ewelin666
24.11.13,09:01
Darovala som bratovi este v roku 2007 nehnutelnost, pretoze som sa prestahovala do novostavby s manzelom. Brat tohto roku zomrel a posledných par mesiacov som sa o neho starala, kvoli jeho zdravotnemu stavu. Brat chcel prepisat dom naspat na mna ale nestihol to pred nahlou smrtou. Teraz sa moja sestra domaha polovice domu. Co mam robit? Viem napadnut aj takto staru darovaciu zmluvu? To jej naozaj musim vyplatit polovicu domu? Dakujem za vasu radu...
draik
24.11.13,09:24
Napadnúť darovaciu zmluvu po smrti obdarovaného nemôžte (aj tak by ste na to zjavne nemali zákonný dôvod).
Ak brat nespísal závet, bude sa dediť podľa zákona, následné vyporiadanie bude medzi dedičmi.
marjankaj
24.11.13,10:07
Prečo by si ju musela vyplatiť?
máš kde bývať? Máš. Tak žiadaj nech tebe sestra vyplatí polovicu dedičstva.
ewelin666
24.11.13,17:46
Dakujem
ewelin666
24.11.13,17:47
Mam 5 deti a bola by som rada keby dom ostal v rodine. Sestra ma stare deti pozenene, povydavane a penazi az dost... Preto uvazujem nad touto moznostou.
Oliwa
24.11.13,18:21
Zrejme nemá dosť... Inak by sa nedomáhala polovice domu...
marjankaj
24.11.13,18:24
Prečo by sa mala domáhať? Na dedičskom konaní jej to proste pripadne. Teda ak to neodmietne.
Skôr by som sa opýtal.
Prečo vlastne ten dom darovala bratovi? Veď tam mohol aj tak bývať.
Oliwa
25.11.13,13:47
Možno to bol dom zadávateľky, alebo ho dostala najskôr do daru ona od rodičov, a keď si postavila dom, darovala ho bratovi... Nie je jasné, ako tú nehnuteľnosť nadobudla, a v tomto okamihu ani podstatné...
marjankaj
25.11.13,14:57
No to je predsa jasné, že bol jej. Inak by ho nemohla bratovi darovať.
Ale brat zomrel a závet asi nezanechal.
Teda dom je predmetom dedičského konania. A podľa zákona jej patrí iba polovica toho domu.
Oliwa
26.11.13,09:36
Reagovala som na vetu "Veď tam mohol aj tak bývať" - to by platilo, keby sa jednalo o rodičovský dom, inak by to také samozrejmé predsa nebolo - bývať v sestrinom dome. A druhá sestra by si tiež nemohla nárokovať na podiel z domu svojej sestry, kdežto z rodičovského áno.
Lenže tým, že brat dom dostal a nestihol ho vrátiť darkyni ani zanechať závet, sa to vyvinulo inak...
marjankaj
26.11.13,09:45
Bol to dom tej sestry. A tá ho mohla prenajať hocikomu(aj cigáňom) a nikto jej do toho nemá právo zasahovať. Keď sa ho rozhodla darovať, tak teraz už ťažko môže od zosnulého žiadať, aby vrátil dar. Zdedí iba to koľko jej podľa zákona patrí.
Mala rozmýšľať vtedy, keď darovala. A nie teraz.
asterix174
26.11.13,19:31
Dedí sa to čo vlastnil brat ku dnu smrti, darovacia zmluva je právny úkon medzi živými teda po smrti je ťažké ju bez závažných dôvodov napadnúť alebo lepšie povedané žiadať vrátenie daru po zomrelom nie je možné, ak by mal brat závet a teba by v nom určil ako dediča mala by si po probléme ale keďže testament zrejme nieje nezostáva ti nič iné ako sa zo sestrou dohodnúť , najlepšie ešte pred dedičským konaním. V skratke sestra má nárok na polovicu domu a je len na vas ako sa dohodnete.