seraffa
21.11.13,10:09
Mám otázku, idem prepísať živnosť na seba z mamy a tovar od nej "odkupujem". Predpokladám že mi vystaví faktúru s tovarom ktorý má na sklade ale čo sa týka ceny je jedno za akú sumu mi to predá? Napr. 1€ za ks ak nákupná cena bola omnoho vyššia? Mne to chýbať nebude keďže prepisovať ideme takto ku koncu roka a za ten posledný mesiac a pol mi to veľmi nepomôže že budem mať taký nákup čiže ak je tam namiesto toho len symbolické 1 € za ks tak mne to do nákladov bohate stačí a zároveň nemusí mama budúci rok zaplatiť až také vysoké dane ale pýtam sa pre istotu či to správne chápem.
Ja živnosť ešte nemám, mama ju ešte má, má jednoduché účtovníctvo a je neplatca DPH, nárok na odpočítateľnú položku už nemá keďže má prácu na TPP kde jej to v ročnom vyúčtovaní už urobia, ja budem predávať aj tento rok ale proste za ten jeden mesiac nezarobím toľko aby sa mi to oplatilo že mám aj odpoč0ítateľnú položku skoro 4000 € a plus k tomu do nákladov 2000 € a zarobím v hrubom možno 1000 € keď bude dobrý december tak k čomu mi to je... to mi v pohode stačí to mať od nej za 300 € a ani ona tým pádom nemusí zaplatiť tak vysokú daň nie????? mňa najviac zaujíma či to takto spraviť môžem, ak kúpim bv nákupných cenách od nej tovar tak jej do nákladov nič neostane len nejaké drobné a tie dane budú vysoké takto jej aspoň trošku pomôžem.
Andrej13
22.11.13,09:44
Ja osobne by som nepredával pod nákupnú cenu. Zaujímalo by ma, či chcete vidieť odpoveď typu takto to je správne, alebo iba odpoveď ktorá Vám toto odobrí. Každopádne nerozmýšľajte ako ušetriť, ale ako by ste bola podnikateľ na oboch stranách. Takže keby ste bola predávajúca predáte to pod cenu? Asi nie. Kontrola sa spýta, prečo ste to predali pod cenu? Lebo som chcela ušetriť na daniach nie je moc dobrý argument.

Nebudem Vám písať, že pravdepodobnosť kontroly u Vás je mizivá, ale ak si to chcete takto spraviť, tak sa nepýtajte či je to správne. Pretože nie je.