bororo45
25.11.13,16:18
moja ex manzelka stale neplati a vyhyba sa plateniu vyzivneho,bola zato aj sudne trestana a odsudena,,teraz je doma a stale sa vyhovara a posiela mi iba 20 alebo aj menej eur..jej stanovena vyska je pritom 50e a plus mi ma posielat aj zameskane,,co predstavuje zhruba sumu 2500eur,,,myslim si ze tieto peniaze uz asi nedostanem od nej tak preto sa pytam ci je mozne to riesit formou takou zeby sa to dalo strhavat jej rodicom...dakujem za odpoved..
tictac7
25.11.13,15:42
nie





takže, oprava, že vraj áno....fakt sa čudujem....
arizona
25.11.13,16:02
Ano, je to mozne.
Ale musis to riesit sudne.
Candice
25.11.13,19:30
Niesom odborník, takže moje informácie môžu byť nepresné (kludne ma opravte, mojim zdrojom sú iba dokumenty na google), ale tiež som nedávno na túto tému hladala informácie. A podla toho čo som našla, prechádza povinnosť platiť alimenty na starých rodičov iba v striktne odôvodnených prípadoch - vtedy sa ale táto povinnosť netýka iba exmanželkiných rodičov, ale aj vašich. Posudzujú sa majetkové pomery a schopnosť platiť všetkých starých rodičov dieťaťa a kludne to môže dopadnúť aj tak, že exmanželkini rodičia nebudú musieť platiť nič, a tých vašich by súd zaviazal prispievať na dieťa. Je potom už vecou každého, či mu za to stojí súdiť sa s vlastnými rodičmi o živenie svojho dieťaťa.
arizona
25.11.13,19:39
Ja som tym procesom presla.Davala som navrh na sud a ziadala som ,aby vyzivne vyplacali rodicia byv.manzela. Sud mi to bez problemov schvalil. Mojich rodicov nik neskumal,ani ich nik nespominal pocas jednania...ved v navrhu som predsa neziadala vyzivne od nich,ale od rodicov otca dietata, ktory vyzivne neplatil.
Ferdosondo
26.11.13,05:21
Arizona tak toto ma zaujalo.
Na základe čoho sú starí rodičia povinní platiť výživné za svojho syna na vnuka? Ešte si viem predstaviť, ak je otec dieťaťa neplnoletý. Ale ak má viac ako 18, mal by mať aj priamu zodpovednosť iba on, nie? Pripadá mi to divné.
dmc
26.11.13,06:43
Tiez ma tato tema zaujala a ak ma niekto vedomost poziadal by som na nejaky odkaz - paragrafove znenie kde sa pojednava o uvedenej vyzivovacej povinnosti prechadzajucej z povinneho na jeho rodicov
avalik
26.11.13,06:47
Zákon o rodine

Tretí oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

§ 68

Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.

§ 69

(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.

(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.

§ 70

Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.
bororo45
26.11.13,06:56
dakujem vsetkym za odpovede ,fakt mi to ujasnilo situaciu,,,,este raz dakujem a budem rad ked sa este niekto ozve a ujasni to ak ma niekto takyto problem..pekny den..
arizona
26.11.13,07:55
samozrejme,otec dietata bol plnolety
marjankaj
26.11.13,09:23
Dá sa tomu rozumieť aj takto?
Ak potomok nemôže plniť svoju vyživovaciu povinnosť(je mŕtvy), tak povinnosť prechádza na predkov?