Imenhotep
23.11.13,21:04
Neviem sa rozumne zorientovať v tom ako ďaleko môže byť samonasávacie čerpadlo od zdroja vody. Studňa (nádrž vody do ktorej doteká voľne voda z prameňa vyššie nad nádržou ) je hlboká 2m . Chatu mám cca 40 m ďaleko (tam by bolo samonasávacie čerpadlo) vo výške cca 2m nad hladinou studne. Privedie mi to samonasávacie čeroadlo vodu do chaty?.. stále ma tam mätie tých 8m (uvádzaných pri samonasávacích čerpadlách) ktoré neviem správne interpretovať .
Bočná podotázka: Keby som použil ponorné čerpadlo môžem položiť do výkopu pre hadicu na vodu aj elektrický kábel pre čerpadlo?
Ďakujem


Ďakujem Martinovi a Draik-ovi zaodpoveď

Teda sumarizujem: keď bude sací kôš (orientačne) 2m od hladiny, nasávacie čerpadlo na chate cca 2m nad hladinou nádrže(studne) , to je 4m a 40m vzdialenosť čerpadla to je akoby strata 4m výšky, plus ohyb hadice nad studňou, ventíly..cca ďalšie akoby 2m, tak je dohromady 10m a teda toto je väčšie ako tých uvádzaných 8 metrov a teda by mi čerpadlo nenasalo vodu ..Je to tak správne?

Ešte k tej elekrike . Viete, ja by som tam to ponorné čerpadlo dal, ale bojím sa že sa v ňom nejako prebije izolácia a niekto cudzí sa dotkne vodnej hladiny a zabije ho to. Pomohlo by keby sa tam viedol 4 žilový kábel a v chate by bol prívod elektriny do tohoto kábla cez tú akysi prúdový chránič ?
Ináč na chatu nechodíme nejak špeciálne často a mne by nevadilo ani chodiť s vedrom na vodu. Ale teraz si každý privlastňuje vodu z prameňov... aj takých ktorý boli verejné možno aj 100rokovpred tým , takže za chvíľu by som si nemal kde ani nabrať kde vodu do kýbla..
(tu by som mal ešte otázku, že ak by som mal čerpadlo(samonasávacie alebo ponorné ) a prišiel by som na chatu napr. za mesiac tak budem musieť čerpadlo "zavodňovať" znovu???)alebo pri ponorke stačí iba zapnuť ponorku keď prídem a už si môžem umývať ruky..
Ďakujem
Martin1310
23.11.13,20:34
Pokial je výškový rozdiel 2m tak ti bude samonasávacie čarpadlo fungovať, nesmie to byť viac ako tých 8 metrov,pretože to by sa vodný stlpec utrhol tam v podstate nezáleží na výkone čerpadla jednoducho z večšej hlbky sa voda takto vytiahnuť nedá. To že je 40metrov daleko by nemalo vadiť.Maximálne bude o trošku pomalšie čerpať ako keby to bolo 5metrov.Hlavne to nasávacie potrubie musí byť tip-top tesné inak ti bude padať voda a budeš musieť stále odvzdušnovať čerpadlo.
K tomu káblu neviem ale mám tušenie že večšina ho tam asi dá s tou vodou.

K doplneniu tvojej otázky, ja nemám takúto skúsenosť ako písal draik,viem o viacerích sacích čerpadlách ktoré roky fungujú aj ked podla tohoto výpočtu by nemali ale netvrdím že s tou vzdialenostou nemôže byť problém, predsa tam nastávajú hydrodynamické straty takže nejako sa to isto prejaví.Podla mna ale skôr nižším výkonom ako tým že by nebolo schopné vodu prečerpať.

S ponorním to bude istota. K tej funkčnosti po mesiaci nepoužívania asi tolko že pokial bude všetko ako má byť tak obe budú fungovať aj po mesiaci ale pri sacom sa skôr môže vyskitnúť problém ako pri ponornom.
Kabel vo vode je aj mne nepríjemný ale tu nam nič ine neostáva ako sa spolahnúť na to že výrobca to spravil kvalitne a nič sa nestane.
Neviem či náhodou prúdový chránič nieje aj povinný alebo minimálne odporúčaný výrobcom pri použití ponorného čerpadla u bazénových čerpadiel to takto je. Na to ale bude treba elektrikára.
Ale než budeš kdesi zakopávať nejaký kabel tak by aj tak bolo dobré aby sa ti na to niekto pozrel na mieste.
draik
23.11.13,20:43
Veľmi laicky možno povedať, že 10 m ležatého potrubia je ako 1 m výškového. V skutočnosti však straty v potrubí závisia od svetlosti potrubia a objemu dopravovanej vody, najmä pri väčších vzdialenostiach je preto vhodné použiť DN 32. Ak už teraz máte výškovú stratu cca 4 m (výškové) + 4 m (ležatý rozvod), tak by som volil ponorku.
Martin1310
23.11.13,21:16
Ja som tiež skôr za ponorné čerpadlo a aj ked to nieje nutné pretože pri sacom musí byť tá trubka aj vyspádovaná čo môže byť niekedy problém, čerpadlo sa musí zahlcovať, robí to večší hluk a celkovo má voči ponornému samé nevýhody, okrem ceny.