Dana7
22.03.06,11:12
Prosím Vás o radu, nezisková organizácia vznikla v septembri 2005 a zaoberá sa športom. Obrat je zanedbateľný. V akej sústave má viesť účtovníctvo? Môže aj jednoduché?

A druhá otázka. Kedy prípadne pre takúto organizáciu nie je možné viesť jednoduché, ale musí viesť podvojne / za akých podmienok je to nutné/. Ďakujem
anka1
17.07.07,13:36
[quote=Dana7;210877]Prosím Vás o radu, nezisková organizácia vznikla v septembri 2005 a zaoberá sa športom. Obrat je zanedbateľný. V akej sústave má viesť účtovníctvo? Môže aj jednoduché?

Ja mám takú istú otázku. Nevie niekto poradiť?
Kazu
17.07.07,14:02
Videla som účtovníctvo jedného futbalového klubu a viedli JÚ
Melnick
17.07.07,17:10
Občianske združenie môže viesť JU len vtedy ,ak nepodniká a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 mil. Sk. Pre vedenie JU v organizáciach, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania platí Opatrenie MF č. 22 602/2002-92 zo 16.12.2002
rastom
18.07.07,08:08
Súhlasím s Melnick-om.
Viedol som také účtovníctvo. Jednoduché - jednoznačne.
Akonáhle začnú vyvíjať akúkoľvek podnikateľskú činnosť, tak treba podvojné.
(samozrejme treba sledovať aj výšku obratu.)
Sarah1
15.10.07,10:24
Jednoduché účtovníctvo.
Podvijné pri kombinovanom príjme t.j. príhmy podľa stanov + príjem z podnikania.
majernikova
23.11.07,17:34
...ako je to s DPH-čkou, pri n.o.?
Ďakujem
katjab
17.12.07,19:38
Ak v posledných 12 mesiacoch príjmy z podnikania sú vyššie ako 1.500.000,- musíš sa prihlásiť ako platca DPH na DÚ.
Určíš koeficient podľa zákona o DPH, § 50, ktorý taktiež nahlásiš písomne na DÚ, lebo sa staneš platcom DPH s koeficientom.
victoria
17.12.07,19:54
Pozor do obratu nevstupuju len prijmy z podnikania.
katjab
17.12.07,20:11
Do obratu vstupujú len príjmy z podnikania.
Viem to presne zo školenia, na ktorej pednášala Dr. Groszová
raya1
18.12.07,05:36
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa ods. 2 bez ohľadu na účel alebo výsledok tejto činnosti.

Ekonomická činnosť ( podnikanie)je každá činnosť , z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosti výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohosp. činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osob. predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť.
Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účel dodahovania príjmu z tohto majetku.

Takže do obratu pre DPH sa okrem príjmov z možnej podnikateľskej činnosti počítajú aj príjmy z prenájmu vlastného hmotného alebo nehmotného majetku.

Do obratu sa nepočítajú príjmy z hlavnej činnosti, členských príspevkov, grantov, darov, 2% dane a z eurofondov.
victoria
18.12.07,11:48
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa ods. 2 bez ohľadu na účel alebo výsledok tejto činnosti.

Ekonomická činnosť ( podnikanie)je každá činnosť , z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosti výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohosp. činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osob. predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť.
Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účel dodahovania príjmu z tohto majetku.

Takže do obratu pre DPH sa okrem príjmov z možnej podnikateľskej činnosti počítajú aj príjmy z prenájmu vlastného hmotného alebo nehmotného majetku.

Do obratu sa nepočítajú príjmy z hlavnej činnosti, členských príspevkov, grantov, darov, 2% dane a z eurofondov.

Ďakujem Zuzanka, presne takéto spresnenie prijmov, ktore vstupuju do obratu DPH som mala na mysli :-)
Dobroslava
31.12.07,13:34
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa ods. 2 bez ohľadu na účel alebo výsledok tejto činnosti.

Ekonomická činnosť ( podnikanie)je každá činnosť , z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosti výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohosp. činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osob. predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť.
Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účel dodahovania príjmu z tohto majetku.

Takže do obratu pre DPH sa okrem príjmov z možnej podnikateľskej činnosti počítajú aj príjmy z prenájmu vlastného hmotného alebo nehmotného majetku.

