Persefonna
25.11.13,23:10
Som konateľkou a spoločníčkou vlastnej sro. Chcela by som si založiť živnosť "preklady a tlmočenie", avšak nespĺňam odborné predpoklady na jej vykonávanie. Preto chcem túto živnosť vykonávať prostredníctvom tzv. spoločného zástupcu podľa § 11 Živnostenského zákona.

Podľa ods. 1 § 11 predmetného zákona: "Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi", ibaže by to bol rodinný príslušník, čo v mojom prípade nie je.

Uvažujem teda o druhu pracovného pomeru, ktorý by som uzatvorila s tzv. zodpovedným zástupcom ako právnická osoba-podnikateľ, a bol by pre moju spoločnosť /pre mňa ako právnickú osobu/ najvýhodnejší z hľadiska odvodov.

Podotýkam, že zodpovedný zástupca s ktorým plánujem uzatvoriť prac.pomer nie je už študent, a nie je to podnikateľ/živnostník, určite by teda nemohol / a nechcel byť zamestnaný na živnosť, kde by si odvody hradil sám/.

Čo tak. zamestnanec na základe prac.zmluvy s nepravidelným príjmom?

Veľmi prosím o radu.
Vďaka.
avalik
25.11.13,22:19
čítaj pozorne:

"Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi"

"dohody o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru"

doplnenie:

mzda sa vyplaca mesacne - pozri Zakonnik prace
odvody a preddavky na dan tiez

odvody SP: http://www.socpoist.sk/2134-menu/55432s
odvody ZP: 4% zamestnanec, 10 % zamestnavatel
dan: 19 %

pozri Zakon o dani z prijmov, Zakon o soc. poisteni, Zakon o zdr. poisteni

PS: najdi si uctovnicku, vyjde to lacnejsie ako platit pokuty a penale
Persefonna
25.11.13,22:42
Ok, to bude pokrocilou nocnou hodinou :) vdaka za poopravenie.
Teda dohoda neprichadza do uvahy, ano?

V tom pripade teda jedine pracovna zmluva, hoci aj za minimalnu mzdu-nepravidelnu, napr. vyplacanu rocne, aby s tym bolo co najmenej komplikacii, a potom aj s odvodmi raz rocne?
Co presne zahrnaju tie odvody?
avalik
25.11.13,23:39
doplnila som odpoved
Persefonna
26.11.13,10:57
Jasne, so znamou- uctovnickou sa poradim, avsak namietam Vase/tvoje tvrdenie:
Ved od januára 2011 podľa Zák. o soc. poistení sa zamestnanci delia na 2 skupiny:
s pravidelnym a nepravidelnym prijmom, preco je rec teda len o pravidelnom prijme, ked moze fungovat aj formou uzatvorenia pracovnej zmluvy a s nepravidelnym prijmom?

Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem podľa rozhodnutia príslušných orgánov spoločnosti nemusi mat právo na odmenu za každý kalendárny mesiac ale odmena je mu vyplácaná nepravidelne, napríklad:

jednorazovo,
raz ročne,
raz štvrťročne,
raz za dva mesiace,
alebo v závislosti od zasadania príslušného štatutárneho orgánu a ten nezasadá každý mesiac a podobne.

Na zamestnancov s nepravidelným mesačným príjmom sa vzťahuje len povinné dôchodkové poistenie (invalidné poistenie, starobné poistenie, rezervný fond solidarity).
ATD, ale nemusime to dalej rozvijat, zvlast, ked bude naj poradit sa s uctovnickou, lebo tieto informacie sa mi vidia polovicate, a uplny prehlad v tom tiez nemam. Ale aj tak vdaka.
tictac7
26.11.13,11:12
nepochopila si základ - to či je alebo nie je niečo pracovným pomerom sa určuje podľa zákonníka práce a nie podľa zákona o sociálnom poistení....
JankaO
26.11.13,11:15
treba rozlišovať pojmy... no v skratke. Zamestnanec na základe pracovného pomeru t. j. pracovnej zmluvy nemôže byť odmeňovaný nepravidelne.

Nepravidelne môžu byť odmeňovaní zamestnanci na základe pracovného, alebo právneho vzťahu ako sú napr. dohody (DOVP, DoPČ...), konateľ, likvidátor, prokurista, spoločník, prac na zákl. obdobného pracovného vzťahu, členský pomer, a mnoho ďalších...