Evicafa
22.03.06,10:33
Prosím Vás Poraďáci, viem že pre Vás je to primitívna otázka, ale poraďte mi, robím to 1.krát.
Podnikateľ FO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ:

1. Kúpil osobný automobil v hotovosti. Zaraďuje ho do majetku v celej obstarávacej cene vrátane DPH, alebo iba bez DPH. Sumu DPH môže dať do daňových V ako prev. réžiu, alebo vôbec ju nemôže dať do daňových V?

2. Kúpil OA na lízing. Tu viem, že ho zaraďuje iba vo výške istiny bez DPH. Otázka je rovnaká. Prichádza o sumu DPH, alebo si ju môže dať do daňových V formou prevádzkovej réžie?
mysimis
22.03.06,09:44
Daj si do vyhľadávača "leasing-tabuľka v exceli" a tam to máš všetko pekne rozpísané. Doplň si tam svoje čísielka a samé sa Ti to ukáže ako to máš účtovať.
Evicafa
22.03.06,10:01
Vďaka za pomoc, už z toho nespávam.

No, ale to je iba o lízingu. Ako je to s tou DPH, keď kupujem auto v hotovosti?
Evicafa
22.03.06,11:06
A ešte mi prosím k tej tabuľke niekto vysvetlite. Je tam celkový záväzok a potom záväzky rozčlenené na jednotlivé dni. Čo sa má teda pri kúpe auta zaúčtovať do záväzkov? Ja som dala ten celkový záväzok. Lenže keď teraz chcem upraviť ZD za r. 2005 z titulu prechodu na paušálne výdavky v r. 2006, dosť mi to skreslí ZD. Má sa správne zaraďovať ku každému dátumu splátky vždy iba ten čiastkový záväzok a celkový záväzok sa v JÚ nikde neúčtuje?
Prosím, poraďte, neviem ukončiť bez toho DP.
mysimis
22.03.06,11:07
Keď kupuješ osobné auto v hotovosti máš fa alebo kúpnu zmluvu. Auto zaradíš do majetku v kúpnej cene /t.j. aj včetne dph/ a odpisuješ z tejto sumy.
Evicafa
22.03.06,11:11
Keď kupuješ osobné auto v hotovosti máš fa alebo kúpnu zmluvu. Auto zaradíš do majetku v kúpnej cene /t.j. aj včetne dph/ a odpisuješ z tejto sumy.

Ďakujem, ďakujem tisíckrát. Ja som to tak aj urobila, ale už som zo všetkých tých zmien taká zmagorená, že zrazu som zostala na pochybách a je mi z toho na infarkt.
Zita5
22.03.06,11:20
Prosím Vás Poraďáci, viem že pre Vás je to primitívna otázka, ale poraďte mi, robím to 1.krát.
Podnikateľ FO, neplatca DPH, účtujúci v JÚ:

1. Kúpil osobný automobil v hotovosti. Zaraďuje ho do majetku v celej obstarávacej cene vrátane DPH, alebo iba bez DPH. Sumu DPH môže dať do daňových V ako prev. réžiu, alebo vôbec ju nemôže dať do daňových V?

2. Kúpil OA na lízing. Tu viem, že ho zaraďuje iba vo výške istiny bez DPH. Otázka je rovnaká. Prichádza o sumu DPH, alebo si ju môže dať do daňových V formou prevádzkovej réžie?

Mesačné splátky účtuješ do výdavkov neovplyvňujúcich ZD . Na konci roka odpíšeš cez ÚUO príslušný vypočítaný odpis do prevádzkovej réžie cez ID .

Ostatné výdavky - tu postupuj na základe splátkového kalendáru do prevádzkovej réžie to znamená : Dph,úrok,poistné ...neviem presne čo všetko Tvoj kalendár obsahuje .
Evicafa
22.03.06,11:25
Veď práve kvôli tomu paragrafu nespávam. Ja som mu totiž auto zaradila v obstarávacej (istina bez DPH), ale sumu tej odrátanej DPH som mu dávala v mesačných splátkach lízingu do daňových V. Tak som sa to dočítala v Poradcovi 4/2006 str. 219. Nerobila som to teda dobre?
Ďakujem.
Evicafa
22.03.06,11:27
Veď práve kvôli tomu paragrafu nespávam. Ja som mu totiž auto zaradila v obstarávacej (istina bez DPH), ale sumu tej odrátanej DPH som mu dávala v mesačných splátkach lízingu do daňových V. Tak som sa to dočítala v Poradcovi 4/2006 str. 219. Nerobila som to teda dobre?
Ďakujem.

Ziti, srdečná vďaka, predbehla si ma svojou odpoveďou, kým som písala moju. Takže obidvom Vám ďakujem, že budem zase po prebdených nociach spať.
Zita5
22.03.06,11:31
Ja budem citovať záver - e noviny

Otázka :
Živnostník , ktorý nie je platiteľom DPH pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu má zahrnúť DPH do vstupnej ceny obstarávaného majetku alebo nie ?


Odpoveď - záver :
§ 25 odst.6 uvádza , že vždy pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu nie je DPH súčasťou vstupnej/obstarávacej /ceny a to bez ohľadu na skutočnosť ,či:

- daňovník je platiteľom DPH alebo nie je platiteľom DPH
- daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo v sústave podvojného účtovníctva
Evicafa
22.03.06,11:32
A ešte mi prosím k tej tabuľke niekto vysvetlite. Je tam celkový záväzok a potom záväzky rozčlenené na jednotlivé dni. Čo sa má teda pri kúpe auta zaúčtovať do záväzkov? Ja som dala ten celkový záväzok. Lenže keď teraz chcem upraviť ZD za r. 2005 z titulu prechodu na paušálne výdavky v r. 2006, dosť mi to skreslí ZD. Má sa správne zaraďovať ku každému dátumu splátky vždy iba ten čiastkový záväzok a celkový záväzok sa v JÚ nikde neúčtuje?
Prosím, poraďte, neviem ukončiť bez toho DP.


A ako je to teda s tým záväzkom? Dávam ho do záväzkov celý pri kúpe, alebo iba čiastkovo mesačne?
Zita5
22.03.06,11:34
[/size]


A ako je to teda s tým záväzkom? Dávam ho do záväzkov celý pri kúpe, alebo iba čiastkovo mesačne?

Ja uvádzam záväzok celý pri kúpe a zaradení.
Evicafa
22.03.06,11:44
Ja uvádzam záväzok celý pri kúpe a zaradení.

Veď práve, mne sa to zdá tiež správne, pretože iba tak je prehľad o tom, koľko vlastne dlhuje. Lenže v spojitosti s tým mám iný problém, ktorý rozoberám v téme "Paušálne výdavky a predčasné ukončenie lízingu".