poradaK
22.03.06,09:45
Našla som stanovisko k uplatňovaniu DPH pri náhradách trov konania - vydané DRSR, kde stojí:"Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane." Čo robiť, keď nám súd prizná len DPH z tarifnej odmeny, ale z cestovného a straty času nie - hoci - podľa tohto stanoviska by mal. Je toto stanovisko ešte platné? Máme súdu dokazovať, že nepozná zákon? (To sa mi zdá trochu hlúpe). :confused: Ďakujem za rady.
poradaK
23.03.06,12:12
Prosím Vás, nikto mi nevie poradiť? Nestretli ste sa s tým?
poradaK
24.03.06,13:10
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif Prosím, naozaj mi nikto nevie poradiť?
ALBO
26.03.06,17:58
Našla som stanovisko k uplatňovaniu DPH pri náhradách trov konania - vydané DRSR, kde stojí:"Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane." Čo robiť, keď nám súd prizná len DPH z tarifnej odmeny, ale z cestovného a straty času nie - hoci - podľa tohto stanoviska by mal. Je toto stanovisko ešte platné? Máme súdu dokazovať, že nepozná zákon? (To sa mi zdá trochu hlúpe). :confused: Ďakujem za rady. Súd predsa nie je zodpovedný za to ako vy zdaníte vašu službu.Za to zodpovedá advokát. Stanovisko DÚ je v súlade so zákonom. Nenapísali ste to celé, lebo ak ide o prechodné položky vtedy sa niektoré náklady nezdaňujú. Ak advokát koná vo svojom mene na účet klienta vtedy musí zdaniť všetko. Súd dal na odmenu DPH podľa mňa preto, lebo advokáti to majú vo vyhláške na rozdiel od exekútorov, kde sa stále dohadujú, či tá paušálna odmena je cena s DPH alebo bez DPH.
poradaK
27.03.06,05:34
O.K. Len čo poviem klientovi, prečo mu fakturujem DPH, keď v rozsudku to mal inak a to, čo mu fakturujem ja, je iné? Necitovala som celé stanovisko DRSR, lebo ide vyslovene o cestovné, ktoré je náhradou hotových výdavkov a náhradu za stratu času ako náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
Ale ďakujem za ubezpečenie, že to stanovisko stále platí.
Fany
24.08.07,08:50
Ja sa chcem spýtať:

Sme v pozícii navrhovateľa. Súd sme vyhrali a odporca dostal povinnosť okrem iného aj zaplatiť nám náhradu trov konania, kde je suma rozpísaná na úkony právnej pomoci - advokáta (cena + DPH), režijný paušál a súdny poplatok za odvolanie. Odporca nám celú túto sumu zaplatil. Ako to mám zaúčtovať? Je rozsudok súdu v tomto prípade platný z pohľadu DPH, teda môžem na základe takéhoto rozpisu brať toto rozhodnutie súdu ako daňový doklad a odviesť z uvedenej náhrady príslušné DPH? Pripomínam, že na začiatku konania sme oslovili na právne zastúpenie advokáta, ktorý nám vystavil faktúru s DPH, kedy sme si daň odpočítali, teda myslím, že teraz, keď sme dostali náhradu za tieto výdavky späť, mala by som DPH zasa odviesť. Takže ešte raz moje otázky:
- môžem na základe rozhodnutia súdu odviesť DPH z náhrady trov?
- ako mám túto náhradu zaúčtovať, na aké účty?

Ďakujem.