"prečo stacionár a prečo nie kondenzačný? "

... aj ja rozmýšlam nahradiť stacionárny kotol stacionárnym... daj mi dôvody, prečo by som mal voliť kondenzačný? moje rozvody začínajú 6/4" rúrami, do liatinových radiatorov ústia 1", resp. 3/4" - myslíš, že to utiahne nejaký cenovo prijateľný konndenzačný kotol?

... lebo komplet rozbiť celý dom a vymeniť dobré radiátory a rozvody sa mi nechce...
pivko
21.11.13,17:47
Ako riešiš ohrev TUV ? keď kotol tak Vaillant , osobná skúsenosť.
lubko6394
22.11.13,07:05
Však ak má radiátory tak ich nevyhodí a nedá si podlahovku aby využil výhody kondenzačného kotla. Ak bude s kondenzačným kotlom kúriť do radiátorov 60-70°C tak sa výhodnosť zmení na nevýhodnosť.
lapejko
22.11.13,17:15
uvidíme, ja mám tiež takýto rozvod a v systéme 5článkový Viadrus na tuhé palivo, v ktorom bežne kúrime drevom...minulú zimu som ale bol mimo domov a nestihol som zabezpečiť dostatok paliva a moji doma ani nestíhali topiť, takže sme dosť topili starou plynovou PKM a spotreba v starom ZATEPLENOM dome bola 500 m3 plynu za pol roka. To ma po konzultáciach s kúrenármi viedlo k tomu, že som vymenil atmosferický kotol za kondenzačný Protherm Tiger s ekvitermou a vymenil som radiátorové kohúty za plnoprietokové termostatické ventily Herz, fungujú aj na samospád ak treba a popritom som ešte vychytal pár tepelných únikov oknami a stropom...prvý mesiac prevádzky pred zimou ešte stále nastavujeme denný režim, keďže sa nevieme s manželkou zhodnúť na komforte izbovej teploty...ja chcem viac...
Stefan2005
22.11.13,17:29
... 500 m3 za pol roka kúrenia ??? podľa mňa je to vynikajúca hodnota - ja mám 2500 za 12 mesiacov...
lapejko
22.11.13,17:52
to ale nebolo nonstop kúrenie, fakt ale je, že nám stačí v bežnej zime kúriť cca 5 hodín na 60-70 stupňov a zotrvačnosť liatinových radiátorov + zateplenie nedovolí poklesnúť teplote v interiéri pod 20°C asi do obeda nasledujúceho dňa. Aj teraz to je nastavené tak, že ak je niekto doma a je chladno, pobede zakúri...celá investícia je ale hlavne kvôli babke, ktorá už nie je sebestačná a aby jej vnútorná izba mala stálu vyššiu teplotu.
iwert
26.11.13,16:51
Protherm nekupuj kamaratovi v tom odisla doska riadenia zapalovania a ete nejake cidlo
miculo
18.01.14,22:23
iwert: A to podla jedneho kamaratovho kotla ides sudit znacku??? Aj Mercedes ci Maserati sa pokazi...
LukyKs
19.01.14,05:33
500 m3 = cca 5000 kWh
Takže záleží kedy ten polrok počas roka bol

Povedzme, že obyčajný dom / obyčajný rok / obyčajná zima / 120 m2 vykurovaných
UK by malo byť okolo 1000 kubíkov / TUV do 500

Babke pridaj radiátor .