Do obratu sa nepočítajú príjmy z hlavnej činnosti, členských príspevkov, grantov, darov, 2% dane a z eurofondov.
Pekný deň,
účtujem neziskové organizácie /športové kluby/, ktoré nie sú založené za účelom podnikania. Máme príjmy z členských príspevkov, nejaký ten príjem od mesta a 2 % z daní a ešte v sezóne nejaké upratovacie práce. Vedieme JU.
Ak som dobre rozumela - toto všetko nie je predmetom dane z príjmov.
Naše príjmy nepresahujú za kal. rok viac ako 300 tis. Sk. Zmenila sa táto hranica na 1 500 tis. Sk ? Môžeme naďalej viesť JU ?
)Dakujem za odpoveď.
victoria
01.01.08,09:49
Môžete viesť jednoduché účtovníctvo pokiaľ váš obrat neprekročil 3 milióny a pokiaľ nepodnikáte.
Dobroslava
04.01.08,09:41
Môžete viesť jednoduché účtovníctvo pokiaľ váš obrat neprekročil 3 milióny a pokiaľ nepodnikáte.
Ďakujem za odpoveď, ale v niektorom inom príspevku na tejto stránke som sa dočítala, že to je pre všetkých rovnaké, to znamená, že aj pre neziskovky aj pre SZČO platí rovnaký obrat, a to 1 500 000,- SK. Tento rok prvý krát účtujem aj neziskovky /športové oddiely/ a aj SZČO podnikajúca v JU. Platí výška obratu teda aj pre neziskovky, aj pre SZČO? Ďakujem.
KvetkaK
04.01.08,09:52
Ďakujem za odpoveď, ale v niektorom inom príspevku na tejto stránke som sa dočítala, že to je pre všetkých rovnaké, to znamená, že aj pre neziskovky aj pre SZČO platí rovnaký obrat, a to 1 500 000,- SK. Tento rok prvý krát účtujem aj neziskovky /športové oddiely/ a aj SZČO podnikajúca v JU. Platí výška obratu teda aj pre neziskovky, aj pre SZČO? Ďakujem.

Obrat 1 500 000,- Sk bol spomínaný v suvislosti s DPH, že kedy je povinnosť sa registrovať.
Dobroslava
04.01.08,09:55
Obrat 1 500 000,- Sk bol spomínaný v suvislosti s DPH, že kedy je povinnosť sa registrovať.
Asi nerozumiem ...
victoria
04.01.08,15:46
Pekný deň,
účtujem neziskové organizácie /športové kluby/, ktoré nie sú založené za účelom podnikania. Máme príjmy z členských príspevkov, nejaký ten príjem od mesta a 2 % z daní a ešte v sezóne nejaké upratovacie práce. Vedieme JU.
Ak som dobre rozumela - toto všetko nie je predmetom dane z príjmov.
Naše príjmy nepresahujú za kal. rok viac ako 300 tis. Sk. Zmenila sa táto hranica na 1 500 tis. Sk ? Môžeme naďalej viesť JU ?
)Dakujem za odpoveď.

Mam taky pocit, ze sa v tomto prispevku miesali dve rozne temy a dva rozne obraty. Diskutovali sme o hranici obratu 1,5 miliona za poslednych 12 kalendarnych mesiacov - tento obrat plati pre povinnost registrovat sa za platcu dane z pridanej hodnoty. Dalsia cast otazky sa tykala moznosti dalej viest jednoduche uctovnictvo. Na to aby ste nadalej mohli viest jednoduche uctovnictvo nemozete prekrocit obrat 3 miliony korun prijmov a nepodnikat.
MAISI
18.01.08,11:50
Dobrý deň.
Sme nezisková organizácia športový motocyklový klub. Vedieme JÚ.
Mám takú otázku.
Je možné sa dobrovoľne registrovať ako plátca DPH aj
keď máme príjmy len zo sponzorských darov, reklamy a 2% z dane.
Obrat máme cca 600 000.- Sk.
A keď by sme mali tú možnosť registrovať sa ako plátca DPH, môžeme naďalej viesť JÚ?
victoria
18.01.08,12:29
§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Na základe týchto paragrafov je jasné, že na vstupe by ste si mohli uplatňovať DPH iba z prenájmu majetku alebo z podnikateľskej činnosti a pokiaľ vykonávate aj hlavné činnosti za účelom ktorých ste vznikli je jasné že by ste museli používať koeficient. Keďže píšete že príjmy máte iba darov, reklamy a 2% dane je jasné že ak fakturujete reklamu, na výstupe by ste mohli fakturovať DPH iba k týmo príjmom. Znamená to každopádne koeficientovanie a dosť zložité a ja osobne v tom nevidím žiadnu výhodu a dôvod prečo by ste to mali dobrovoľne urobiť.
MAISI
18.01.08,13:10
Reklamu mi robíme na základe "Zmluvy o reklame" to znamená že pri našej športovej činnosti, teda počas pretekov, máme na pretekárskom motocykli, oblečnení jazdca a prepravnom vozidle reklamy, týmto tie firmy propagujeme počas pretekov.
Ale nám sa jednalo hlavne keby sme boli zaregistrovaný že motocykle, ktoré využívame počas pretekov, by sme mohli nakupovať tak, že by sme si mohli uplatńovať DPH na vstupe.
MAISI
18.01.08,13:18
A este som nerozumela tomu koeficietovaniu. To predsa platilo len v minulom roku, keď bolo 300 000.- oslobodených od dane. Vtedy sa robili výdavky pomerom k príjmom keď sa robila aj reklama, ktorá sa zdaňuje. A pre rok 2007 už nie je 300 000.- oslobodená čiastka od dane.
shureido
18.01.08,13:22
Ja mam tiez otazku. Uctujem sportovy klub v JU. od januara 2008 ma ZL na podnikanie - nakup a predaj v rozsahu volnej zivnosti. Môzem ostat uctovat v JU ? za akych podmienok musim zacat v PU??
Vdaka
victoria
18.01.08,13:26
A este som nerozumela tomu koeficietovaniu. To predsa platilo len v minulom roku, keď bolo 300 000.- oslobodených od dane. Vtedy sa robili výdavky pomerom k príjmom keď sa robila aj reklama, ktorá sa zdaňuje. A pre rok 2007 už nie je 300 000.- oslobodená čiastka od dane.

