fullgas1
24.11.13,19:59
Dobrý deň, ako sa postupuje pri vyrovnaní majetku po rozvode keď dom som nadobudol pred sobášom a hypotéku na rekonštrukciu domu sme vybavili až po svadbe. Manželku musím vyplatiť z celej sumy hypotéky alebo len zo splatenej čiastky? Ďakujem.
Mária27
24.11.13,19:04
To, čo ste zo spoločného už zaplatili = vložili do tvojho výlučného majetku, je premetom vyrovnania BSM. Zjednodušene: zo zaplatených splátok jej dáš polovicu ... Zvyšok hypotéky prevedieš na seba.



občiansky zákonník:
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ...
fullgas1
24.11.13,19:10
Ďakujem za promptnú reakciu.
draik
24.11.13,19:44
Nezabudnite na to, že s vyviazaním exmanželky z úverovej zmluvy musí súhlasiť banka.
bubkoch
24.11.13,20:02
zaujimavy prepocet, ale rozhodne nie je spravny ... nikto rozumny by s takym niecim nemohol suhlasit
bubkoch
24.11.13,20:07
spravne by to malo byt takto: rekonstrukciou si zvysil cenu svojho domu z hodnoty A na hodnotu B ... rozdiel B-A nemusi byt rovny výske uveru C ... nech D je aktualna nesplatena cas uveru (nesplatena istina)
potom ty by si mal manzelke vyplatit (B-A)/2 a manzelka by mala vyplatit tebe D/2 ... samozrejme mozte si vzajomne platby zapocitat :-)
to co pise maria by platilo len keby A=B a uver by bol bezúrocny ...
fullgas1
24.11.13,20:07
A aký je správny? To čo píše Mária je celkom logické...
Xanti
24.11.13,20:48
Milý bubkoch, nemyslím si že rekonštrukcia až natoľko dvihne cenu domu alebo bytu, skôr mám pocit ako vidím prerábky, že rekonštrukciu nikto nezaplatí. Najmarkatnejšie je to pri bytoch, ked za rovnakú cenu sa predávajú byty prerobené i neprerobené. A vera rozdiely medzi domami nezrekonštruovanými a zrekonštruovanými tiež nenaberajú takých hodnôt ....
bubkoch
24.11.13,20:52
ale ja nikde nepisem ze sa musela rekonstrukciou zvysit hodnota ... ale ten sposob s vyxplatenim polovice zaplatenych splatok je nezmysel ... predstav si ze sa rekonstrukciou za 10000 hodnota bytu nezvysi ani o cent ... preco by mal vtedy nieco manzelke vyplacat ? ved to je podobny pripad ako keby tie peniaze prepili ... navyse vtedy to bude presne naopak, ona jemu vyplati polovicu istiny ktoru on este bude musiet splatit, resp. nemusi ale potom budu uver nadaslej splacat obaja ak su obaja dlznici ...
Xanti
24.11.13,20:54
Vždy je to o dohode. Mária dala usmernenie, draik takisto a ty tiež, len som doplnila svoj názor na vec.
bubkoch
24.11.13,20:58
ano, v prvom rade je to o dohode ... vsak aj pri deleni BSM sudcu nezaujima kolko ten majetok stal ked sa kupoval, ale jeho hodnota v case zaniku BSM ...
fullgas1
24.11.13,21:42
Keď to tak odhadnem v hrubom, tak by manželka musela ešte mne doplatiť, to je nejaká blbosť... Ako píše Xanti nižšie, cena domu sa nezdvihla o toľko koľko sme doňho investovali... No dúfam v dohodu...
Mária27
25.11.13,08:17
doplnila som paragraf