skypie7
25.11.13,18:41
Dobry den, potrebovali by sme poradit. Situacia: kupili sme nehnutelnost v roku 2008, vsetko vysporiadane v 1/1. momentalne (od r. 2012)vedieme sudny spor so zalobkynou (susedny pozemok s chalupou) o urcenie vlastnickych prav, pretoze pani ziada vratit na jednej nasej parcele (pozemok je rozdeleny na viacero parciel) podiel cca 1/25- 2m2. Pani podpisala (okrem nej dalsich 5 ludi) v r. 2002 notarsku zapisnicu, ze suhlasi na zaklade davnej delby z r. 1922 - 1935 s prepisom nehnutelnosti na predchadzajuceho majitela (od ktoreho sme to kupili, ktory medzicasom zomrel a taktiez on podpisoval jej a mal podiel v jej pozemku, dokonca vacsi). v tej notarskej zapisnici sa uvadza taktiez, ze nehnutelnost nadobudol neformalnymi darovacimi zmluvami od svojich rodicov v r. 1965 a ti to nadobudli na zaklade davnej delby v r. 1922-1935. dokonca sa ta davna delba spomina aj v dedicstve na zaklade ktoreho ziskala pani susedny pozemok. Problem je, ze sudca nam na prvom pojednavani dal jasne najavo, ze prehrame... jednoducho zmietol davnu delbu zo stola, neuznal ju (teda na nasej strane), neuznal ziadne doklady, kde sa ta davna delba spomina (uz v 70-tych rokoch bol zakresleny stav v kat. mape), ani tie co podpisala sama zalobkyna, pri vypovedi odpovedala "neviem", dokonca "nevie" ani ako nadobudla ona svoj pozemok, ani ci nas predchdazajuci majitel tam ma teraz podiel, no nic. sudca od nas vyzaduje svedkov, ktori si tu davnu delbu pamataju (nemozne).( ti co podpisovali zmluvy a notarske zapisnice, su pre neho mladi)
potrebujeme najaky podobny sudny spor, ci niekto neviedol, nejaku fintu F, radu, neviem co, ako postupovat dalej. ak nahodou prehrame, je mozne poziadat o vyclenenie toho jej podielu, ale ci to sud uzna (lebo ona chce tadial viest pristupovu cestu). ak nie, ake mame prava na nasom vlastnom kupenom pozemku?, totizto ten je pre nas strategicky.tou pristupovkou by zatarasila vlastne cely pozemok, nemohli by sme tam nic skladovat, parkovat, na co presne ten pozemok vyuzivame a inde tu moznost nemame.

Dakujem
Ice dive
25.11.13,17:57
z celej otázky nie je zrejmé, kto je zapísaný v katastri ako vlastník pozemku? máte geometrický plán? máte list vlastníctva? vy ste nadobudli kúpou na základe údajov z katastra? ako nadobudol nehnuteľnosť pôvodný vlastník, aký dôvod o určenie vlastníctva uvádza daná pani? užívala daný pozemok? Sudca Vás nemôže len tak zbaviť vlastníctva daného pozemku, právo vlastniť je garantované aj ústavou... aký má dôvod že požaduje 1/25tinu - 2m2... čo je pre vás na tých 2 metroch strategické???