Ja som mala na mysli cinnosti oslobodene od DPH a nie od dane z prijmu kedze si sa pytala na dan z pridanej hodnoty.
victoria
18.01.08,13:29
Reklamu mi robíme na základe "Zmluvy o reklame" to znamená že pri našej športovej činnosti, teda počas pretekov, máme na pretekárskom motocykli, oblečnení jazdca a prepravnom vozidle reklamy, týmto tie firmy propagujeme počas pretekov.
Ale nám sa jednalo hlavne keby sme boli zaregistrovaný že motocykle, ktoré využívame počas pretekov, by sme mohli nakupovať tak, že by sme si mohli uplatńovať DPH na vstupe.

Pri DPH platí jedno pravidlo - pokiaľ si chcem niečo uplatniť na vstupe musím to na druhej strane zdaniť na výstupe. Pokiaľ by ste si chceli uplatniť DPH z nákupu motocyklov na vstupe - deklarovali by ste tým že ich zakupujete pre podnikateľskú činnosť a nie kvôli tomu že ste motocyklový klub. V tom prípade by ste mali na výstupe fakturovať firmám reklamné služby, mať živnostenské oprávnenie a odvádzať z toho DPH na výstupe.
victoria
18.01.08,13:35
Ja mam tiez otazku. Uctujem sportovy klub v JU. od januara 2008 ma ZL na podnikanie - nakup a predaj v rozsahu volnej zivnosti. Môzem ostat uctovat v JU ? za akych podmienok musim zacat v PU??
Vdaka

Pokiaľ podnikáte mali by ste účtovať v podvojnom účtovníctve. začala by som od 1.1.2008 bude to jednoduchšie.

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,

Pokiaľ máte len živnostenský list a ešte ste ho v predchádzajúcom roku nepoužili, použijete ho prvýkrat počas a získate na základe neho príjmy z podnikania, vyplýva pre vás povinnosť účtovať v podvojnom až od budúceho roka, ale ja by som tak urobila asi už radšej od 1.1.2008
MAISI
18.01.08,13:45
Už teraz asi tomu rozumiem, v tom prípade, keď tie motocykle nakupujeme pre vlastnú činnosť, pre ktorú sme zriadení, nemôžeme byť plátcami DPH nakoľko to nie je na podnikateľskú činnosť. Ale tá naša reklama tiež nie je podnikanie-nie je pravidelná činnosť.
victoria
18.01.08,13:51
V momentálnej situácii pre vás možno reklama nie je podnikateľskou činnosťou, uviedla som to ako príklad keby ste chceli uplatňovať na vstupe daň z pridanej hodnoty z nákupu motocyklov. Každopádne príjem z reklamy musíte zdaniť daňou z príjmu.
MAISI
18.01.08,14:04
To mi je jasné to aj tak robím.
Inak veľmi pekne ďakujem, že ste sa mi venovali čas.
Kristina27
16.02.08,10:37
Aké účtovníctvo má viesť osoba, ktorá je zapísaná ako nezisková organizácia /špeciálno-pedag. poradňa/, má pridelené DIČ začínajúce sa 20xxxxxxxx?

Táto osoba má aj ŽL ako FO /poradenstvo/, čiže podniká, príjmy si delí ta tie z podnikania a na tie, ktoré dosiahla ako nezisková org. Ak jej budem viesť neziskovke PÚ, budem postupovať podľa Postupov účtovania pre neziskové organizácie - opatrenie MF SR č. 20896/2003-92?

