simonenka
25.11.13,12:18
dobry deň,chcela by som poradiť ohladom naroku na ošetrovne,moj manžel mal uraz a neviem ako to chodi s očr,ja som zamestnana,robila som na skratenu pracovnu dobu ale momentalne som na RD.vypadol nam dočasne prijem manžela.ja som si platila aj DNP ale v oktobri 2012 mi zo zakona zaniklo,nevsťahuje sa na to ošetrovne aj tato davka alebo je na to už neskoro.a prosim ako sa postupuje pri tom vybavovani očr.ďakujem pekne.a počas RD mi nemocenske z prace netrva?
ivka70
27.11.13,06:53
Cerpat OCR je mozne len z existujuceho poistenia, kedze to tvoje dobrovolne uz zaniklo, nemas OCR z coho cerpat. musela by si sa vratit do prace a potom by ti narok na OCR vznikol z poistenia z prace.
veronikasad
27.11.13,06:55
Podmienkou nároku na ošetrovné z dobr.poistenia je doba poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Ak túto podmienku ešte splňaš, je potrebné pred začiatkom OČR prihlásiť sa na celý balík poistenia (bez poistenia v nez.) z min. vymer.základu na reg.liste FO. SP prepláca 10 kal.dní - počas tejto doby poistné neplatíš, zaplatíš len za jeden deň pred začiatkom OČR-ky. Nezabudni sa po skončení OČR (posledným dňom trvania) z dobr.poistenia odhlásiť.
tictac7
27.11.13,07:27
Naposledy upravil simonenka : Dnes at 09:26
a počas RD mi nemocenske z prace netrva?

nie
veronikasad
27.11.13,07:34
Počas RD je nem.poistenie z prac.pomeru prerušené. Tak ako píše Ivka, musela by si ukončiť RD u zamestnávatela (nárok na rod.príspevok nezaniká) a po nástupe do práce isť na OČR-ku. Neviem, či sa ti to na 10 dní oplatí ...
simonenka
28.11.13,16:32
ďakujem,takže zaniklo mi 30.10.2012 takže by to ešte šlo.kolko sa to plati,a neposielaju kontrolu kedže by to bolo asi jeden deň?ja som z toho DNP čerpala matersku,neovplivni to a prosim vas kolko by nam to vyšlo na deň? budem rada s čim kolvek ďakujem
veronikasad
28.11.13,16:39
Na jeden deň potrebuješ OČR-ku ? Alebo som to zle pochopila ? Počas OČR-ky chodia zo SP rovnako kontroly ako pri PN-ke.

Minimálny vymer.základ pre dobr.poistenie je 393€, za jeden deň by si zaplatila cca 4,5€. Počas doby ošetrovania, max.10 kal.dní sa poistné neplatí.
simonenka
28.11.13,18:16
nie na jeden deň,myslela som ten jeden deň poistiť sa a potom napisať očr,tak by nam z toho niečo vyšlo kedže sa do tych dvoch rokov mestime,teda ak dobre ratam.je mi jasne že kontroli chodia aj pri očr ja len že to bude tak nahle po založeni poistenia ale asi to tak chodi čo čitavam na forach.pisala som o radu vo viacerich diskusiach ale iba vy ste sa mi ozvali,ďakujema len tak zo zvedavosti kolko je z max.?
veronikasad
28.11.13,18:22
Na dávku z maxima potrebuješ 26 týždňov nového DNP - čo nesplňaš. Prihlás sa z minima, do 31.12. je min. vymer.základ 393€, ošetrovné je 55 % po dobu 10 kal. dní, t.j. cca 131€. x 0,55 = 72€
simonenka
29.11.13,09:31
ďakujem pekne pomože aspoň niečo.
simonenka
05.12.13,07:32
prosim vas a kedy by som mohla poprosiť doktorku na vypisanie,už som sa prihlasila kolko dni mam tomu nechať?ďakujem
simonenka
11.12.13,12:45
prosim vas ako to je s tou očr pani doktorka mi povedala že v oktobri sa to zmenilo zo 10 dni na max.6 dni.ako to teda je?ďakujem
ivka70
11.12.13,13:35
Doba poskytovania
nárok na ošetrovné vzniká od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa
nárok na ošetrovné zaniká
dňom skončenia potreby osobného a celodenného ošetrovania alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa (najviac 10 kalendárnych dní)
dňom smrti poistenca
http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
simonenka
12.12.13,09:31
ďakujem
Katy a R
12.12.13,09:43
nezabudni zaplatiť poistné - ak si sa prihlásila v decembri - tak najneskôr do 8.1.2014 (inak by to bolo zbytočné)