anna.triznova
24.11.13,16:51
Stala som sa vlastníčkou poľnohospodárskej pôdy,ktorú som podedila po otcovi.
Družstvo pôdu užívalo roky bez nájomnej zmluvy a neplatilo nám ani nájom.
Keď som sa stala vlastníčkou, nesúhlasila som s výškou nájmu a preto som žiadala navrátenie poľnohospodárskej pôdy. Družstvo žiada, aby som dala výpoveď a pôdu mi vráti až za dva roky. Ako mám postupovať? Na čo mám dať výpoveď keď nemám uzavretý žiaden právny vzťah. Ďakujem za odpoveď - radu.
anna.triznova
24.11.13,16:36
Nechápem prečo mám dávať výpoveď z nájmu keď nebola uzatvorená žiadna nájomná zmluva. Pôdu uživali len tak
misoft
24.11.13,16:51
Pokiaľ nebola žiadna nájomná zmluva, alebo iný relevantný doklad, ktorý by oprávňoval družstvo k užívaniu pôdy, písomne požiadaj družstvo o okamžité prinavrátenie poľn.pôdy a jej vyňatie z ich fondu. Jednalo by sa totiž o neoprávnené užívanie cudzieho majetku/pôdy a o neodôvodnené obohacovanie sa družstvom.
Pokiaľ by neakceptovali - podať žalobu na súd o vydanie tejto pôdy z užívania družstvom. Zároveň si zisti, koľko stojí približný nájom pôdy v danej lokalite, toto im zaúčtuj + úroky z omeškania a žiadaj vyplatiť do doby, než bude pôda v tvojom užívaní.
Ak si podľa LV majiteľom, nemajú žiadne právo bez tvojho súhlasu a zmluv tvoju pôdu využívať. Je to i v Ústave, čl. 20!