vrabec10
24.11.13,17:54
Po rozvode bol v záujme malol.detí byt prisúdený bývalej manželke.Rozsudkom my bolo prisúdené právo bývať v predmetnom byte.Pred dvoma mesiacmi bývalá manželka vymenila zámok a oznámila my že byt je predaný.Na katastri som zistil,že ho odkúpila bývala manželka.Bytové družstvo som vopred upozornil na rozsudok a právo bývania v tom byte.Na LV žiadna ťarcha nie je.Ako mám postupovať?
misoft
24.11.13,17:01
Pár ujasnení: bolo prisúdené užívanie, alebo jej bol prisúdený v rámci rozdelenia majetku? Má to už na LV? Lebo ak na LV figurovalo i tvoje meno - musela by ti 1/2 sumy z predaja vyplatiť (BSM). A mať tvoj súhlas s odpredajom! Ak nebol súhlas - zmluva by sa mohla vyhlásiť za neplatnú.
Ak však v LV je výlučnou vlastníčkou a na ňom ťarcha nie je - asi máš smolu - Rozhodnutie súdu platilo pre ňu - nie však pre nového majiteľa.
vrabec10
24.11.13,18:08
ona je prvým majiteľom po byt. družstve, tak rozhodnutie platí pre ňu.
Mária27
24.11.13,18:24
Rozumiem tomu takto: rozviedli ste sa (prvý súd), zrušili ste spoločný nájom bytu v bytovom družstve (2. súd) s tým, že ďalšou členkou zostala manželka.
Kedy to bolo? Od zrušenia tvojho členstva do troch rokov si mohol požiadať o vyplatenie polovice trhovej hodnoty bytu ako tvoju časť na členskom podiele v družstve. Ak je to dlhšie, manželka sa môže dovolať premlčania.

Ak si mal prisúdené právo bývania, mal si si to dať zapísať do katastra ako vecné bremeno. V každom prípade žiadaj bytovú náhradu, to však môže byť len nájomný byt (na tvoj účet).
vrabec10
24.11.13,18:41
Nemohol som to dať zapísať do katastra lebo vlastníkom bolo ešte bytové družstvo.Teraz je však vlastník bývala manželka.Družstvo som predtým písomne upozornil na daný rozsudok,o čom mám aj doklad.
Mária27
24.11.13,19:01
Ak si mal rozsudok, aj pri vlastníctve družstva sa mohol dať zápis. Ak sa stala ona jedinou členkou, družstvo jej bolo povinné na požiadanie previesť vlastníctvo. Rozsudok je pre ňu stále záväzný, musí ťa v byte strpieť, pokiaľ ti nenájde náhradný byt.
A ako je to s vytrovnaním za byt? Máte vyporiadané BSM? Zahrnuli ste do BSM aj členský podiel? Kedy to bolo?