skypie7
25.11.13,20:05
Na LV sme zapisani my. mame GP, LV, kupili sme to na zaklade vypisu z katastra, kde neboli uvedene ziadne tarchy. Pravny predchodcovia povodneho vlastnika to nadobudli v r. 1922 na zaklade neformalnych zamennych zmluv, cize k zapisu vlastnickych prav nedoslo, predmetne parcely uzivali ako vlastne az do r. 1965, kedy ich darovali neformalnymi darovacimi zmluvami pravnym nastupcom. na zaklde tychtoskutocmosti boli spisane v r. 2002 notarske zapisnice o prevodde nehnutelnosti a vysporiadani majetku, ktoru podpisalo 6 ludi, medzi nimi aj dotycna pani. tam vlastne aj priznava, ze ten pozemok je v uzivani od roku 1922 a na zaklade davnej delby v tach rokoch je nas predchotca pravoplatny majitel 1/1. no ta si neskor uvedomila, ked sme to kupili, ze si vlastne zrusila pristup k svojej parcele, lebo povodnych pristupov sa vzdala este v predchadzajucich rokoch, preto teraz chce naspat svoj podiel, no a sudca nas prekvapil tym, ze neuznal tu davnu delbu (cize akoby tie pozemky nikdy neboli delene) a jednoducho vyzera to tak, ze dostane naspat na nasej parcelel ten svoj podiel. cim sa stane pravoplatnym majitelom a my sme v tom pripade v nevyhodnej pozicii, bo ona to chce vyuzivat na prejazd a tym padom my tam nemozeme ni skladovat ani parkovat( na co vyuzivame tu parcelu, bo kurime drevom, a nijak inak sa to riesit neda), my by sme jej tie dva metre dali, ale to ona samozrejme nesuhlasi. lebo jej ide o spoluvlastnictvo. jednoducho inde nemame to drevo kam dat a parkovat taktiez a tym ju vlastne budemem blokovat v prejazde, okrem ineho.
este musim napisat, ze tak isto ako ona jemu aj povodny majitel podpisoval jej, dokonca este vacsii podiel. v jej dome nik nebyva uz viac ako 30 rokov a povodnej pristupovej cesty sa vzdala v dedicskom konani, lebo si myslela, ze moze chodit cez, teraz uz nas, pozemok, lebo tam tiez nik dlhodobo nebyval.
Mária27
26.11.13,10:22
Nedarí sa mi to dať do príspevku - vraj som to už poslala ...
Ak má tento sudca takýto názor, druhý sudca môže mať iný názor, tak sa pokúšajte ďalej. Tá motárska zápisnica mohla potvrdiť zámennú zmluvu. Všetky doklady môžu svedčiť o vydržaní ...
Prikladám ti jeden judikát, skús si vyhľadať viac na stránke ústavného súdu, najvyššieho súdu, na jaspi judikatúru aj rozhodnutia súdu
Mária27
26.11.13,10:28
príloha
Ice dive
26.11.13,19:28
v podstate vidí sa mi to tak,že jediné o čo jej ide je mať prejazd k svojej parcele... má možnosť sa dostať k tejto parcele aj inakadiaľ? ďalšia vec namietal by som na súde, že som dobromyselľný vlastník, ktorý nadobudol danú vec na základe výpisu z katastra t.j. dožadoval by som sa súdnej ochrany... sudca Vás len tak ľahko nemôže zbaviť vlastníctva nadobudnutého na základe legálnych prostriedkov... a v roku 2002 bol už systém zavedený t.j. daná pani určite vedela čo robí..
skypie7
28.11.13,11:54
dakujem, aj za prilohu, skusim tam nieco vycitat :) no ano ta notarska zapisnica ja vlastne o vydrzani, tak tu nadobudli vsetky pozemky, vratane jej. vzhladom na to, ze nemoze napadnut NZ, tak sa snazi popriet realnu delbu. uz v 70-tych rokoch boli aj katastralne mapy podla tej realnej- davnej delby zakreslene, akurat to nebolo poprenasane.
skypie7
28.11.13,12:04
dakujem za odpoved, ona vlastne inu moznost uz teraz nema, lebo tych originalnych ciest sa vzdala v dedicstve a kedze tu nik nebyval, tak si zvykla chodit tadialto. v podstate tie cca 2m2 nam neublizia, keby ich mala prepisane na seba, lenze ona, ak vyhra, bude podielovy spoluvlastnik a tym padom chce tadial prechadzat autom, co nam znemozni vyuzivat tu parcelu, este nam to rozdeli pozemok na dve polovice, lebo ta parcela sa nachadza v strede. hladam nieco o tej sudenj ochrane. a aky system mate na mysli, ze bol v r. 2002 zavedeny, . dakujem
skypie7
07.04.14,16:44
my to vlastnime od r 2008 a zalobu podala v r 2012. tam nepresla ani 10 rocna lehota. no zajtra mame sud, tak som zvedava. a hl. neviem, ci sme az na taku dobruadvokatku narazili, ako by sa patrilo :(