costym1
21.11.13,20:03
Dvojica žila ako partneri tri desaťročia, jeden z nich mal z prvého manželstva mal dieťa, ktoré nejavilo záujem otca a nevidelo ho cca 25 rokov.
V novom zväzku nemali deti, tak neriešili sobáš. Po porade s notárom vydedil
dieťa pre nezáujem , spísali dohodu, že v prípade úmrtia dedičom je ten, ktorý ostal nažive.Zmluva bola uložená u notára. Po jeho smrti sa však
prihlásil vnuk s tým, že je dedičom.
Všetky náklady na opravy bytu a nákup zariadenia domácnosti znášala partnerka, ktorá preukázateľne predala svoj byt a z toho financovala, doklady /faktúry/ sú na meno partnerky.
Načo sa potom robí vydedenie, a ako to, že notár na túto možnosť neupozornila dvojicu, keď sa spisovala zmluva? Aký podľa vás možno očakávať výsledok súdneho konania ?
Mária27
21.11.13,19:14
Ak by chcel poručiteľ vydediť okrem priameho potomka aj ďalších potomkov (vnúčatá), musel by to v listine o vydedení uviesť.
Partnerka poručiteľa (ak nie je manželka) musí dokázať, čo je jej majetok, resp. svoje investície do majetku poručiteľa.



Oprava: nepltí text: Keďže žili v spoločnej domácnosti, bude dedičkou aj ona.
luja5
22.11.13,07:03
Môže.
Podľa môjho názoru jediným zákonným dedičom bude vnuk zomrelého partnera, ak nebol aj on vydedený (zdôvodnila Mária27). Partnerka by mohla byť dedičkou zo zákona, len ak by nededil žiadny z potomkov jej zomrelého partnera (ani vnuk).
Ak partnerka hradila náklady spojené s pohrebom partnera, môže si v dedičskom konaní uplatniť nárok na úhradu preukázateľných nákladov, po odpočítaní štátneho príspevku na pohreb (ak si aj tento nárok uplatnila a príspevok dostala).
Partnerka by popri vnukovi ako zákonnom dedičovi mohla za určitých podmienok dediť len zo závetu, najmä závet poručiteľa by musel byť len jeho vlastným dokumentom napísaným v prospech partnerky a vnuk poručiteľa by musel byť plnoletý. Ak pri dohode spomenutej v zadaní otázky ide o jeden dokument, ktorý bývalí partneri spoločne podpísali, aj keby táto dohoda mala inak náležitosti závetu, som toho názoru, že by to bolo posudzované ako spoločný závet, ktorý by bol zo zákona neplatný (§ 476 ods. 3 Obč. zákonníka = spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný).
luja5
22.11.13,07:07
Ja neviem, ale v tej poslednej vete nemám istotu. Myslím si, že partnerka ako osoba žijúca v spoločnej domácnosti nemôže byť zákonnou dedičkou, ak bude zákonným dedičom vnuk. Každý z nich patrí do inej dedičskej skupiny a pre dedenie partnerky by malo platiť, že dedí len vtedy, ak nededia potomci.
Mária27
22.11.13,07:35
Máš pravdu, v prvej skupine nie sú zo spoločnej domácnosti. Pred chvíľou som odpovedala o bratovi, tam áno.
luja5
22.11.13,14:37
Tak už s istotou aj ja pridávam užitočné;):).
willma
22.11.13,15:56
ja len tak na okraj: a tomu vnukovi nie je ko..tno v podstate z morálneho hľadiska? Ale čo sa divím, veď zákony mu to umožňujú, tak čo by sa trápil s nejakou ženskou, ktorá stála po boku jeho deda 30 rokov
Mária27
22.11.13,16:15
o tom sa nepíše, možno sa dohodnú