lynn
25.11.13,11:24
Chcela by som poprosiť o radu v nasledovnej problematike. Sme lyžiarsky klub a zvažujeme zamestnať pokladníčku na dobu určitú. Pokladníčka však bude pracovať podľa počasia. Môže sa stať, že v mesiaci neodpracuje ani hodinu. Čo v takomto prípade, aké sú naše povinnosti voči pracovníčke ohľadom výplaty-kedže neodpracovala ani hodinu, môže nezarobiť nič alebo sa na ňu vzťahuje, že jej máme vyplatiť minimálne minimálnu mzdu /napr. 1,94/hod.? Podľa zmluvy zarobí 3€/hodinu. Alebo uvažujeme úplne nesprávne a máme takúto osobu možnosť zamestnať len na dohodu a v tom prípade neriešime inštitút minimálnej mzdy a zaplatíme ju podľa počtu odpracovaných hodín? Ďakujem pekne za každú radu.
Enyma
25.11.13,11:38
Ak uzavriete pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú, jej rozsah pracovného času musí byť uvedený v pracovnej zmluve, ak nemáte pre ňu prácu musíte jej vyplatiť aspoň 50 % priemerného zárobku - § 142 - nepriaznivé poveternostné vplyvy, nemôžete jej nič nezaplatiť porušili by ste zákonník práce, to nie je problém pokladníčky, že nemáte pre ňu prácu. Dohoda o pracovnej činnosti je 10 hodín týždenne - táto sa môže uzatvoriť na prácu pokladníčky - čo znamená opakujúca sa činnosť, minimálna mzda hodinová sa vzťahuje podľa ZP aj na dohodárov.