AdaMtiM
25.11.13,13:45
Je nárok na odpočet DPH pri kúpe auta v 1/2013 ak sa s.r.o. rozhodla nezaradiť auto do podnikania? Ako postupovať v prípade jeho predaja v 10/2013 - bude predaj s DPH? Ďakujem.
KEJKA
25.11.13,13:11
nárok na odpočet uplatníš z titulu, že máš faktúru so všetkými náležitosťami. Pri predaji zasa odvedieš DPH z predajnej ceny.
marjankaj
25.11.13,13:14
A kto má to auto v majetku, keď nie SRO?:eek:
AdaMtiM
26.11.13,06:41
Včera som volala na drsr do BB a pani mi tvrdila, že nárok nemám lebo nespĺňam podmienky § 49-51 a keď som pozrela § 49, odst. 2 a 5, tak asi má pani pravdu....ibaže tu sa hovorí a hmotnom majetku odpisovanom a auto som neodpisovala. Len keď uvažujem, že kúpi firma auto a zaradí ho až o pol roka, čo v tomto prípade s DPHčkou z kúpy.... pri kúpe si neuplatní a potom po zaradení dodatočne uplatní za január? Ja som uplatnila pri kúpe, lebo sa malo riadne využívať auto pre podnikanie ale po mesiaci mi konateľ povedal, že ho nemám zaraďovať a na DPH som už potom prizabudla a pri predaji zaťažila predaj DPH tiež lebo som si odpočítala DPH pri kúpe, len neplatíme daň z motorových vozidiel a obávam sa, že kontrola mi potom spätne dorubí túto daň, lebo zistí, že som si uplatnila odpočet DPH z kúpy ...... PZP som dala ako nedaňové náklady a iné náklady neboli na toto auto. Tak neviem, či zaplatiť aj tú daň z MV alebo podať dodatočné za január a zrušiť odpočet z kúpy ako radila daňováčka. Ešte je čas sa rozhodnúť, prosím poraďte ešte.
AdaMtiM
26.11.13,11:57
áno s.r.o ale nevyužíva ho na podnikanie......
marjankaj
26.11.13,12:05
Takže si ho účtovala ako zásoby?
AdaMtiM
27.11.13,05:50
účtovala som o nákupe - 501-KM /krátkodobý majetok, lebo cena bola nízka/ - nedaňové náklady, rovnako poistka na nedaňové a nebude sa platiť ani daň z MV na toto auto..... - neplatíme daň z motorových vozidiel ale obávam sa, že kontrola mi potom spätne dorubí túto daň, lebo zistí, že som si uplatnila odpočet DPH z kúpy a bude teda z tohto usudzovať, že auto sa predsa len využívalo na podnikanie keď som uplatila odpočet
Tweety
27.11.13,05:57
Na aký účel ste ho potom kúpili, keď nie na podnikanie?
AdaMtiM
27.11.13,06:30
pôvodne sa malo využívať na podnikanie, ale zákazka padla a po 9 mesiacoch ho firma predala, šlo o užitkové nákladné auto. Myslím, že pre pár eur DPHčky na odpočte bude musieť firma raz doplatiť daň z motorových vozidiel, čo nie je málo - oveľa viac ako cena auta.... asi podám dodatočné DPH a zruším ten odpočet...ak to urobím - v prípade že nebol nárok na odpočet pri kúpe, nemala byť ani predajná cena zaťažená DPH však? Predali sme ale s DPH..... och
Tweety
27.11.13,06:32
AdaMtiM (Dnes 08:30) pôvodne sa malo využívať na podnikanie, ale zákazka padla a po 9 mesiacoch ho firma predala, šlo o užitkové nákladné auto

Potom riadne, nákup je daňovým nákladom s uplatnením odpočtu dph(ak máte doklad od platiteľa). Pri predaji tiež uplatniť dph.
AdaMtiM
27.11.13,11:34
Vďaka a čo tá daň z motorových vozidiel.... máme či nemáme platiť?
Tweety
27.11.13,11:35
AK ho v podnikaní nepoužívate, tak nie.