Ďakujem za každú radu. Vôbec neviem, ako začať.
Kristina27
16.02.08,16:22
Neúčtuje nikto neziskovku napr. Levice a okolie?
Potrebovala by som čo-to vidieť v praxi.
Kristina27
26.02.08,07:59
Majiteľka neziskovky sa chce u seba zamestnať. Ako to urobiť, má sa správať ako zametnanec a zamestnávateľ?
Alebo existuje také niečo ako konateľ v SRO zamestnatný na základe mandátnej zmluvy a platí odvody len do ZP?
katjab
04.03.08,08:18
Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby registrovaná od 01.07.2002. Hlavnou činnosťou organizácie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
V októbri 2002 mala zmenu v registri neziskových organizácii a doplnenie druhu všeobecne prospešných služieb:
- dopravná zdravotná služba a rýchla lekárska pomoc
- prenájom nebytových priestorov.
V septembri vydaný ŽL na vykonávanie ohlasovacej živnosti.
1. Dopravná služba v zdravotníctve
2. prenájom nebytových priestorov.
Od 01.05.2005 je platcom DPH, nakoľko z podnikateľskej činnosti t.j.Doprava+nájom obrat bol vyšší ako 1.500 tis.
Platcami DPH sme sa stali s koeficientom, nakoľko poskytovanie zdravotnej starostlivosti /hlavná činnosť/ je oslobodená od DPH.

Otázka znie?
V prípade keď mám doplnené do registra prenájom nebytových priestorov, môžem to brať tiež ako hlavná činnosť, alebo podnikanie lebo mám nato aj ŽL?

Do 31.12.2007 faktúry za prenájom som vystavovala nasledovne:
- za prenájom priestorov /oslobodené/
- služby súvisiace s prenájmom s DPH.

Otázka znie?
Od 01.01.2008 chcela by som faktúrovať jednou položkou na prenájom nebytových priestorov celú čiastku /čiže bez DPH/.
V tom prípade by som neuplatňovala DPH ani z energie, z plynu ani zo služieb samozrejme s koeficientom. Môžem takto urobiť?

Bolo by pre mňa jednoduhšie pri takom obrate, čo ani nerada prezradím.
Kto robí s koeficientom, asi pochopí o čo mi ide.

Victoria, čakám odpoveď a ďakujem za e-mail.
lu_lu
13.03.08,19:30
Už teraz asi tomu rozumiem, v tom prípade, keď tie motocykle nakupujeme pre vlastnú činnosť, pre ktorú sme zriadení, nemôžeme byť plátcami DPH nakoľko to nie je na podnikateľskú činnosť. Ale tá naša reklama tiež nie je podnikanie-nie je pravidelná činnosť.
myslim, ze prijem z reklamy je jednoznacne prijem z podnikatelskej cinnosti. Ekonomicku cinnost necharakterizuje pravidelnost, ale cinnost vykonavana na dosiahnutie zisku. ZIVNOST = sustavna cinnost vykonavana na vlastnu zodpovednost na dosiahnutie zisku. Inymi slovami, kedze v tejto reklame nepodnikate pravidelne, nepotrebujete zivnostenske opravnenie. Napriek tomu to je prijem z podnikatelskej cinnosti, z toho vyplyva povinnost viest podvojne uctovnictvo a odvadzat dane..... moze sa vyjadrit odbornik?
lutka
13.03.08,20:33
Ahojte,ja mám tiež problém s obč.združením. Asi tomu vôbec nerozumiem. Príjem zdaňovaný a nezdaňovaný. Zdaňovaný by bol iba vtedy, ak by malo OZ živnostenský list alebo aj bez neho? Dakujem.
victoria
13.03.08,20:59
V OZ existuju zdanovane prijmy aj napriek tomu ze OZ nema zivnostensky list. Prijem z reklamy je danovym prijmom bez toho ze OZ ma alebo nema zivnostensky list.
lu_lu
15.03.08,12:39
V OZ existuju zdanovane prijmy aj napriek tomu ze OZ nema zivnostensky list. Prijem z reklamy je danovym prijmom bez toho ze OZ ma alebo nema zivnostensky list.
Je spravne moje chapanie:

zdanitelny prijem v n.o. = podnikanie?

(Pytam sa kvoli tomu, ci ma neziskova organizacia, ktora ma zdanitelny prijem z reklamy POVINNOSŤ viesť podvojné účtovníctvo. Zákon hovorí, že n.o. može viesť JU, ak (okrem iného) nepodniká... je pre tento účel príjem z reklamy podnikanie?)
eva24
25.03.08,23:15
Mám neziskovú organizáciu pedagogicko psychologickú poradňu. Vznikla v auguste 2007. Účtujem jednoduché účtovníctvo robím DP za rok 2007??
Ďakujem za odpoveď