klmt2
23.11.13,18:15
Dobrý deň,od 1.10.2013 som poberateľom dávky v nezamestnanosti /bol som 7 rokov zamestnaný/.Táto mi bude vyplácaná ešte 5 mesiacov.Mám možnosť zamestnať sa na dohodu.Neprídem však o túto dávku?Ďakujem.
veronikasad
23.11.13,17:24
Neprídeš o dávku, ak tvoj príjem z dohody nepresiahne mesačne sumu 148,57€. Dohodu treba nahlásiť na UP najneskôr do 8 kal. dní od jej vzniku a mesačne predkladať potvrdenie o príjme.

Aktuálne znenie § 6 ZoSZ (odst.2 bol upravený)

§ 6
Uchádzač o zamestnanie

(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

a) nie je zamestnanec, ak v odseku 2 písm. a) nie je ustanovené inak,

b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,

c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.

(2) Uchádzač o zamestnanie môže

a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo

b) poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky,13b) na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

(3) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancom.

-----------
8-dňová lehota je definovaná v § 34 odst. 5

(5) Uchádzač o zamestnanie je povinný do ôsmich kalendárnych dní písomne oznámiť úradu každú zmenu skutočností rozhodných pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
(
ivka70
24.11.13,05:41
Suhlasim z veronikou v tom, ze o podporu neprides ,ale pozor, to nahlasenie do 8 dni plati pre zmeny v zdravotnej poistovni, na UP musis dohodu nahlasit pred zaciatkom vykonu prace ....

Od 1. marca sa novelou zákona o službách zamestnanosti mení § 6 ods. 2 písmeno d) z. č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti"), ktoré stanovuje uchádzačovi o zamestnanie povinnosť:

vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.
Túto skutočnosť je uchádzač o zamestnanie povinný oznámiť úradu osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou).

Uchádzač o zamestnanie je povinný najneskôr do najbližšie stanoveného kontaktu úradu predložiť doklad o tejto skutočnosti, napr. dohodu o vykonaní práce.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie-ktory-vykonava-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13504
ivka70
24.11.13,05:41
Tych 8 dni nie je OK .....
klmt2
24.11.13,07:55
Ďakujem za radu aj za link.Pomohli ste mi.Vďaka.
veronikasad
24.11.13,08:14
Ivka, zákon o službách zamestnanosti bol od 1.5.2013 novelizovaný. Priložila si staré znenie.
veronikasad
24.11.13,08:22
Ivka, link ktorý si priložila platil od 1.3.2010.
ivka70
24.11.13,09:55
prilozila som link zo stranku UPSVaR ....... a citat je z neho ..... ja viem, ze v linku je stara vyska prijmu, ale neviem o tom, ze by sa menila zakonom ohlasovacia povinnost pred zaciatkom prace ... najdes tych 8 dni v novom zakone?


DOPLNENE :

OK, len nerozumiem, preco UP ma na svojich oficialnych strankach stale to, ze dohodu treba nahlasit dopredu ......
veronikasad
24.11.13,18:15
Napísala som im email, som zvedavá na reakciu ...
ivka70
24.11.13,18:55
daj vediet, ak sa dockas odpovede :)