villant
25.11.13,11:07
Dobrý deň!
moja stará mama žila v rodinnom dome viac ako 40 rokov (mala tam trvalý pobyt). Zomrela v apríli 2011 a moja mama dedila rodinny dom. Teraz ja by som chcela založiť s.r.o, ktorý by mal sídlo v spomínanom dome. Dom by som chcela napisat na moje meno, aby som tam mohla podnikať. Mala by som otázku, kedy a akym sposobom by som mala prepisat dom na moje meno aby moja mama neplatila daň z nehnutelností? Mala by mama mne darovat este pred zalozenim s.r.o, alebo aj potom je to možné? Alebo lepšie je odkupiť nehnutelnosť? Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď!
Kvaka
25.11.13,10:44
Mama nebude platiť pri predaji nehnuteľnosti daň z príjmu. Príjem z predaja jej domu bude od dane oslobodený, keďže mama spĺňa podmienku na oslobodenie, ktorou je doba vlastníctva domu vrátane doby vlastníctva poručiteľa v priamom rade aspoň 5 rokov.
Daň z darovania je dávno zrušená.
Takže môže ti dom darovať, ale aj predať. Ako sa dohodnete.
Ak si myslela na daň z nehnuteľnosti, tak dopĺňam odpoveď.
Ak bude nový vlastník zapísaný na LV do konca roku 2013, tak daň z nehnuteľnosti za rok 2014 platí už nový vlastník. Rozhodujúce je vlastníctvo k 1.1.2014.
marjankaj
25.11.13,11:15
To je pravda, ale daň z nehnuteľností zrušená nebola. Teda niekto ju zaplatiť musí.
Mária27
25.11.13,11:22
Daň z nehnuteľnosti sa platí aj za stavby na bývanie, aj za stavby využívané na podnikanie - rozdiel v sadzbe je vo VZN každej obce.
villant
25.11.13,11:52
Takže ak kúpim nehnutelnosť cielom podnikania (kupnu cenu dám do nákladoch), tak sa daň za nehnutelnosť musí zaplatiť?
Kvaka
25.11.13,11:54
Ak myslela na daň z nehnuteľnosti, tak som doplnila odpoveď.
Kvaka
25.11.13,11:55
Akú daň máš na mysli?
villant
25.11.13,12:00
Rozumiem. Takže daňl z nehnuteľnosti platí vždy vlastník. A v prípade, že mama predá dom s.r.o-ke (ktore vlastnim ja, cize dcéra), tak ona nemusí platiť dan z predaja nehnutelnosti?
marjankaj
25.11.13,12:04
No nehnuteľnosť(teda kúpna cena) nejde do nákladov. Do nákladov môžu ísť iba odpisy, ak ide o odpisovaný majetok.
marjankaj
25.11.13,12:18
Vždy nie. Niekedy platí ten, kto nehnuteľnosť užíva.
villant
25.11.13,12:21
ok. Ale tu dan z predaja nehnutelnosti netreba platit v ziadnom pripade, vsak?
Kvaka
25.11.13,12:23
Daň z príjmu z predaja nebude platiť, máš to v odpovedi. Rozklikni si toto http://www.sora.sk/poradna/platenie-dane-pri-predaji-nehnutelnosti